کد خبر: ۱۰۴۵۳
۱۹ آبان ۱۳۸۸ - ۱۴:۴۸
0
او ادامه داد :«با اينکه عمر مناطق آزاد کشور به بيش از 20 سال مي‌رسد اما به دليل نبود شرايط و زيرساخت لازم بهره برداري چنداني از آنها نشده است.
معاون رئيس جمهوري در مناطق آزاد نحوه اطلاع رساني و پوشش خبري مراسم حاملان قرآن را که سال گذشته در تهران با حضور رحيم مشايي برگزار شد عامل انصراف سرمايه گذاران خارجي در ايران دانست.

به نوشته «اعتماد»، حميد بقايي، معاون رئيس جمهور در مناطق آزاد در حاشيه نشست مديران عامل مناطق آزاد با سفراي کشورهاي اکو در توضيح روند جذب سرمايه گذاران خارجي گفت: «در سال گذشته ما سعي و تلاش زيادي کرديم تا بتوانيم براي پروژه‌هاي داخلي سرمايه جذب کنيم اما با نحوه پوشش وسيع خبري برنامه حاملان قرآن در رسانه‌هاي داخلي مذاکرات بي نتيجه ماند.» او ادامه داد: «در اين رايزني‌ها ما با استفاده از روساي قوه مجريه و قضائيه سعي کرديم اعتماد سرمايه گذاران را جلب کنيم اما با برنامه حاملان قرآن و واکنش رسانه‌هاي داخلي به آن30 مذاکره‌اي که ما تا پاي قرارداد رفته بوديم، ملغي شد.»

بقايي عنوان کرد: رايزني‌ها و گفتمان‌هاي روسا و مديران بالادستي بدون اهرم تبليغات و رسانه‌ها به نتيجه نمي‌رسد. او افزود: «خارجي‌ها براي سرمايه گذاري ما اخبار را دنبال مي‌کنند و اخبار منفي در رسانه‌ها در هر موردي که باشد آنها را از تصميم شان منصرف مي‌کند.» او اضافه کرد: «شايد وقتي يک خبرنگاري خبر منفي را کار مي‌کند از نظر ژورناليستي سطحش را بالا ببرد اما با اخبار منفي که در رسانه چاپ مي‌کند به اقتصاد و جذب سرمايه گذار خارجي آسيب مي‌زند.» او از تمام مطبوعات مدد خواست تا با دقت در اخبار و اطلاعاتي که چاپ مي‌کنند و انتشار اخبار مثبت او و اقتصاد ايران را در راه پيشرفت در جذب سرمايه گذار خارجي کمک کنند. بقايي در خصوص مشکلات مناطق آزاد هم گفت مهم ترين مشکل اين مناطق مربوط به زيرساخت آنها است.

او ادامه داد :«با اينکه عمر مناطق آزاد کشور به بيش از 20 سال مي‌رسد اما به دليل نبود شرايط و زيرساخت لازم بهره برداري چنداني از آنها نشده است. ما در بخش حمل و نقل در مناطق آزاد مشکلات فراواني داريم و هنوز نتوانسته ايم امور زيربنايي براي نقل و انتقال کالا از جمله راه آهن و فرودگاه را در اين مناطق بسازيم.» بقايي در جمع خبرنگاران اظهار اميدواري کرد با برنامه ريزي که جهت جذب سرمايه گذار خارجي انجام مي‌شود بتوان براي انجام امور زيربنايي و زيرساخت مناطق آزاد هم سرمايه گذار خارجي جذب کرد.

معاون رئيس جمهور در مناطق آزاد نبود امنيت در برخي مناطق آزاد را از ديگر مشکلات اين بخش عنوان کرد و گفت: «امنيت تردد در برخي از مناطق کم است و به همين دليل سرمايه گذار خارجي تمايلي به سرمايه گذاري ندارد. ما براي رفع اين موضوع هم برنامه داريم و سعي مي‌کنيم با مشارکت کشورهاي عضو اکو و آسياي شرقي برخي مرزها از جمله مرز شرقي را ايمن سازي کنيم.»

بقايي انتقاداتي هم به بوروکراسي اداري برخي از ادارات دولتي وارد کرد و گفت: «ايران در جذب سرمايه گذار خارجي موفق است و مراجعان ما زياد هستند اما مشکلاتي که براي سرمايه گذار به وجود مي‌آيد باعث انصراف او مي‌شود.» او ادامه داد: «ما مراجعه کننده زياد داريم اما اين مراجعه کنندگان در پيچ و خم مناسبات اداري درگير مي‌شوند و نهايتاً خسته شده و انصراف مي‌دهند که اين موضوع را نيز بايد بررسي و مشکلاتي را که در اين خصوص وجود دارد، برطرف کنيم.»

بقايي در پاسخ به سوال يکي از خبرنگاران مبني بر اينکه آيا قصد داريد مديري از مناطق آزاد را تغيير بدهيد، گفت: «مديريت و مدير از نظر ما ويژگي‌هايي دارد که اگر مديران فعلي به آن تجهيز باشند بر سر کار خود مي‌مانند. اما اگر عملکرد مديري که حضور داشت خروجي نداشت خب منطقي است که بايد برود.» او اضافه کرد: «در اين مناطق علاوه بر سلاح مديريت مديران مناطق آزاد نبايد رفتاري خشک داشته باشند تا بتوانند با جذب سرمايه لازم به اقتصاد منطقه تحت مديريت خود رونق ببخشند که اگر اين طور نباشد سرمايه‌اي جذب نمي‌شود و منطقي هم نيست که مديريت باز هم در يد مدير اينچنيني باقي بماند. در خصوص عملکرد مديران مناطق آزاد برخي مديران گزارش عملکرد خود را ارائه کرده‌اند. در برخي موارد هم ما در حال تهيه گزارش هستيم اما فعلاً تغييري نداريم.»
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: