May 2021 06 / پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰
پول‌نیوز - بانک مرکزی، بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی را ملزم به تشکیل کارگروه بررسی و وصول مطالبات غیرجاری کرد.

به گزارش گروه بانک و بیمه پول‌نیوز، ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در ابلاغیه ای بانک ها و موسسات اعتباری را ملزم به تشکیل کارگروهی با مسئولیت مستقیم مدیرعامل و با حضور مدیران ارشد کرد تا با برگزاری جلسات مستمر و ارزیابی دقیق اقلام تشکیل دهنده مطالبات غیرجاری، دلایل و عوامل تشکیل دهنده این اقلام، تجزیه و تحلیل و ریشه یابی شده و ضمن انعکاس نتایج آن به بانک مرکزی، در فعالیت روزمره اعتباری بانک ها مورد استفاده قرار گیرد.

این گزارش می افزاید: حجم مطالبات غیرجاری بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی طی سنوات اخیر روند افزایشی داشته و ضمن گذر از نصاب های متعارف و پذیرفته شده، به مرز نگران کننده ای رسیده است.

این اتفاق که ذهن مسئولان بلندپایه کشوری را نیز به خود مشغول داشته و نگرانی هایی را نیز در سطح جامعه پدید آورده، از یکسو نقدینگی بانک ها را به شدت متاثر ساخته و ادامه فعالیت و خدمت رسانی آن ها را با چالش مواجه کرده است؛ از سوی دیگر دسترسی به منابعی که باید مجدداً در چرخه تولید به کار گرفته شود، تحرک، پویایی و اشتغال بیشتر در کشور را سبب شود، بسیار محدود و کمیاب کرده است.

افزایش مداوم حجم نقدینگی کشور در سنوات اخیر، تاثیر منفی حاصل از وجود مطالبات غیرجاری در مدیریت نقدینگی بانک ها و موسسات اعتباری را کاهش داده و از توقف کامل یا نسبی فعالیت های جاری آن ها جلوگیری کرده است.

از این رو، با توجه به اهتمام جدی دولت در زمینه کنترل تورم از مجرای محدودیت نقدینگی، حساسیت مدیران برای مدیریت نقدینگی در شبکه بانکی همراه با اعمال انضباط مورد نظر دولت در کنترل انبساط حجم پول کشور، می تواند مشکلات نقدینگی آتی را به شدت کاهش دهد.

به همین دلیل؛ بانک مرکزی در اجرای وظیفه نظارتی خود، به طور جدی در این مهم ورود کرده و در چارچوب همین دیدگاه، ضمن تشکیل کارگروه پیگیری وصول مطالبات غیرجاری شبکه بانکی و برگزاری جلسات منظم با مدیران عامل و مدیران ناظر بر حوزه وصول مطالبات و بخش حقوقی بانک ها، برنامه های عملیاتی و اجرایی ممکن در بازه های زمانی کوتاه مدت و بلند مدت را به منظور کاهش و رفع این معضل نظام بانکی دنبال می کند.

در بخش دیگری از این ابلاغیه آمده است: رعایت دقیق ضوابط مرتبط با بهداشت اعتباری براساس مقتضیات خاص هر بانک و اهتمام جدی مدیران عامل در پیگیری فعالانه امور مطالبات در دادگاه ها و مراجع ثبتی، استفاده از تمام ظرفیت های حقوقی برای احقاق حقوق سپرده گذاران و انجام اقدامات موثر به منظور وصول، کاهش و حذف مطالباتی که در حال حاضر در صورت های مالی آن بانک وجود دارد، ضمن ممانعت از انباشت مطالبات غیرجاری، بهبود فضای کسب و کار در کشور را موجب شده و از حمایت های همه جانبه مسئولان نظام برخوردار می شوند.

بنابراین انتظار می رود بانک ها و موسسات اعتباری برای وصول مطالبات غیرجاری و بازگرداندن منابعی که تحت این عنوان به صورت راکد باقی مانده، به چرخه اقتصاد کشور اقدامات جدی و موثر انجام دهند و عملکرد این فعالیت به صورت جداگانه، مبنای ارزیابی مدیریت حرفه ای در بانک ها قرار می گیرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها