سلسله بحث های مدیران موفق
کد خبر: ۱۰۳۷۶۹
۳۰ بهمن ۱۳۹۲ - ۰۰:۳۲
۴۱
اگر دایره واژگان یک شهروند معمولی آمریکایی را در طول یک سال جمع کنید ، با کمال شگفتی در خواهید یافت که او نیز در طول سال ، از حدود 1000 لغت پرتکرار استفاده می کند.
 پول نیوز ؛ زهرا نظری مهر - اگر مدیری هستید که به زبان انگلیسی تسلط دارید ، تبریک می گوییم چون شما مجهز به یکی از ابزارهای مهم مدیریتی در عصر جدید هستید و نیازی هم به خواندن این نوشتار ندارد.
اما اگر انگلیسی تان ضعیف است ، چند دقیقه ای را برای خواندن این متن اختصاص دهید ؛ شاید کمک تان کند.

خیلی از مدیران ، به این خاطر به کلاس های زبان نمی روند که آنقدر به این کلاس ها رفته اند و نیمه کاره رهایش کرده اند که دیگر قطع امید کرده اند. گو این که طلسم شده اند و قرار نیست تا آخر عمر انگلیسی را فرا بگیرند!

ما پیشنهاد ساده ای برای "راه افتادن" در زبان انگلیسی برایتان داریم که بزرگ ترین فایده اش این است که زمان زیادی از شما نمی گیرد و طلسم را هم می شکند.

شما برای تسلط نسبی بر زبان انگلیسی ، چاره ای جز یادگیری لغات و تقویت دایره واژگان ندارد. اما مشکل اینجاست که زبان انگلیسی ، با صدها هزار لغت ، بسیار گسترده تر از آن است که بتوانید همه یا بخش اعظم لغاتش را یاد بگیرید.
اما خبر خوب این است که برای یادگیری زبان انگلیسی در حد معمول ، شما تنها به 1000 لغت نیاز دارید. اگر این تعداد لغت را حفظ باشید ، به راحتی از عهده زبان انگلیسی بر خواهید آمد.

تعجب نکنید! در همین زبان فارسی که بدان سخن می گویید یا هر زبان دیگری ، اگر دقت کنید در خواهید یافت که در طول روز ، معمولاً از چندصد کلمه تکراری استفاده می کنید و کارتان با همین کلمات معدود ، سال هاست که راه می افتد.
انگلیسی و بقیه زبان های دنیا نیز همین گونه اند. اگر دایره واژگان یک شهروند معمولی آمریکایی را در طول یک سال جمع کنید ، با کمال شگفتی در خواهید یافت که او نیز در طول سال ، از حدود 1000 لغت پرتکرار استفاده می کند ، به علاوه برخی لغات و اصطلاحات موردی و تخصصی.

پس کافی است شما تنها 1000 لغت را بلد باشید تا بتوانید زیرساخت زبان تان را به طوری مطمئنی بسازید و بعد از آن ، به شاخ و برگ ها بپردازید.
خبر خوب دیگر این است که شما برخی از این کلمات را می دانید ، مانند happy (شاد) ، mute (ساکت:این کلمه را روی کنترل تلویزیون تان دیده اید و با آن ، صدای تلویزیون را صفر می کنید) ، maximum (حداکثر) و ... .

اما این هزار کلمه کدامند؟
پیشنهاد ما به شما کتاب "504 لغت کاملا ضروری" است. این یک کتاب جهانی است و لغت های آن در بسیاری از صفحات کتاب ها و فیلم های انگلیسی وجود دارند. این ها عمدتا لغاتی هستند که وقتی یک متن انگلیسی را می خوانید، با رسیدن به آنها متوقف و ناامید می شوید.
504 را هم می توانید را از کتابفروشی ها تهیه کنید و هم از اینترنت دانلود کنید. حتی نسخه موبایلی اش هم پیدا می شود.

این 504 لغت و مترادف هایشان حدود 1000 لغت می شوند. کتاب 504 ، چهل و دو درس دارد. شما هر دو روز ، لغات یک درس را حفظ کنید. هر درس 12 لغت بیشتر ندارد که با مترادف هایش می شود 24 لغت. اگر برای تان حفظ کردن 12 لغت در روز سخت است ، آن را به هر میزان که می خواهید کم کنید اما اندک اندک که ذهن تان درگیر لغت شد ، می توانید با شیب ملایمی تعداد لغات را افزایش دهید.

درست است که می گویند لغت را باید در جمله یاد گرفت - و راست هم می گویند - اما در روش اضطراری ما ، ابتدا قرار است طلسم بشکند. بنابراین ، تا درس پنجم ، فقط لغت ها را حفظ کنید و آنقدر تکرار نمایید تا ملکه ذهن تان شود به گونه ای که اگر کلمه keen را دیدید ، فوراً بگویید:"تیز" .

به درس پنجم که رسیدید 120 لغت جدید را حفظ هستید و طلسم شکسته است. در این جا ، حفظ لغات را از درس ششم به بعد ، طبق روال سابق ادامه دهید و علاوه بر آن یک کار دیگر هم بکنید: به درس یک برگردید و جملاتی که درباره هر لغت نوشته شده را بخوانید و درس به درس پیش بروید.

فایده این بازگشت ، مرور لغت های قبلی در قالب جملات است. برای شما که تازه کار هستید ، توصیه می کنیم از کتان 504 با ترجمه فارسی استفاده کنید.

در این مرحله ممکن است در خواندن جملات کُند باشید. اشکالی ندارد و کاملاً طبیعی است. اصلاً عجله نکنید و با توجه به تایم و توان تان ، هر چند جمله که توانستید بخوانید و پیش بروید.

اگر معنی کلماتی را هم ندانید و درست تلفظ شان نکنید ، باز نگران نباشید ؛ خیلی از ما ، در همین زبان فارسی هم همین مشکل را داریم چه برسد به انگلیسی! غلط یا درست بخوانید و جلو بروید. یادتان باشد وقتی کودک بودید و زبان مادری تان را یاد می گرفتید ، اگر می خواستید سر کلماتی که معنی یا تلفظ شان را نمی دانید توقف کنید ، الان هم نمی توانستید به زبان مادری تان صحبت کنید.

در طول خواندن جملات ، رفته رفته با ساختار کلام هم آشنا می شوید و می توانید بعد از تمام کردن کتاب ، سراغ یادگیری گرامر و مکالمه هم بروید. اتمام 504 ، ولو این که یک سال طول بکشد چنان شما را محکم و مطمئن به نفس می کند که به راحتی از عهده مراحل بعدی بر می آیید. کار ویژه این کتاب ، شکستن طلسم است زیرا بعد از خواندن آن ، لغاتی را بلد خواهید بود که خیلی ها حتی آن را نشنیده اند. این وجه تمایز به شما روحیه عجیبی خواهد داد.

اگر هر درس را در دو روز بخوانید و برخی ایام را نیز به مرور اختصاص دهید ، حدود 100 روز بعد ، در زبان انگلیسی ، شخص دیگری شده اید.
یادتان باشد که این 100 روز خواهد گذشت و شما در انتهای آن ، می توانید 1000 لغت اصلی انگلیسی را بلد باشید یا بلد نباشید ؛ انتخاب با شماست.

اما چه کنید که لغت ها فراموش تان نشود؟
فرمول ساده ای دارد: هر لغتی را که یاد می گیرید را یک روز بعد مرور کنید. بعد از مرور اول ، بگذارید دو روز دیگر بگذرد و مجدداً آن را مرور کنید. چهار روز بعد ، باز هم تکرار کنید ، 8 روز بعد هم همین طور و 16 روز بعد نیز به همین شکل. بعد از آن ، لغت به حافظه دراز مدت تان منتقل خواهد شد.
مثلاً اگر لغت diminish (کاهش یافتن) را در روز 1 بهمن برای اولین بار خواندید ، مرورها را در تاریخ های زیر انجام دهید:
2 بهمن ، 4 بهمن ، 8 بهمن ، 16 بهمن ، 2 اسفند.

لغات را در دفترچه جیبی و "با خط خودتان" بنویسید و همیشه همراه داشته باشید تا از وقت های مرده تان نیز برای حفظ حتی یک لغت استفاده کنید.
 می توانید کارت هایی برای خودتان درست کنید و لغت ها را یک به یک یا چند تا چند تا رویش بنویسید و معنی اش را پشت کارت یادداشت کنید ؛ سپس هر روز تعداد محدودی از کارت ها را همراه تان داشته باشید.

بعد از تسلط کامل بر این لغت ها ، سراغ تکمیل زبان انگلیسی بروید. گرامر بخوانید ، داستان های ساده انگلیسی را همراه با سی دی های صوتی شان بخوانید و گوش کنید و برای افزایش دامنه لغات ، کتاب معروف OPD را که مصور هم هست ، بخوانید. البته می توانید سی دی آن را تهیه و روی رایانه تان نصب کنید تا به روش لایتنر ، کلمات را برای تان نمایش دهد و مرحله به مرحله به حافظه بلند مدت تان بسپارد.

باور کنید که اگر این کارها را انجام دهید ، ظرف  مدت یک سال ، انگلیسی تان از این رو به آن رو خواهد شد مشروط به این که "هر روز" وقت بگذارید. این "هر روزه بودن" بسیار مهم است ولو آن که اگر روزی وقت ندارید درس جدید بخوانید ، چند لغت از قبلی ها را مرور کنید.

در این مدت عجله نکنید ، هر کتابی دیدید را فوراً نخرید چون وقتی می خرید و نمی خوانید ، روحیه تان تضعیف می شود.
از این شاخه به آن شاخه نروید ، به حرف های این و آن گوش نکنید ، برای یک بار هم که شده ، روی یک کتاب متمرکز شوید ، فکر کنید که 504 ، تنها کتاب انگلیسی جهان است ، تند و آهسته اش مهم نیست ، پیوسته بخوانیدش ، لغاتش را حفظ کنید و جملاتش را مکرراً بخوانید و با صدای بلند هم بخوانید ، حتی اگر نادرست می خوانید.

کتاب را که تمام کردید ، از نو مرورش کنید و بارها و بارها این کار را تکرار کنید زیرا قرار شد که فکر کنید 504 تنها کتاب انگلیسی جهان است.

نگویید: "وای! این کار خیلی طول می کشد."
خُب! خیلی طول بکشد ، اما آیا راه یگری وجود دارد؟ اتفاقاً هر چه بیشتر طول بکشد و هر چه بیشتر با این کتاب دمخور باشید ، کلمات و جملاتش بیشتر در ذهن و ناخودآگاه تان رسوب می کنند و این ، باعث می شود در مراحل بعدی مانند گرامر ، بهتر عمل کنید.

هر چه ناامیدی در گذشته داشته اید را کنار بگذارید و این بار ، به روشی که گفته شد عمل کنید. از نتیجه شگفت زده می شوید و به خودتان خواهید بالید.
شروع کنید.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۴۱
نظرات بینندگان
احمد
United Arab Emirates
09:06 - 1392/11/30
بسیار عالی بود . بنده نیز به 504 ایمان دارم.
مهران
Iran, Islamic Republic of
09:29 - 1392/11/30
زبان انگلیسی من خوب است.من تمامی یادداشت شما را تایید میکنم. فقط تکرار و تکرار است که افراد را ماهر میکند.
رضا
Iran, Islamic Republic of
09:43 - 1392/11/30
سلام
خیلی ممنون من می خواهم شروع کنم
انشاالله از امروز
علی
Iran, Islamic Republic of
09:56 - 1392/11/30
تشکر ویژه از راهنمایتان.
حسین
Iran, Islamic Republic of
11:17 - 1392/11/30
خیلی خوب بود .مرسی
رسول
Iran, Islamic Republic of
11:35 - 1392/11/30
ممنون
مهرداد
Iran, Islamic Republic of
11:42 - 1392/11/30
بسیار عالی
مهیا
Iran, Islamic Republic of
11:54 - 1392/11/30
عالی بود مرسی
علی
Iran, Islamic Republic of
13:26 - 1392/11/30
از راهنمایتان ممنون
فرهاد
United Kingdom
13:42 - 1392/11/30
سرکار خانم زهرا نظری مهر!
از ارائه اطلاعات مفیدتان بسیار سپاسگزارم،بویژه که مطلب سرشار از تشویق ها و تلاش صادقانه و بی تکلف در راستای رساندن مفهوم به مخاطب بود.
بار دیگر ممنون!مطمئناً اینجانب یکی از افرادی خواهم بود که نصایح و راهنمائیهایتان را از همین امروز بکار خواهم بست.موفق و تندرست باشید1
moh3n
Iran, Islamic Republic of
15:23 - 1392/11/30
متشكر
معروفخانی
Iran, Islamic Republic of
17:02 - 1392/11/30
امتحانش ضرر ندار وبی خرج،موافقم
ویکتوریا victoria
Canada
21:12 - 1392/11/30
با یک دنیا سپاس از خبر صفحه اگر انگلیسی تان ضعیف است و با هزاران بوسه پر از مهر و محبت مادری بر انگشتان دخترم سرکارخانم نظری مهر که با روشی بسیار ساده و با محبت و دلسوزی مرا از تاریکی و رنج به دریچه نور راهنمایی فرمودنند باین فرشته نجاتم عرض میکنم تمامی فرمایشات شما را مو به مو بامید پروردگارم انجام خواهم داد تا از این رنج تاریکی به نور امیدبرسم و دخترم قول میدهم با هر یک از کلمه که یاد میگیرم برایت دعای خیر میکنم.خداوندبه تو سلامتی وطول عمر بدهدو تا زنده هستی با وجود پر گوهرت دست انسانهارا مانند من مادر ۶۷ ساله را بگیری و نور خاندان رسول الله پشت وپناه تو باشد امین - ویکتوریا
عباس
United States
21:20 - 1392/11/30
عالی و جالب
محمد
Iran, Islamic Republic of
01:16 - 1392/12/01
درود برشما عالی بود
aj
Japan
03:59 - 1392/12/01
سلام بینهایت از شما دوست عزیز ممنون ومچکرم سعی میکنم روش شما را پیگیری کنم باز هم ممنونم
با نهایت احترام وادب
تمنا
Iran, Islamic Republic of
10:58 - 1392/12/03
راهنمایی خوبی بودمتشکرم.
مرتضي
Iran, Islamic Republic of
16:56 - 1393/05/05
بسيار عالي
امیر
Iran, Islamic Republic of
16:15 - 1393/09/07
عالی عالی بسیار عالی از راهنماییتون
حمید
United Kingdom
10:36 - 1393/09/15
متن بسیار حرفه ایی و مبتنی بر علم روانشناسی و تجربه عملی بود.سپاسگذارم
زهرا
Iran, Islamic Republic of
14:52 - 1393/11/04
سلام
خسته نباشيد
ببخشيدميشه بطورخلاصه بگيدچكاركنيم تازبانمون قوي بشه؟؟
افشین
Iran, Islamic Republic of
01:35 - 1393/11/09
سلام دوستان حتما بخونید.
سلام زهرا خانم امیدوارم حالتان خوب خوب باشه جمله های خیلی آرامش بخش و قشنگی گفتید که رو روحیه خیلی تاثیر مثبت داره،اما دوست عزیزم باید این رو در نظر بگیرید کسی باید بره سراغ کتاب 504 واژه که زبان های از راهنمای تا دبیرستان و حتی پیش دانشگاهی رو بلد باشه حتی اگه یکی از کتابای عمومی دانشگاهی رو هم بلد باشه خوب چه بهتر،اما مهم همون کتابای راهنمای،دبیرستان و پیش دانشگاهی هستن دلیلشم اینه که اگه ما مستقیما بریم سراغ این کتاب یه بار حجمی زیاد لغتی حتی تو درس های اولیه پیش روی ماست که ما رو از خوندنش ناامید میکنه شما درست میگین 504 شامل 1000 لغت جدید و پر کاربرد هست که شاید خیلی ها حتی آن را نشنیده باشن اما وقتی ما کتابایی رو که من در بالا بهشون اشاره کردم نخونده باشیم با حجم زیادی از لغات که برای ما تازگی دارن روبرو میشیم،میخوام اینو بگم که لغاتی که جملات این کتاب رو شامل میشن فقط از این 1000 لغت نیستن بلکه از لغات کتاب هایی که بهشون اشاره کردم هم هستن پس اگه ما بدون هیچ پیش زمینه ای بریم سراغ 504 با مشکل بر میخوریم و تو هر درس با بیشتر از 24 لغت جدید مواجه میشیم که خیلی هاش مربوط به راهنمایی،دبیرستان و پیش دانشگاهی هستش،البته من اصلا قصد جسارت نداشتم فقط احساس کردم دوستانی که این مطلب رو میخونن با یه امید وافر میرن سراغ 504 که کتاب خیلی خوبی هم هست اما به خاطر نداشتن پیش زمینه مناسب امیدشون ناامید میشه.
در پایان میخوام بگم من میتونم در کنار جملات آرامش بخشت اگه اجازه بدی یه پیشنهاد برای روش یادگیری زبان بدم که خودم برنامه ریزیش کردم.
منتظر جوابتون هستم فقط جواب رو رو ایمیلمم بفرست البته اگه صحبت هام لایق جواب باشه.
به امید موفقیت و سلامت بودن شما زهرا خانم و همچنین همه بازدید کننده های سایتتون.
سعید
Iran, Islamic Republic of
18:44 - 1394/12/01
با کتاب خوندن هیچی نمیشی. من خودم 504 +تافل + 1100 و بسیار لغات دیگه خوندم و هر چند درک مطلبم به نسبت پیشرفت کرده ولی از لحاظ اسپکینگ و همچنین شنیداری هنوز مشکل دارم. با یاد گیری لغات تازه اول راهی و باید تا میتون داستان انگلیسی گوش بدین. سعی کنید با یه لهجه مشخص کار کنید.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
22:05 - 1394/12/25
زرشک
وحید
Iran, Islamic Republic of
08:23 - 1395/02/11
سپاس از متن روحیه بخشتان من دو ماه است که شروع کرده ام و با متن زیبای شما مصمم تر ادامه می دهم
ava
Iran, Islamic Republic of
12:37 - 1395/04/10
عالی بود
متن شیوه ی بیان فوق العاده ای داره
و با شروع از کتاب ۵۰۴ کاملا موافقم. هرکسی توی این کار تخصص کافی رو داشته باشه نظرش همینه. تشکر
انتظاری
Iran, Islamic Republic of
10:34 - 1395/04/12
سر کار خانم نظری آموزش انگلیسی از این روش فوق العاده است حتی شده 15 دقیقه در روز . تشکر
مهرزاد
Iran, Islamic Republic of
12:13 - 1395/04/13
خدایی معلومه حالیتونه.آفرین به درایتتون
Rfast
Iran, Islamic Republic of
18:42 - 1395/05/21
با سلام به همه دوستان مطلب انگیزه بخشی بود و اگر با تکنیک های تصویر سازی خوب درگیر بشوید می تونید روزانه 100 یا بیشتر از تعداد کلمات را حفظ کنید
Www.rfast.rozblog
رمضانی
Iran, Islamic Republic of
12:26 - 1395/05/29
سلام خسته نباشید خیلی خوب بود اتفاقا منم همین کار رو کردم و الان دوماهه که 504 میخونم و تمام لغات اصلی هر درس و مترادفا و کلا هر لغت سختی که توی کتاب بود رو واسه خودم توی یه دفتر 100 برگ نوشتم با معنیش و هرروز دارم مرورش میکنم امیدوارم طلسم زبان من هم مثل خیلیای دیگه بشکنه
رمضانی
Iran, Islamic Republic of
12:26 - 1395/05/29
سلام خسته نباشید خیلی خوب بود اتفاقا منم همین کار رو کردم و الان دوماهه که 504 میخونم و تمام لغات اصلی هر درس و مترادفا و کلا هر لغت سختی که توی کتاب بود رو واسه خودم توی یه دفتر 100 برگ نوشتم با معنیش و هرروز دارم مرورش میکنم امیدوارم طلسم زبان من هم مثل خیلیای دیگه بشکنه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
10:43 - 1395/06/19
بابا ایووووووووووووووووووووووووووووووووووووول
مهران
Iran, Islamic Republic of
21:04 - 1395/06/26
یادگیری زبان با حفظ لغت خوبه اما فقط واسه شروع. زبان رو فقط با شنیدن میشه حرفه ای یاد گرفت. اوایل من واسه افزایش دایره لغات زبان از نرم افزار jMemorize استفاده میکردم. (دیتابیس کاملش همراه 504 و 601 و 1100 فک کنم باشه اگه سرچ بزنین) ولی در کل سعی کنین تا میتونین فیلم و سریال ببینین. موفق باشین.
سعید
Iran, Islamic Republic of
13:48 - 1395/07/12
عالی بود فداتون بشم
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
08:53 - 1395/08/12
من برای آزمون ept کلاس میرم برای حفظ لغات استاد ما از روش شبیه سازی استفاده میکنه که لغات کاملا تو ذهن بمونه. خیلی مفیده. من با این روش 90 درصد لغات 504 رو یاد گرفتم با اینکه زبان من خیلی ضعیف بود.
سارا
Iran, Islamic Republic of
16:14 - 1395/08/27
خیلی عالی بود. ممنون از صحبتهاتون. انقد زیبا شروع شد که با تمام بی حوصلگیم با شوق تا انتها خوندم و تاثیر گرفتم. من تیک 8 رو میخونم اما الان حتما با انرژی 504 رو هم میخونم. ازتون بینهایت سپاسگزارم.
علی
Iran, Islamic Republic of
14:57 - 1395/09/08
خیلی عالی بود. فقط میخوام بدونم 504 به درد منم میخوره که هیچی بلد نیستم.متشكرم
ایدا
Iran, Islamic Republic of
23:38 - 1395/09/11
عالی بود
اسما
Iran, Islamic Republic of
16:47 - 1395/09/17
ممنونم.. من دانشجوی ترم 3زبانم.. متاسفانه سطحم پایینه.. ولی 594واقعا کمک کننده اس.. ممنون از راهنماییتون
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
16:18 - 1396/01/10
دوستان اگه میخواین کتاب 504 رو بخرین برین حتماً کتاب 504 ابوالقاسم طلوع انتشارات جنگل رو بخرین ضمنا دوستانی که توی تهران هستن خود انتشارات جنگل 50 درصد تخفیف داره کتاباش
مریم
Iran, Islamic Republic of
19:32 - 1396/05/03
بعضیا با این کتاب مخالفن میگن کلماتش رسمیه و توی انگلیسی عامیانه کاربرد نداره دو دلم واسه خوندنش نظر شما چیه؟
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: