May 2021 10 / دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰
کد خبر: ۱۰۳۶۶۱
۲۹ بهمن ۱۳۹۲ - ۰۹:۴۴
0
تجربه اقتصادهای توسعه یافته جهان از زمان بحران مالی 2008 با بحث های به سرعت در حال تکامل پیرامون رشد، اشتغالزایی و نابرابری درآمد همراه بوده است.

پول‌نیوز - تجربه اقتصادهای توسعه یافته جهان از زمان بحران مالی 2008 با بحث های به سرعت در حال تکامل پیرامون رشد، اشتغالزایی و نابرابری درآمد همراه بوده است. بسیاری از موارد تغییر آنچنانی را شاهد نبوده و نظر آنهایی که انتظار روند بهبود نسبتا سریع پس از بحران را داشتند، بیشتر تغییر کرده است.  

به گزارش گروه بین‌الملل پول‌نیوز، اندکی پس از فروپاشی سیستم مالی، به واسطه آسیب ترازنامه و اثر کاهش نسبت بدهی به درآمد بر تقاضای داخلی، دیدگاه همگانی درباره بهبود دوره ای با آهنگی منطقی از بین رفت. اما به رغم در جریان بودن کاهش نسبت بدهی به درآمد، اثر مثبت بر رشد و اشتغالزایی چندان امیدوارکننده نیست.

رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا همچنان کمتر از پتانسیل های موجود و آنچه انتظار می رود، بوده و میزان رشد در اروپا نیز بسیار ناچیز است. نرخ اشتغالزایی همچنان پایین بوده و در اکثر اقتصادهای توسعه یافته بخش قابل تجارت فرصت های شغلی بسیار محدودی را ایجاد کرده است. البته این مشکل از سال 2008 و به واسطه افزایش اشتغالزایی در بخش غیر قابل تجارت (دولت، بهداشت و درمان، ساخت و ساز و خرده فروشی) تا حدودی جبران شده است.

در همین حال، روند نامطلوب در توزیع درآمد از پیش از آغاز بحران وجود داشته و همچنان نیز ادامه دارد. در آمریکا، شکاف بین سرانه درآمد و متوسط درآمد به بیش از 20 هزار دلار افزایش یافته است.

فناوری هایی که به نیروی کار کمتر نیازمند بوده و تغییر الگوهای اشتغال در بخش قابل تجارت اقتصاد جهانی عوامل موثر در نابرابری هستند. مشاغل کارگری و کارمندی معمول در حال نابودی بوده و از سوی دیگر، اشتغال با ارزش افزوده پایین تر در بخش قابل تجارت به مجموعه ای رو به رشد از کشورهای در حال توسعه منتقل می شود.

این نیروهای قدرتمند تعادل بلند مدت در بازارهای کار اقتصادهای توسعه یافته با نرخ آموزش بیش از اندازه و مهارت های بسیار زیادی که در الگوی رشد غیر مرسوم سرمایه گذاری شده اند را تحت تاثیر قرار داده اند. بر همین اساس، شاهد پریشانی، حیرت و سردرگمی در اکثر اقتصادهای توسعه یافته هستیم.

رکود در اقتصادهای توسعه یافته اجتناب ناپذیر نبوده، اگرچه اجتناب از آن نیازمند غلبه بر مجموعه ای قابل توجه از چالش ها است. نخست، انتظارات با واقعیت فاصله داشته و یا دارند. مشاهده اثر کامل کاهش نسبت بدهی به درآمد، اصلاح و بازتعادل ساختاری و بازیابی کمبودها در دارایی های ملموس و ناملموس زمانبر است.

دوم، دستیابی به پتانسیل کامل رشد نیازمند معکوس کردن الگوی گسترده سرمایه گذاری ناکافی بخش دولتی است. تغییر از الگوی رشد مصرف محور به سرمایه گذاری محور ضروری بوده و با بخش دولتی آغاز می شود. بهترین روش برای استفاده از ظرفیت مالی باقیمانده کشورهای توسعه یافته بازیابی سرمایه گذاری دولتی در قالب طرح تثبیت چند ساله است.

سوم، تا پیش از این، در اقتصادهای انعطاف پذیر مانند آمریکا یک تغییر ساختاری مهم به سوی تقاضای خارجی در جریان بوده است. با توجه به هزینه های انرژی پایین تر و فناوری های جدید، صادرات به سرعت در حال رشد بوده و از رشد واردات پیشی گرفته است. این تغییرات ساختاری سطح پایین تر مصرف مرتبط با درآمد را جبران خواهد کرد.

چهارم، اقتصادهایی با انعطاف ناپذیری های ساختاری نیازمند اتخاذ گام هایی در راستای از بین بردن این انعطاف ناپذیری ها هستند. به منظور حمایت از رشد، تمامی نظام های اقتصادی باید سازگار با تغییر ساختاری باشند. انعطاف پذیری در تغییر الگوهای رشد معیوب اهمیت بیشتری داشته زیرا بر آهنگ بهبود شرایط تاثیرگذار است.

در نهایت، برای ایجاد یک اجماع درباره مدل رشد جدید و به اشتراک گذاری مسئولیت ها برای اجرای موفقیت آمیز آن به رهبری نیاز است. بسیاری از کشورهای در حال توسعه زمان زیادی را در یک تعادل پایدار و بدون رشد سپری کرده و سپس به نمونه ای مثبت تر کوچ کرده اند. در تمامی مواردی که می توان مد نظر قرار داد رهبری کارآمد نقش کاتالیزور را داشته است.

از این رو، در شرایطی که می توانیم روند چند ساله ایجاد تعادل مجدد و بستن شکاف بین رشد واقعی و بالقوه را انتظار داشته باشیم، مدت زمان آن به انتخاب سیاست ها و آهنگ تنظیم و سازگاری ساختاری بستگی دارد.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: