May 2021 12 / چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰
کد خبر: ۱۰۳۶۴۵
۲۸ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۵:۵۷
0
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت:قیمت تمام شده هرمترمکعب آب با هزینه انتقال 9 هزار ریال است ، درحالی که متوسط قیمت دریافتی هر متر مکعب آب از مشترکان 2 هزار و 880 ریال است
پول‌نیوز -  حمیدرضا جانباز روز دوشنبه در ادامه نشست خبری خود درباره اصلاح قیمت آب در بودجه سال آینده افزود: در سطح کشور آب با قیمت کم در اختیار مشترکان قرار می گیرد.

به گزارش ایرنا، وی در خصوص روشهای محاسبه سهم آب در سبد خانوار گفت: در روش اول با تقسیم کل درآمد فروش خانگی بر آحاد مشترکین 28 صدم درصد در آمد خانوار به بخش آب تخصیص داده شد.

مدیرعامل آب وآبفای کشور اظهارداشت: در روش دوم با تقسیم کل درآمد حاصل از فروش بر تعداد خانوارها 33 صدم درصد درآمد خانوار به بخش آب تخصیص یافت و در روش سوم براساس گزارش بانک مرکزی شاخص برمبنای شاخص بهاء کالا وخدمات مصرفی در نقاط شهری 53 صدم درصد درآمد خانوار به بخش آب تخصیص داده شده است .

جانباز افزود: اگر عدد بانک مرکزی را نسبت به میانگین سهم هزینه آب در سهم خانوار، مبنا قرار دهیم ، با توجه به اینکه این رقم براساس شاخص جهانی 2 درصد است نشان می دهد با شاخص جهانی فاصله زیادی داریم .

وی با اشاره به اینکه اصلاح تعرفه ها می تواند عامل کنترل کننده مصرف باشد ، گفت: در قانون بودجه سال جاری به دولت اجازه داده شده بود که قیمتها را تا معادل قیمت تمام شده اب وفاضلاب افزایش دهد ولی دولت تاکنون مصوبه ای در این زمینه صادر نکرده است .

مدیرعامل شرکت آب و ابفای کشور در خصوص تجهیز شبکه فاضلاب تهران و هزینه های مترتب با آن نیز گفت: به رغم عقب ماندگی در این بخش اقدامات خوبی در سالهای اخیر صورت گرفته، بخصوص راه اندازی تصفیه خانه جنوب تهران که از مدرن ترین تصفیه خانه های جهان است نقش بسزایی در استفاده از پساب در کشاورزی دارد .

جانباز افزود: با توافق میان شهرداری تهران و این شرکت مقرر شده است تصفیه خانه هایی در نقاط مختلف شهر تهران احداث و از پساب آن در بخش کشاورزی و فضای سبز شهرداری استفاده شود.

وی همچنین از احداث چند طرح فاضلاب در کشور خبر داد و گفت: با استفاده از امکانات بخش خصوصی در استان یزد اجرای پروژه فاضلاب مهریز با شرکت فولاد محسن منعقد شده که حجم سرمایه گذاری در این پروژه420 میلیارد ریال ( 42 میلیارد تومان) است .

مدیرعامل آب و آبفای کشور افزود: در شهر بافت یزد نیز با فولاد مرکزی قراردادی با حجم سرمایه گذاری یک هزارو 70 میلیارد ریال ( 107 میلیارد تومان ) برای احداث تصفیه خانه 15 هزار متر مکعبی منعقد شده است.

جانباز درباره اینکه به رغم کمبود منابع مالی اجرای پروژه ها با چه منابعی صورت می گیرد ، گفت: ما شرکتی خدماتی هستیم و همزمان با افزایش جمعیت ورشد تقاضا باید نسبت به ایجاد زیرساختها پاسخگو باشیم .

وی افزود: در بودجه سال آینده 11 هزار و 900 میلیارد ریال (یکهزار و 190 میلیارد تومان) برای اجرای 133 طرح آبرسانی در نظر گرفته شده که در مقایسه با بودجه سال جاری به میزان 10 هزار و 200 میلیارد ریال (یکهزارو 20 میلیارد تومان) کاهش 21 درصدی را نشان می دهد.

جانباز همچنین اظهارداشت: در فصل عمران شهری بودجه سال آینده 11 هزار و 500 میلیارد ریال (یکهزار و 150 میلیارد تومان) اعتبار برای 233 طرح اجرای تاسیسات فاضلاب در نظر گرفته شده که در مقایسه با بودجه سال جاری به میزان 18 هزار و 500 میلیارد ریال (یکهزار و 850 میلیارد تومان) نشانگر کاهش 37 درصدی است .

وی گفت:برای تکمیل زیرساخت مسکن مهر نیز در بودجه سال اینده 2 هزار میلیارد ریال (200 میلیارد تومان) در نظر گرفته شده که در مقایسه با اعتبار یک هزار و 960 میلیارد ریالی ( 196 میلیارد تومانی ) سال جاری رشد داشته است .

مدیرعامل آب و آبفای کشور همچنین افزود: در بودجه سال اینده در بخش کمک رسانی به فاضلاب روستایی 3 هزار میلیارد ریال (300 میلیارد تومان) اعتبار تخصیص داده شده که در مقایسه با مبلغ یک هزار میلیارد ریالی (100 میلیارد تومان) سال جاری رشد سه برابری داشته است.

جانباز با اشاره به رشد خرید تضمینی آب و پساب از840 میلیارد ریال (84 میلیارد تومان) به یک هزار و 90 میلیارد ریال (109 میلیارد تومان) ، گفت: این میزان افزایش برای کمک به طرح های ایجاد فاضلاب شهری با مشارکت بخش خصوصی لحاظ شده است .

وی همچنین با بیان اینکه در قانون بودجه سال جاری شرکت های آب وفاضلاب روستایی مشمول واگذاری شده بودند ، گفت: با پیگیری های صورت گرفته توسط کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی و نامه رییس سازمان محیط زیست و وزرای نیرو وبهداشت ودرمان وآموزش پزشکی به رییس جمهوری برای خارج شدن این شرکتها از مشمول واگذاری در سال اینده تعیین تکلیف خواهد شد.

جانباز در ادامه این نشست در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره عدم ارایه تسهیلات بانک جهانی به دلیل تحریم ها نیز گفت: متاسفانه به دلیل تحریم های غیرمنطقی و تحمیلی، بانک جهانی به پروژه های فاضلاب و زیست محیطی نیز وام نمی داد،اما در دور جدید تصمیمات دولت و تغییر رویکردها تعاملات خوبی با بانک جهانی صورت گرفته است .

وی افزود: مقرر شده است بخشهای زیست محیطی پروژه ها از تحریم ها خارج و با هماهنگی سازمان محیط زیست پروژه های مصوب بانک جهانی عملیاتی شود .

مدیرعامل آب و ابفای کشور درباره مجزا بودن سامانه های آب شرب و بهداشتی نیز گفت: در همه جای دنیا سامانه های تامین آب بهداشتی با آب شرب مجزا است و باید به این سمت حرکت کنیم .

جانباز افزود: البته این بدان معنی نیست که آب بهداشتی قابل شرب نیست،اما با این کیفیتی که در کشور ارایه می شود، نیست و آنها برای شرب از آب بسته بندی استفاده می کنند .

مدیرعامل آب و آبفای کشور گفت: سرانه مصرف آب هر نفر در روز 250 لیتر است که آب شرب پنج درصد این میزان را تشکیل می دهد که میزان کمی بوده و بخش اعظمی از آن در مصارف دیگر است .

جانباز درباره طرح های انتقال آب در شمال و جنوب کشور نیز گفت: پتانسیل خوبی در دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان داریم که سهم ما از این منابع ناچیز است واین درحالی است که 2/98 درصد آب مصرفی امارات از آب شیرن کن ها تامین می شود.

وی با اشاره به این که باید در فلات مرکزی ایران منابع جدید آب مورد توجه قرار گیرد ، افزود: مطالعات انتقال آب از حوزه خلیج فارس در دست بررسی است و با وجود الزامات زیست محیطی در انتقال آب خزر باید از این منابع استفاده کنیم .

مدیرعامل شرکت آب و آبفای کشور درباره اجبار گرفتن انشعاب فاضلاب برای مشترکان گفت: طبق آیین نامه آب و فاضلاب داشتن انشعاب فاضلاب لازم نیست ولی به جهت اینکه بخشی از زیرساختها آماده نشده است، نمی توان اجباری برای این منظور داشت .

جانباز هزینه انشعاب فاضلاب در شهر تهران را بین 6 میلیون ریال تا 10 میلیون ریال اعلام کرد.

وی درباره تامین آب شهرهای جدید نیز گفت: شهرهای جدید براساس تصمیمات شورای عالی معماری بوده است . برای مثال شهر جدید پرند مقرر بود تا 85 هزار نفر درآنجا مستقر شوند و وزارت نیرو همین رقم را مبنا قرار داد و براساس آن برنامه ریزی کرد.

مدیرعامل شرکت آب و آبفای کشور اضافه کرد: با تغییرات در سیاست ها این میزان جمعیت به 850 هزار نفر افزایش یافت که وزارت نیرو باید برای این میزان افراد برنامه ریزی کند .

جانباز تصریح کرد: متاسفانه طرح های توسعه ای منطبق بر طرح های بلند مدت یا امایشی نیست و نمی توان در کوتاه مدت تصمیماتی که مصوب نشده را انجام داد .

وی در خاتمه گفت که آمادگی داریم خدمات مناسب را به شهرهای جدید ارایه کنیم و تاکنون نیز تلاش کرده ایم پاسخگوی نیاز مردم باشیم ودر هیچ جای کشور اجرای خدمات رسانی بخصوص آب را موکول به تحقق درآمدها نکرده ایم .
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: