پول‌نیوز - کمیته تخصصی بانکی انجمن حسابرسان داخلی ایران با حضور معاون نظارت بانک مرکزی، سازمان بورس، مدیر بورس انرژی، مدیر حسابرسی داخلی شرکت بورس، مدیران حسابرسی داخلی بانکها و مدیر عامل بانک مهر اقتصاد در سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار شد.

به گزارش گروه بانک و بیمه پول‌نیوز، تهران فر - معاون نظارت بانک مرکزی - با اشاره به بانک محور بودن اقتصاد کشور و نرخ دستوری سود، بر ضرورت تشدید نظارت به منظور مقابله با فساد تاکید کرد و گفت: هر چند اشکالات زیادی در سیستم بانک ها وجود دارد ولی شفاف سازی به نفع آنهاست.  

معاون نظارت بانک مرکزی شکل گیری حسابرسی داخلی در بانک طبق استاندارد را لازمه انجام نظارت مطلوب عنوان کرد و گفت: برای حسابرسی داخلی باید در بانک جایگاه و شان مناسب لحاظ و منابع و نیروی انسانی لازم تامین شود تا بتواند وظایف نظارتی خود را به نحو مطلوب انجام دهد.

در ادامه، حسینی - مدیر بورس انرژی – با بیان اینکه انتظارات از حسابرسی داخلی باید متناسب با امکانات باشد، اظهار کرد: باید با آموزش تفکر مدیریت بهبود یابد و با استفاده از سامانه های مدیریتی نوین استاندارد همچون حاکمیت شرکتی، رشد پایدار و اداره شرکتها را بهبود بخشید.

همچنین مالمیر از اداره نظارت سازمان بورس، از دیگر سخنرانان این کمیته بود که بر اهمیت حسابرسی داخلی در استقرار و بهبود کنترلهای داخلی سازمانها به ویژه بانکها تاکید کرد.

در ادامه، دکتر نتاج - مدیر عامل بانک مهر اقتصاد - به تبیین حسابرسی داخلی و انتظارات مدیران بانکها از آن پرداخت و در تشریح مدل پنج ضلعی پایداری گروهی گفت: بر اساس این مدل راهبری شرکت باید با لحاظ صرفه های اقتصادی سازمان در کنار مصالح اجتماعی و زیست محیطی و رعایت اخلاق که پایه و اساس محیط کنترلی کنترلهای داخلی است، انجام شود.

وی در تبیین حاکمیت شرکتی ابراز داشت: این رویکرد مبتنی بر نظام پاسخگویی و مسئولیت اجتماعی و شفافیت است که هدف آن رعایت حقوق سهامداران، اجرای درست مصوبات مجمع و جلوگیری از فساد و سوء استفاده های احتمالی در راستای ارتقای سلامت اداری است.

نتاج با تشریح کنترلهای داخلی، اثربخشی و کارایی عملیات ، قابل اتکا بودن گزارشها و رعایت قوانین و مقررات را از مهم ترین اهداف آن عنوان کرد و افزود: قابل اتکا بودن گزارشات نخستین اولویت حسابداران و حسابرسان است.

وی با بیان اینکه حفاظت از دارائیها که در دل اهداف عملیاتی کنترل داخلی نهفته است به ویژه در بانک ها که تسهیلات اعطایی حجم وسیعی از دارائی ها را تشکیل می دهد از اهمیت بسیاری برخوردار است.

مدیر عامل بانک مهر اقتصاد در تشریح اجزا و عوامل موثر در استقرار کنترل داخلی وجود یک واحد حسابرسی داخلی که طبق اصول و استانداردهای حسابرسی داخلی فعالیت کند را مهمترین عامل استقرار کنترل داخلی بیان کرد.  

نتاج خاطر نشان کرد: با وجود سابقه 70 ساله کنترل داخلی و حسابرسی داخلی، این حسابرسان داخلی هستند که می توانند با کار خود در بنگاه ها نقش آفرینی کنند و چنانچه حسابرسان داخلی خود متولی کنترل داخلی شوند می توانند به این هدف بزرگ دست یابند.

وی با بیان اینکه حسابرسی داخلی در واقع بخشی از سیستم کنترل داخلی است که با ارزیابی کنترل های داخلی مدیریت واحدهای اقتصادی را در ایفای وظایفشان کمک می کند، گفت: در ایران عموما سازمانها، حسابرسی داخلی را جدی نگرفته اند و اگر هم واحدی به نام حسابرسی داخلی یا بازرسی دارند بیشتر برای رفع تکلیف است و در انتخاب حسابرسان داخلی به ویژگی های حرفه ای آنها توجه نمی شود در حالیکه حسابرسان داخلی وظایف سنگینی در بنگاه های اقتصادی بر عهده دارند.

نتاج تصریح کرد: وظایف حسابرسی داخلی در عمل مراقبت از صحت گزارش های مالی، رعایت استانداردهای حسابداری، انجام رویدادهای مالی بدون اشتباه در حسابها، رعایت دقیق تمام مقررات، ضوابط، دستورالعمل ها، آیین نامه ها، حفاظت از دارائی ها و نحوه بکار گیری آن و همچنین ارزیابی چگونگی تحقق برنامه های بلند مدت و کوتاه مدت سازمان است.

وی در تعریف حسابرسی داخلی به مفهوم فعالیت حسابرسی داخلی که بوسیله انجمن حسابرسان داخلی در سال 2010 بیان شده است و منجر به بهبود  فرآیندها و عملیات بنگاه می شود اشاره کرد و در تشریح نقش حسابرسی داخلی در بنگاه های اقتصادی گفت: حسابرسی داخلی در راستای تحقق اهداف سازمانی می تواند نقش هایی مانند اطمینان دهی و مشاوره، ارزش آفرینی و بهبود عملکرد، دیدگاه کلان و متمرکز بر تحقق اهداف راهبردی و نگاه به آینده به جای نگاه مجدد به گذشته در سازمان ایفا نماید و به عنوان بازو و یاور، مدیران بنگاه اقتصادی را در تحقق اهداف سازمانی یاری نماید.

نتاج استقلال را عامل اصلی توانمند بودن حسابرسی داخلی عنوان کرد و گفت: مدیریت باید این عامل را به رسمیت بشناسد و با تامین جایگاه مناسب حسابرسی داخلی در ساختار بنگاه، نسبت به استقلال واحد حسابرسی داخلی اطمینان ایجاد کند،

وی در ادامه با اشاره به انواع استقلال از لحاظ دسترسی، گزارشگیری، فعالیت های بنگاهی و به لحاظ رای گفت: البته استقلال حسابرسان داخلی نباید مانع تعامل سازنده آنها با دیگر بخشهای بنگاه اقتصادی شود بلکه حسابرسی داخلی باید به عنوان بازو و یاور مدیران، بنگاه اقتصادی را در پیشبرد و تحقق اهداف سازمان یاری نماید.  

مدیر عامل بانک مهر اقتصاد ابراز داشت: بازرسی و حسابرسی داخلی بانک مهر اقتصاد با بهبود فرآیند های خود همچون برگزاری جلسات قرائت گزارش حسابرسی داخلی و برگزاری مجامع داخلی استانها که با حضور مدیر عامل و معاونین وی به عنوان اعضای مجمع و مدیران واحد مورد رسیدگی تشکیل می شود، اثربخشی بازرسی و حسابرسی را افزایش داده و علاوه بر نقش آفرینی در پیشگیری و بازدارندگی از انحرافات در رفع مغایرت ها و وصول مطالبات تلاش دارد تا ارزش افزوده ملموس و قابل توجه برای بانک ایجاد نماید.

نتاج در پایان تهیه و تدوین راهبردهای بخش بازرسی و حسابرسی برای پشتیبانی ماموریت و راهبردهای اساسی بانک، تهیه و تدوین برنامه های بلند مدت 5 ساله و سالانه برای بخش نظارت و کنترل متناسب با ساختار و فعالیتهای بانک و تامین نیروی انسانی متعهد و برخوردار از دانش و مهارت حرفه ای خصوصا در بحث ICT و تدوین نظام حقوق و مزایای مناسب برای آنها را از جمله راهکارهای عملی برای تقویت اثربخشی بازرسی و حسابرسی در بانکها عنوان کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: