May 2021 16 / يکشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۰
هیأتی از وزیران نیجریه با بخش خصوصی ایران برای سرمایه‌گذاری مذاکره کرد
کد خبر: ۱۰۳۱۳۰
۲۱ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۵:۴۵
0
سرپرست هیئت نیجریه ای با تاکید بر علاقه مندی دولت نیجریه به دعوت از شرکت های ایرانی جهت سرمایه گذاری در این کشور افزود: این دولت نیجریه بود که از این شرکت درخواست رقابت با سایر شرکت‌ها و اجرای پروژه در این کشور را کرد که این امر حاکی از علاقه‌مندی دولت نیجریه برای دعوت از شرکت های ایرانی جهت سرمایه گذاری در این کشور است.
پول‌نیوز -هیأتی شامل مسئولان سه وزارتخانه نیجریه با حضور در ایران از یک شرکت ایرانی برای ساخت ترمینال مسافری و مسکن در نیجریه دعوت کرد.

به گزارش فارس، هیات نیجریه‌ای متشکل از مسئولان وزارت مسکن و شهرسازی نیجریه، وزارت توسعه شهرسازی نیجریه، وزارت FCTA نیجریه و وزیر مختار و سفیر نیجریه با حضور در ایران و ملاقات با مسئولان شرکت تک ایستا اعلام کردند: دولت نیجریه علاقمند دعوت از شرکت‌های ایرانی جهت سرمایه گذاری در این کشور است.

نیجریه علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری شرکت‌های ایرانی است

بر این اساس ، ویکتوریا ای ماندی، مسئول طراحی و برنامه ریزی پروژه های مسکونی وزارت FCTA نیجریه با ارزیابی مثبت از عملکرد شرکت های ایرانی در اجرای پروژه های عمرانی در داخل و خارج از کشور گفت: با مراجعه به سایت این شرکت ایرانی و مشاهده پروژه های اجرا شده برآورد ما این است که این شرکت درگیر اجرای پروژه های عظیم است.

سرپرست هیئت نیجریه ای با تاکید بر علاقه مندی دولت نیجریه به دعوت از شرکت های ایرانی جهت سرمایه گذاری در این کشور افزود: این دولت نیجریه بود که از این شرکت درخواست رقابت با سایر شرکت‌ها و اجرای پروژه در این کشور را کرد که این امر حاکی از علاقه‌مندی دولت نیجریه برای دعوت از شرکت های ایرانی جهت سرمایه گذاری در این کشور است.

ای ماندی با بیان اینکه تاکنون شرکت های ایرانی در حد ناچیزی در اجرای پروژه های کشور نیجریه مشارکت کرده اند، گفت: سیاست کلی دولت نیجریه بر اساس توسعه همکاری‌ها با شرکت های ایرانی تدوین شده و واگذاری پروژه به این شرکت ایرانی این مسئله را تایید می کند.

وی همچنین در مورد نتیجه واگذاری ساخت پروژه ترمینال مسافربری ابوجا به ایرانیها گفت: شرکت تک ایستا رقیب سایر شرکت‌هایی است که آنها را ارزیابی کرده ایم و نتیجه را پس از انجام مذاکرات با وزارتخانه های ذی ربط در نیجریه و برآورد نهایی شرکت ها اعلام می‌کنیم.

نیجریه نیاز شدیدی به مسکن دارد

مسئول طراحی و برنامه ریزی پروژه های مسکونی وزارت FCTA نیجریه، همچنین در پاسخ به سوال  خبرنگار فارس مبنی بر اینکه کشور نیجریه تا چه حد مناسب برای سرمایه گذاری شرکت های ایرانی و ساخت مسکن است گفت: با توجه به جمعیت زیاد نیجریه، در این کشور نیاز بسیار شدیدی به مسکن وجود دارد، بنابراین علاوه بر ضرورت ساخت ترمینال مسافربری موردبحث در ابوجا، در این شهر به چهار ترمینال مسافربری دیگر و در سایر شهرهای نیجریه نیز به حداقل 40 نمونه مشابه نیازمندیم.

وی با اشاره به وجود فرصت های مناسب شغلی و سرمایه گذاری برای شرکت های ایرانی در نیجریه ادامه داد: زمینه مناسبی برای سرمایه گذاری در این کشور از لحاظ اجرای پروژه های حمل و نقل، راه آهن و... وجود دارد و کشور ما بازگشت سرمایه بالایی برای سرمایه گذاران به همراه خواهد داشت.

در این راستا قلی زاده، معاون کمک های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران نیز با تاکید بر حمایت دولت از شرکت های ایرانی در زمینه صدور خدمات فنی مهندسی گفت: با عنایت به اینکه هر ساله شرکت های صادر کننده نمونه و برتر در سازمان توسعه تجارت ایران تعیین می شوند، شرکت تک ایستا را به عنوان یکی از شرکت های برتر در زمینه صدور خدمات فنی مهندسی، به هیئت نیجریه ای معرفی کردیم و با تایید کامل توان فنی و تخصصی این شرکت را مورد حمایت قرار دادیم.

این مقام مسئول در مورد نحوه حمایت دولت از شرکت های صادرکننده خدمات فنی مهندسی گفت: دولت حمایت های پیش بینی شده در قانون را از شرکت ها اعمال می کند. برای مثال اگر بحث بیمه پروژه ها مطرح باشد، قطعا در کمیسیون ماده 19 در رابطه با تسهیلات مورد نیاز این شرکت ایرانی تصمیم گیری و از این شرکت حمایت خواهد شد.

وی با ارزیابی مثبت از ساخت پروژه ترمینال مسافربری ابوجا گفت: ما در این نشست توانمندی های سایر شرکت های ایرانی را نیز در زمینه های مختلف عمرانی به هیئت نیجریه ای معرفی کردیم.

قلی زاده نیجریه را از کشورهای مهم تولیدکننده نفت دانست و گفت: هرچند شاهد فقر نسبی و جمعیت بالا در این کشور هستیم، اما هیچ کدام از این مسائل دلیل نمی شود که در این کشور پروژه اجرا نکنیم، لذا همواره به دنبال بازارهای جدید هستیم و امیدواریم کشور نیجریه شروعی برای اجرای پروژه های بزرگتر و بیشتر باشد.

وی همچنین با اشاره به گام های مثبت شرکت های ایرانی در مسیر صدور خدمات فنی مهندسی افزود: به منظور توسعه صدور خدمات فنی مهندسی و حضور فعالتر شرکت های مهندسی در این عرصه، سیاست جدید وزارت راه و شهرسازی بر اساس برگزاری جلسات متعدد با سفارتخانه‌های مختلف قرار گرفته و در همین راستا با سفارت قطر نیز جهت فعالیت مهندسان ایرانی در این کشور توافق شده است.

نیازمند پشتیبانی معنوی، سیاسی و مالی دولت هستیم

در همین رابطه آرش بازیار، مدیرعامل شرکت تک ایستا نیز گفت: مهمترین چالش در زمینه صدور خدمات فنی مهندسی، مسله نقدینگی و پشتیبانی معنوی، سیاسی و مالی دولت از شرکت ها است، به طوری که دولت ایران نیز مانند دولت ترکیه باید به این باور برسد که شرکت های فعال در خارج از کشور نماد ملی ایران هستند.

وی درخصوص صدور خدمات فنی مهندسی به کشور نیجریه گفت: بیش از یک سال است که به لحاظ گرفتن پروژه ترمینال مسافربری ابوجا به عنوان یکی از مهمترین و بزرگترین پروژه های نیجریه، به این کشور رفت و آمد می کنیم و سفارت جمهوری اسلامی ایران نیز کاملا در جریان پیگیری این پروژه قرار دارد.

بازیار با اشاره به اینکه دولت نیجریه گروهی را برای برآورد عملکرد به ایران اعزام کرده است، گفت: دولت نیجریه طراحی ما را پذیرفته و ایرادات ناچیز طرح نیز رفع شده است، لذا امیدواریم که با پشتیبانی دولت از بخش خصوصی به ویژه این شرکت بتوانیم در زمینه گرفتن این پروژه موفق عمل کنیم.

مدیرعامل این شرکت همچنین در زمینه نحوه برنامه ریزی برای اجرای این پروژه گفت: هدف ما این است که گروه های مدیریتی و کالاهای مورد نیاز را به طور کامل از ایران ارسال کنیم، اما به لحاظ فاصله مکانی، اعزام کارگران ایرانی توجیه اقتصادی ندارد و از کارگران محلی در ساخت این پروژه استفاده خواهیم کرد. همچنین انتقال تکنولوژی مورد نیاز و موجود در ایران نیز در دستور کار ما قرار دارد.

به گفته وی، پایانه مسافربری ابوجا به عنوان یک مجموعه بزرگ در قلب پایتخت مطرح است و دارای هتل، استراحتگاه مناسب، فروشگاه مواد غذایی و... است و حالت پارک سوار دارد. به طوری که افراد ساکن در خارج از شهر ابوجا که هر روز به محل کار خود در پایتخت رفت وآمد دارند، می توانند خودروی خود را در این پایانه پارک کرده و با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به محل کار خود مراجعه و موقع بازگشت به منزل مجددا از اتومبیل خود استفاده کنند.

بازیار اظهار امیداوری کرد: شواهد حاکی از نظر مثبت این گروه است و در این صورت عقد قرارداد همکاری با این کشور توسط وزیر راه و شهرسازی انجام می گیرد و ما نیز ساخت پروژه را در اوایل سال 93 آغاز می کنیم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: