کد خبر: ۱۰۲۸۹۹
۱۹ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۵:۰۹
0
وی ادامه داد: برخی از این گروه ها و افراد وام های مذکور را دریافت کرده و از روز اول قصد بازپرداخت آن را نداشتند، بنابراین این افراد شناسایی شده و با همکاری قوه قضائیه، موسسات ساماندهی مطالبات معوق، وکلا و قضاتی که به نظام بانکی کمک می کنند، در حال شناسایی این افراد برای بازپس‌گیری تسهیلات پرداخت شده هستیم و اقدامات جدی را در این زمینه انجام خواهیم داد به طوری که تا ریال آخر منافع بانک را پیگیری خواهیم کرد و با این افراد برخورد جدی خواهیم نمود.
پول‌نیوز - مدیرعامل بانک سپه از شناسایی 250 گروه بدهکار عمده بانکی خبر داد و اعلام کرد: طرحی برای رفع تحریم بانک سپه با همکاری دیپلمات‌های ارشد و اقتصاددانان در حال تدوین است که می تواند به عنوان الگو برای سایر بانک‌ها در صورت تحریم مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش مهر، سیدکامل تقوی نژاد امروز در نشستی خبری در وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: در شرایط فعلی بالا بودن تورم و نقدینگی قیمت تمام شده پول برای بانک ها را بالا برده و این معضل بزرگی برای سیستم بانکی کشور است. با توجه به اینکه بخشی از موسسات مالی و اعتباری بدون مجوز فعالیت می کنند، این امر باعث شده است که با نرخ های بالاتر از بانک های دولتی نسبت به جذب سپرده و منابع مردمی اقدام کنند و بر این اساس، رقابت سختی را در نظام بانکی بوجود آوردند.

مدیرعامل بانک سپه با بیان اینکه بانک‌های دولتی در تلاش هستند که در چارچوب نرخ‌های مصوب شورای پول و اعتبار برای سپرده ها و تسهیلات اقدام کنند، از اصلاح مازاد برداشت بانک سپه از بانک مرکزی در سال‌های گذشته خبر داد و گفت: طی سه چهار ماه گذشته میزان برداشت بانک سپه از منابع بانک مرکزی به حداقل رسیده و به زودی طی دو سه ماه آینده مازاد برداشت از بانک مرکزی نخواهیم داشت در حالی که هم اکنون رقم اضافه برداشت ها از بانک مرکزی منفی شده و به کمترین میزان رسیده که این امر به وضعیت نقدینگی و تورم در کشور کمک می کند.

تقوی نژاد، رقم مطالبات غیرجاری (معوق) این بانک را 3 هزار و 400 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: کلیه ذینفعان در این بخش شناسایی شده اند به طوری که 250 گروه عمده که بالاترین میزان مطالبات معوق بانک را به خود اختصاص داده اند، شناسایی شده اند و بر این اساس، رقم دقیق مطالبات آنها اینکه در چه سالی وام دریافت کرده اند و میزان وثایق آنها شناسایی شده است، در عین حال گروه هایی برای مذاکره با این افراد شناسایی شده اند.

وی ادامه داد: برخی از این گروه ها و افراد وام های مذکور را دریافت کرده و از روز اول قصد بازپرداخت آن را نداشتند، بنابراین این افراد شناسایی شده و با همکاری قوه قضائیه، موسسات ساماندهی مطالبات معوق، وکلا و قضاتی که به نظام بانکی کمک می کنند، در حال شناسایی این افراد برای بازپس‌گیری تسهیلات پرداخت شده هستیم و اقدامات جدی را در این زمینه انجام خواهیم داد به طوری که تا ریال آخر منافع بانک را پیگیری خواهیم کرد و با این افراد برخورد جدی خواهیم نمود.

مدیرعامل بانک سپه در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه این بانک در حال حاضر تنها بانکی است که تحریم سازمان ملل بر روی آن اعمال می شود، افزود: مکاتباتی در این زمینه با مسئولان ارشد نظام و با گروه ارشد مذاکره‌کننده تحریم‌ها داشته ایم. بر این اساس، طرحی با کمک دیپلمات‌های ارشد و اقتصاددانان در حال تهیه است که می تواند به عنوان الگو برای سایر بانک‌ها در صورت تحریم مورد استفاده قرار گیرد. بانک سپه هیچگاه از ابزار غیربانکی استفاده نکرده و در دوره تحریم‌ها هیچگونه پرونده منفی نداشته است.

تقوی نژاد افزود: از کل مطالبات بانک سپه حدود یک‌هزار و 700 میلیارد تومان مربوط به مطالبات از دولت است که قرار بود طی معاملات اصل 44 بخشی از آنها دریافت شود که تنها 37 میلیارد تومان دریافت شده است، همچنین با قرار بود با فروش هولدینگ خلیج فارس هزار میلیارد تومان توسط بانک دریافت شود که این کار نیز اجرایی نشد.

وی ادامه داد: بالاترین رقم مطالبات معوق مربوط به یک شرکت وابسته به دولت به میزان 150 میلیارد تومان است و پس از آن 120 میلیارد تومان نیز مبلغ بدهی مربوط به بخش های دیگر است.

مدیر عامل بانک سپه افزود: این در حالی است که بانک سپه در سال گذشته زیان‌ده بوده که بخشی از این زیان ناشی از مصوبات مجمع عمومی، افزایش هزینه ها و تحریم‌ها بوده است که بسیاری از مشتریان ارزی بانک با توجه به تحریم‌ها مراودات خود را با ما قطع کرده و با سایر بانک‌ها همکاری کردند، اما در سال 92 بانک از زیان دهی خارج خواهد شد.

تقوی نژاد در پاسخ به این سئوال که آیا بانک سپه همچنان بانک نیروهای مسلح است یا خیر؟ گفت: تا جایی که نیروهای مسلح بخواهند با آنها همکاری خواهیم کرد، این در حالی است که پنج بانک از ما جدا شده اند، اما بانک سپه، بانکی بازرگانی است و از این اقدام متضرر نخواهد شد. با این وجود، الزام این است که کلیه دستگاه های دولتی حساب های خود را در بانک های دولتی نگه دارند. البته اختلاف نظری در این زمینه وجود دارد و برخی به دنبال این هستند که حساب های دولتی با به بانک مرکزی منتقل نمایند. حساب های نیروهای مسلح در بانک سپه است، اما از نظر بانکی برای عایدی ندارد، زیرا تنها یک شب در حساب بانک سپه می ماند و روز بعد از بانک خارج می شود.

وی از پرداخت 2 هزار و 450 میلیارد تومان به کشاورزان در اجرای طرح خرید تضمینی گندم خبر داد و با بیان اینکه از هزار و 800 شعبه بانک هزار و 200 شعبه با توجه به شاخص‌های سوددهی با مشکل روبرو هستند، راهکار آن را جابه جایی آنها ذکر کرد و گفت: یکهزار و 300 میلیارد ریال از طریق این بانک برای کالاهای اساسی و مایحتاج مردم اختصاص یافته است.

مدیرعامل بانک سپه در موررد بحث سرمایه بانک گفت: به علت مسائل دولتی، متاسفانه سرمایه بانک‌های دولتی آنچنان افزایش نیافته به طوری‌که در حال حاضر سرمایه پایه بانک 850 میلیارد تومان است و با توجه به زیان سال 91 این موضوع مشکلاتی را ایجاد کرده به طوری که قادر به مشارکت در طرح های بزرگ و طرح های سندیکایی با مشارکت سایر بانک‌ها نشده ایم.

تقوی نژاد ادامه داد: شورای پول و اعتبار اخیرا سیاست جدیدی را اتخاد کرده مبنی بر اینکه 8 برابر سرمایه پایه بانک‌ها، آنها می توانند تعهدات تسهیلات کلان داشته باشند، ولی به علت پایین بودن سرمایه پایه و زیان آن، این امر امکان‌پذیر نشده است که با همکاری رئیس بانک مرکزی با وزیر اقتصاد و شورای پول و اعتبار در حال حل این مشکل هستیم.

وی تصریح کرد: در لایحه بودجه دولت پیشنهاد داده است که از محل مطالبات دولت از حساب ذخیره ارزی در هر بانک پس از وصول به افزایش سرمایه بانک‌ها لحاظ شود؛ بنابراین با رقم 1.2 دهم میلیارد ریال میزان مطالبات بانک، در سال آینده با مصوبه شورای پول و اعتبار، این مبلغ را به سرمایه پایه خود اضافه خواهیم کرد، همچنین افزایش سرمایه از محل تجدید دارایی به میزان 60 میلیارد ریال و سرمایه نقدی از محل حساب ذخیره ارزی انجام خواهد شد.

مدیرعامل بانک سپه از سرمایه گذاری به صورت ارزی در صنایع بالادستی، نفت و... خبر داد و گفت: در صنایع بالادستی نفت 1.8 میلیارد دلار، در پتروشیمی 1.2 میلیارد دلار و در بخش نیروگاهی 150 میلیون دلار سرمایه گذاری کردیم.

وی با بیان اینکه بیش از 60 درصد سنگ آهن کشور از طریق سرمایه گذاری این بانک تامین مالی شده است، افزود: در سال 91 و ابتدای 92، 2 هزار و 800 میلیارد تومان اوراق مشارکت فروخته شده که عمده آن، صرف طرح های اساسی تولید انرژی شده است.

تقوی نژاد، رقم تسهیلات پرداختی بانک در 9 ماهه سال 92 را حدود 6 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و با بیان اینکه در بخش کشاورزی 75 درصدی نسبت به سال گذشته افزایش عملکرد داشتیم، افزود: با توجه به پرریسک بودن سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و بالابودن معوقات سیستم بانکی از این محل بانک‌ها بویژه بانک های خصوصوی تمایل کمتری به سرمایه گذاری در این بخش ها دارند، اما جهت گیری بانک، سرمایه‌گذاری در این بخش‌ها است به طوری که نزدیک به دو هزار و 300 میلیارد تومان به صورت ریالی از صندوق توسعه ملی به این بخش اختصاص داده ایم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: