کد خبر: ۱۰۲۸۲۳
۱۹ بهمن ۱۳۹۲ - ۰۸:۱۵
0
قيمت مسكن هر چه بالاتر مي‌رود اجاره‌بهاها هم به همين نسبت افزايش قيمت پيدا مي‌كند. چند هفته قبل بود كه مشاور وزير راه و شهرسازي اعلام كرد در 20 سال گذشته قيمت مسكن 60 و اجاره بها 50 برابر شده است. آماري كه بدون هيچ توضيح و تفسير اضافي نشان‌دهنده وضع بغرنج اين بازار و دست‌نيافتني‌تر شدن آرزوي خانه‌دار شدن بي‌خانه‌هاست.
پول‌نیوز -در حالي معاون وزير راه و شهرسازي از مردم خواسته از رونق فعلي در بازار مسكن استفاده كنند و به نوعي آنها را تشويق به خريد كرده كه شواهد نشان مي‌دهد قدرت خريد مردم تغيير آنچناني نكرده و از طرف ديگر هم هنوز هيچ كدام از برنامه‌هاي جامعي كه دولت وعده داده بود، اعلام و اجرايي نشده است. مسكن يكي از نيازهاي اصلي مردم است. سرپناهي كه بشود عمر را در آن به سر برد سال‌هاست به يكي از شاخص‌ها و متغيرهاي اصلي بازار در كشور تبديل شده و ديگر از حالت آن چهار ديواري كه بايد محل آرامش باشد خارج شده است.

به نوشته «تهران امروز»، اين روزها حرف از «بازار مسكن» است و اين بازار در برخي مواقع شانه به شانه و حتي جلوتر از بازارهاي ديگر از جمله بازار سرمايه حركت كرده و ديگر هيچ‌كس شكي ندارد مسكن تبديل به يك كالاي سرمايه‌اي شده و تحولات اقتصادي را تا حد بسيار زيادي تحت‌تاثير قرار مي‌دهد. در اين بين كساني كه تا به حال نتوانسته‌اند براي خودشان يك خانه دست‌و‌پا كنند بيشترين تاوان را مي‌دهند.

قيمت مسكن هر چه بالاتر مي‌رود اجاره‌بهاها هم به همين نسبت افزايش قيمت پيدا مي‌كند. چند هفته قبل بود كه مشاور وزير راه و شهرسازي اعلام كرد در 20 سال گذشته قيمت مسكن 60 و اجاره بها 50 برابر شده است. آماري كه بدون هيچ توضيح و تفسير اضافي نشان‌دهنده وضع بغرنج اين بازار و دست‌نيافتني‌تر شدن آرزوي خانه‌دار شدن بي‌خانه‌هاست. هر دولتي هم كه در اين سال‌ها سر كاربوده طرحي داشته براي پايان اين بحران اما تا به حال بي‌نتيجه. حتي برخي مواقع مانند همين طرح اخير مسكن مهر به ادعاي كارشناسان تورم را هم افزايش داده و در كنار خانه، دست يافتن به برخي مايحتاج ديگر را هم به رويا تبديل كرده است.

دولت جديد اين طرح را متوقف كرده اما هنوز برنامه جدي و جامعي براي مسكن ارائه نداده است. روز گذشته اما معاون وزير راه و شهرسازي در اظهارنظري تامل برانگيز به مردم توصيه كرده همين الان شروع كنند به خريدن خانه چون قيمت‌ها در كف بازار است!

بهترين زمان خريد براي خانوارها!

ابوالفضل صومعلو، معاون وزير راه و شهرسازي مي‌گويد: «متوسط قيمت خانه در تهران متري 3.8 تا چهار ميليون تومان است و قيمت مسكن به كف بازار رسيده و متقاضيان مي‌توانند براي خريد اقدام كنند. بازار مسكن از ابتداي پاييز امسال روند ثبات به خود گرفته و اكنون متقاضيان به سمت بازار مسكن مي‌آيند.» اگر چه مدتي است بازار مسكن وارد ركود شده اما كاهش قيمت‌ها به حدي نبوده كه انتظار داشته باشيم مردم شروع به خريد كنند. به همين دليل اظهارات اين مقام دولتي تعجب برانگيز است.

با كدام حمايت‌ها مردم را تشويق مي‌كنند؟

سوال اصلي اين است كه اين تشويق به خريد كه در اين روزها در دستور كار دولت قرار گرفته با تكيه بر چه حمايت‌هايي انجام مي‌شود. دولت هنوز هيچ برنامه مدون و جامعي براي بخش مسكن ارائه نداده است. از طرف ديگر مسكن مهر هم به گواه و اعلام خود دولتي‌ها نتوانسته تاثير چنداني در رفع مشكل مسكن داشته باشد. وام‌هاي وعده داده شده هم كه هنوز به مرحله اجرا نرسيده است. در اصل تنها اتفاقي كه افتاده اين است كه وام 20 ميليون توماني مسكن به 35 ميليون تومان آن هم به كمك خريد اوراق تسهيلات و هزار دنگ و فنگ ديگر افزايش يافته است. آيا بالا رفتن 15 ميليون توماني وام مسكن كه در برخي نقاط با آن فقط مي‌شود 2 متر خانه خريد آنقدر قدرت خريد را افزايش داده كه از مردم انتظار داشته باشيم به سمت بازار مسكن هجوم ببرند؟

بازار در كف است اما مردم قدرت ندارند

ايرج رهبر، رئيس كانون انبوه‌سازان و از كارشناسان مسكن در اين باره به تهران امروز مي‌گويد: اينكه وزارت مسكن اعلام كرده در حال حاضر قيمت‌ها در كف بازار قرار دارد درست است اما مردم متاسفانه در اين شرايط قيمتي هم قدرت خريد ندارند و به همين دليل به سمت خريد متمايل نمي‌شوند. او اين بي‌ميلي مردم را حاصل دلايل زيادي مي‌داند كه به گفته او مهم‌ترين‌اش مشخص نشدن برنامه‌هاي دولت در بخش مسكن است. او مي‌افزايد: دولت وعده‌هايي براي افزايش وام تا حدي كه بتواند 50 درصد قيمت خانه را پوشش دهد و مسكن اجتماعي و... داده كه هنوز هيچ‌كدام عملي نشده و مردم هم چشم اميدشان به اين وعده‌هاست.

به گفته او در اين شرايط بهترين راهكار اين است عرضه و تقاضا با هم هماهنگ شود. در حال حاضر هر چند ركود بر بازار مسكن حاكم شده اما تقاضاي پنهان به شدت بيشتر از عرضه است. به همين دليل به محض اينكه مردم به سمت خريد بروند قميت‌ها افزايش خواهد يافت. بنابراين بايد برنامه‌هاي جدي براي توليد مسكن در نظر گرفته شود تا عرضه و تقاضا در اين بخش با هم هماهنگ شوند.

منتظر كاهش بيشتر نباشيد

سيدعليرضا قهاري عضو كانون سراسري انبوه‌سازان كشور هم با تاييد هماهنگ نبودن عرضه و تقاضا در بازار به كساني كه قدرت خريد در شرايط فعلي را دارند پيشنهاد مي‌كند «از رونق نسبي ايجاد شده در بازار مسكن استفاده كنند و خريد خود را انجام دهند چرا كه كاهش بيشتر قيمت مسكن مشخص نيست و چه بسا در سال آينده با افزايش نرخ همراه باشد.»

قهاري طرح موضوع افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي را از عوامل تاثيرگذار بر جو رواني جامعه و قيمت‌هاي مسكن مي‌داند و مي‌گويد: تسهيلات مسكن در حال حاضر در حد 20 درصد قيمت يك واحد مسكوني است و خريدار بايد 80‌درصد بقيه هزينه خريد را تامين كند كه با توجه به غيرواقعي بودن قيمت‌ها، كار ساده‌اي نيست.

بي‌تاثير بودن تسهيلات ۳۵ ميليون توماني بر ركود

سيدمهدي هاشمي عضو كميسيون عمران هم به فارس گفته: افزايش تسهيلات خريد مسكن از 20 به 35 ميليون تومان به اندازه‌اي نيست كه تاثير قابل‌توجهي بر خروج بازار مسكن از ركود داشته باشد. راهكار اساسي براي رونق اين بازار افزايش ميزان وام نيست بلكه افزايش تسهيلات به صورت پرحجم به بخش توليد مسكن و ساخت مسكن است و بايد سعي كنيم سرمايه‌ها را به بخش مسكن و صنعت ساختمان طوري هدايت كنيم تا علاوه بر افزايش عرضه مسكن، اشتغال‌زايي را هم در اين بخش افزايش دهيم.

عضو كميسيون عمران مجلس، گفته: سرمايه‌گذاران به دليل اينكه آينده خيلي روشني در بخش مسكن به لحاظ سودآوري پيش‌بيني نمي‌كنند و به دليل اينكه حداقل‌ سود سرمايه‌گذاري برايشان تضمين شده نيست طبيعي است تمايلي به سرمايه‌گذاري عمده در اين بخش نداشته باشند.در مواقعي كه سرمايه‌گذار به دليل عدم اطمينان از سود تمايلي به سرمايه‌گذاري ندارد دولت بايد اقدام به تنظيم و تعادل بازار كند. وي افزود: مثلا در بخش كشاورزي و در توليد محصولاتي مانند گندم يا برخي محصولات كشاورزي دولت براي كنترل بازار عرضه و تقاضاي آن محصول اقدام به خريد تضميني محصول مي‌كند و اگر مشابه اين اتفاق در بخش مسكن بيفتد جهت رونق اين بازار مي‌تواند بسيار موثر باشد. بنابراين به جاي اينكه دولت به‌طور مستقيم وارد بخش مسكن شود بايد اين بخش را مديريت و پشتيباني كند تا سرمايه‌گذار مسكن از بازگشت سرمايه‌اش مطمئن باشد و بداند در صورت سرمايه‌گذاري در بخش مسكن حداقل متضرر نمي‌شود.

هاشمي گفته: متاسفانه دولت به جاي مديريت بخش مسكن خودش ورود پيدا كرده و حتي بيش از آنچه لازم بوده در اين بخش سرمايه‌گذاري كرده است. مسكن بايد در دستور كار دولت قرار گيرد و سياست‌هاي كلي اين بخش اعلام شود. دولت از چندي پيش قرار است طرح مسكن اجتماعي را ارائه كند درحالي‌كه اين موضوع هنوز عملي نشده و به همين دليل سرمايه‌گذاران صنعت ساختمان و مسكن افق روشني را در اين بخش نمي‌بينند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: