کد خبر: ۱۰۲۷۶۲
۱۷ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۰:۵۵
0
مديرعامل بانك توسعه صادرات گفت: اگر بانک ها بتوانند در این راستا حرکت کنند و بخشی از این راهکارها را عملیاتی کنند، می توانند از این منافع برای تامین مالی بخش های مختلف تولید استفاده کنند.
پول‌نیوز - مهندس بهمن وکیلی با تشریح راهکارهای استفاده از منابع بلوکه شده گفت اگر بانک ها بتوانند در این راستا حرکت کنند و بخشی از این راهکارها را عملیاتی کنند، می توانند از این منافع برای تامین مالی بخش های مختلف تولید استفاده کنند.

به گزارش گروه بانک و بیمه پول‌نیوز، وكيلي در «كنفرانس راه كارهاي تامين مالي، خريد خارجي و تداركات پس از گشايش در تحريم هاي خارجي و محدوديت هاي داخلي» با بيان مقدمه اي در باب نقش بانك ها در اقتصاد كشور افزود: بدون بانك امكان ندارد فعاليت هاي اقتصادي كشور شكل بگيرد. به همين دليل است كه كشورهاي غربي  به سركردگي آمريكا به اين نتيجه رسيدند كه در بحث تحريم، گلوگاه اين قضيه بانك ها هستند.

مديرعامل بانك توسعه صادرات نقش بانك ها را در اقتصاد كشور بي نظير دانست و يادآور شد كه كسي نمي تواند اين نقش را انكار كند.

وي تصريح كرد بعد از اعمال تحريم ها بانك ها در مضيقه قرار گرفتند و هزينه هاي ما افزايش پيدا كرد. برهمين اساس بانك ها مجبور شدند از بانكداري كلاسيك به بانكداري غير كلاسيك روي بياورند. با تغييرات نرخ ارز، هزينه هاي توليد افزايش پيدا كردند و توليد و اشتغال كاهش يافت و در مقابل تورم و ركود اقتصادي افزايش پيدا كرد و اين دايره به سمت عدم تعادل پيش رفت.

وكيلي تاكيد كرد: «به احتمال زياد تا  آينده نزديك در بحث تحريم هاي بانكي گشايشي حاصل نمي شود و نمي توانيم در جهت فعاليت هاي اقتصادي از منابع خارجي استفاده كنيم و يا منابع بلوكه شده ايران را وارد كشور كنيم».

 وي در ادامه به معرفي ابزارهاي نوين مالي پرداخت و «اوراق قرضه با اثرات اجتماعي را يكي از اين ابزارها ناميد. اوراقي كه بايد يك مشكل يا معضل اجتماعي را حل كند و از حل اين معضل منافع و سود اين كار تامين شود.
مديرعامل بانك توسعه صادرات افزود: يكي ديگر از ابزارهاي نوين مالي، تامين مالي جمعي است. اين نوع تامين بيشتر به اين شكل است كه بخشي از سهام شركت هاي بزرگ را به مردم مي فروشند و با سرمايه حاصل از آن دست به فعاليت اقتصادي جديدي مي زنند.

مهندس وكيلي  از سومين راهكار با نام «شركت هاي با منافع عمومي» ياد كرد و گفت: اين ها شركت هايي هستند كه در عين حال كه مي خواهند سودي را ببرند، يك منفعت اجتماعي را نيز ايجاد مي كنند.

مديرعامل بانك توسعه صادرات در ادامه سخنان خود هدف از ايجاد بانك توسعه صادرات را حمايت از صادرات غير نفتي دانست و افزود: در دنيا اگزيم بانك ها با هدف كمك به چرخه صادرات – واردات به وجود مي آيند و بانك توسعه صادرات به نحوي دارد كار اگزيم بانك ها را انجام مي دهد. اين بانك هدفش سودآوري نيست بلكه هدف آن تبديل درصد بيشتري از توليد كنندگان به صادركنندگان است و در اين راه دستاوردها و توانمندي هاي زيادي پيدا كرده ايم.

وي يكي از راهكارهاي حمايت از صادرات غير نفتي را «تامين مالي خرد» برشمرد. به اين معنا كه توليدكنندگاني كه توانمندي حضور در بازارهاي صادراتي را به صورت بالقوه دارند، با استفاده از منابع بانك بتوانند براي خود توليد ثروت كنند و با انجام فعاليت هاي اقتصادي بزرگ تبديل به صادركنندگان بالفعل شوند.

وكيلي يكي از اين شركت هاي بالقوه را شركت هاي دانش بنيان دانست و خاطر نشان كرد: اين شركت ها بر اساس يك ايده و خلاقيت، كاري را شروع مي كنند ولي توان مالي و تجربه لازم براي حضور در عرصه هاي بين المللي را ندارند. بر همين اساس بانك توسعه صادرات با همكاري دانشگاه صنعتي شريف در جهت حمايت از چنين شركت هايي اقدام به تاسيس «صندوق پژوهش و فناوري غير دولتي توسعه صادرات شريف» كرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: