May 2021 06 / پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰
کد خبر: ۱۰۲۷۰۷
۱۶ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۲:۰۶
0
"بانک توسعه صادرات ایران پشتیبان فعالان صادراتی"، " مهر تایید مشتریان بر سلامت بانک توسعه صادرات" و " سهم ۹۰درصدی صادرکنندگان از تسهیلات توسعه بانک صادرات " عناوین برخی اخبار رسانه‌ها درباره این بانک است.

پول‌نیوز - "بانک توسعه صادرات ایران پشتیبان فعالان صادراتی"، " مهر تایید مشتریان بر سلامت بانک توسعه صادرات" و " سهم ۹۰درصدی صادرکنندگان از تسهیلات توسعه بانک صادرات " عناوین برخی اخباری است که از سوی دست اندرکاران نظام اقتصادی کشور درماههای اخیر پیرامون فعالیت های متنوع بانک توسعه صادرات در مطبوعات، رسانه ها و پایگاه‌های اطلاع رسانی مشاهده می شود.

به گزارش گروه بانک و بیمه پول‌نیوز، اين موفقيت ها و خدمت رساني ها درحالي اتفاق مي افتد كه بانك توسعه صادرات هنوز در چنبره تحريم ظالمانه اي است كه با ادعايي واهي اعمال مي شود. بانكي دولتي كه تنها با داشتن 40 شعبه در سراسر كشور و بدون امكانات ساير بانكهاي تجاري براي جذب سپرده هاي مردمي مي كوشد سرمايه خود را كه از سال 86 تاكنون هيچگونه افزايشي نداشته است، در اختيار فعالان صادراتي قراردهد.

بانك توسعه صادرات با هدف كمك به صادرات غيرنفتي و گسترش مبادلات تجاري و اقتصادي با ساير كشورها به فعاليت خود ادامه مي دهد و طي سالهاي اخير هم‌گام با نامگذاري سالها از جنبه اقتصادي به بازتعريف نقش خود متناسب با اهداف تعيين شده پرداخته است. به طوريكه درسال 90 يا سال جهاد اقتصادي با نگرش همه جانبه به نهاد هاي مرتبط با صادرات، مثلث همكاري ميان بانك توسعه صادرات، صندوق ضمانت صادرات و سازمان توسعه تجارت را تقويت كرد. همچنين در سال 91 كه بعنوان سال توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني ناميده شد با درك مفاهيمي چون ايجاد اشتغال و افزايش بهره‌وري، به جهش با رويكرد اقتصاد مقاومتي و رشد ناشي از آن مي انديشيد.

هم اكنون كه در سال حماسه اقتصادي قرار داريم اين بانك درصدد است با پيشبرد ايده هايي چون بانكداري شركتي،  ارائه تسهيلات به شركت هاي دانش بنيان به تحقق چشم انداز خود كه كسب عنوان اگزيم بانك برتر خاورميانه و شمال آفريقاست، هرچه نزديك تر شود.

از سوي ديگر مجموعه دولت تدبير و اميد از ابتداي آغاز فعاليت خود ضمن توجه به رسالت اين بانك در جهت ارايه خدمات به صادركنندگان كشور برآنند تا با افزايش سرمايه اين بانك درمسيري كه به كمك لغو مرحله اي تحريم ها هموارتر مي شود، گشايش ايجاد كنند.

 عملكرد بانك توسعه صادرات ايران در حوزه اعطاي تسهيلات  

به رغم عدم رشد سرمايه بانك در سال هاي اخير، روند تأمين مالي صادركنندگان كشور از طريق اعطاي تسهيلات ريالي و ارزي افزايش قابل توجهي را نشان مي دهد كه يكي از دلايل اصلي آن را مي‌توان در تلاش هاي صورت گرفته به منظور شناخت و بكارگيري ابزارهاي نوين تأمين مالي و نيز جذب سپرده هاي مشتريان از طريق شعب دانست.

درحاليكه مانده تسهيلات اعطايي ريالي اين بانك در دي ماه 91 مبلغ 15.498 ميليارد ريال بوده است در دي ماه 92 اين عدد به 22.602 ميليارد ريال رسيده است كه 45.84 درصد رشد را نشان مي دهد. ميانگين مانده سپرده‌هاي ريالي در دي ماه 5.035 ميليارد ريال بوده است كه اين رقم در دي ماه سال 92 به عدد 7.924 ميليارد ريال رسيده است و رشد 57.38 درصدي را نشان مي‌دهد.

سهم تسهيلات اعطايي به بخش محصولات صنعتي و معدني  از كل مبلغ تسهيلات اعطايي 29 درصد و سهم تسهيلات اعطايي به بخش كشاورزي و صنايع تبديلي داخل كشور از كل مبلغ تسهيلات اعطايي16درصد است.

همچنين سهم تسهيلات اعطايي به بخش شيميايي و فرآورده‌هاي نفتي  از كل مبلغ تسهيلات اعطايي17 درصد و سهم تسهيلات طرح‌ از كل مبلغ تسهيلات اعطايي35 درصد است.

اگرچه اعمال تحريم هاي بين المللي در خصوص ايران، حجم اعتبارات اسنادي و ضمانتنامه هاي ارزي صادره از سوي شبكه بانكي و به دنبال آن بانك توسعه صادرات ايران را متأثر نموده است، با اين حال تلاش شده تا سهم نسبي بازار آن در سطح معيني حفظ گردد.

تلاش در جهت بهبود و حفظ روابط كارگزاري با كشورهاي هدف و نيز يافتن جايگزيني براي اين ابزارها را مي توان از جمله اقدامات به عمل آمده به منظور كاهش ريسك صادركنندگان دانست.

مهمترين رخدادهاي يكساله بانك توسعه صادرات

پيگيري افزايش سرمايه بانك توسعه صادرات، عضويت در اتحاديه امان، احياي مجدد طرح خدمت و حمايت از شركتهاي دانش بنيان، از جمله رخدادهاي مهم بانك توسعه صادرات براي ارائه هرچه مطلوب تر خدمات است. آنچه در ذيل مي آيد نگاهي اجمالي به شماري از اين رخدادهاست:

پيگيري افزايش سرمايه بانك

تنها بانك دولتي و تخصصي صادرات– واردات  كشور كه  با سرمايه  پنجاه ميليارد ريالي آغاز به فعاليت كرد،  هم اكنون به  ترميم سرمايه نيازمند است چرا كه موضوعاتي چون عدم امكان جذب سپرده هاي ارزي و يا بلندمدت و همچنين طولاني بودن متوسط دوره بازگشت تسهيلات اعطايي به طرح ها، مشكلات زيادي را براي تامين مالي صادركنندگان  به وجود آورده است.

از سوي ديگر براي اينكه بانك بتواند در حد سال 89 ازصادرات غير نفتي حمايت كند لازم‌است حدود 5.3ميليارد دلار منابع تجهيز شود كه براساس اهداف تعيين شده، دو ميليارد دلاراز اين رقم از طريق منابع داخلي تامين مي شود و براي تامين مابقي آن 3.3 ميليارد دلار ديگر نياز است.

بانك توسعه صادرات به همين منظور از ابتداي سال جاري جلسات متعدد هم انديشي با نمايندگان فراكسيون صادرات و با نمايندگان كميسيون كشاورزي، آب و منابع طبيعي مجلس شوراي اسلامي كه با حضور فعالان صادراتي همراه بود، برگزار كرده است.

اين تلاشها باعث گرديد، وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای به دو معاون محترم رييس جمهور، مهندس جهانگیری و دکتر نوبخت با اعلام اینکه بانک توسعه صادرات به‌نحو شایسته‌ای در تامین‌مالی صادرات کشور تلاش نموده خواستار افزایش سرمایه این بانک برای حمایت از صادرات شد.

به باور تمامي فعالان بخش خصوصي و دولتي افزايش سرمايه بانك توسعه صادرات، از جمله ضرورت هاي تحقق حماسه اقتصادي محسوب مي شود و اين مهم هم اكنون منتظر راي كميسيون تلفيق مجلس شوراي اسلامي است.

عضويت بانك در اتحاديه امان

اتحاديه امان در اکتبر سال 2009 با هدف توسعه پوشش ريسک‌هاي تجاري و غيرتجاري و نيز بيمه اتکايي صادرات كشورهاي اسلامي في مابين شرکت هاي بيمه اعتباري در کشورهاي عضو سازمان کنفرانس اسلامي به ابتكار موسسه اسلامي بيمه اعتبار صادراتي و سرمايه‌گذاري (ICIEC) وابسته به بانك توسعه اسلامي تاسيس شده است. عضويت بانک توسعه صادرات ايران در اتحاديه بيمه گران اعتبار صادراتی و سرمايه گذاری کشورهای اسلامی در اتحاديه امان اين فرصت را فراهم مي كند كه پوشش هاي بيشتري از سوي موسسات عضو اتحاديه امان بصورت مستقل يا به شكل اتكايي براي اعتبارات صادراتي بانك توسعه صادرات فراهم شود.

در كشورهايي كه تسهيلات صادراتي  به صورت اعتبار خريدار اعطا مي شود بانك توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات ايران مي توانند از پوشش اعضاي اين اتحاديه استفاده كنند و براي وصول مطالبات خارج از كشور هم اعضاي اتحاديه امان مي‌توانند به صورت متقابل نقش نمايندگي را براي  وصول مطالبات در كشور خود به عهده بگيرند.

با عضويت بانك توسعه صادرات در اتحاديه بيمه گران اعتبار صادراتي و سرمايه‌گذاري كشورهاي اسلامي امكان دسترسي به پايگاههاي اطلاعاتي اعتباري مربوط به مشتريان بين‌المللي ميسر مي شود . در حال حاضردر جمع  37 كشور عضو اتحاديه بيمه گران اعتبار صادراتي و سرمايه گذاري در كشورهاي در حال توسعه  موسوم به  كلوپ پراك 17 كشور اسلامي حضور دارند كه همزمان عضو اتحاديه امان هستند.

حمايت از طرح هاي ايجاد و توسعه صنايع در كشور

اين بانك در راستاي كاهش هزينه هاي صادركنندگان و توليد كنندگان حجم بالايي از تسهيلات اعطايي خود را به بخش هاي صنعت و معدن و پتروشيمي اختصاص داده است. توجه به ميزان اشتغال زايي و ارزآوري اين طرح ها بيانگر نقش مهم بانك توسعه صادرات در اين عرصه است.

بانک توسعه صادرات ایران با اختصاص 240 ميليون يورو به شرکت صنایع پتروشیمی کرمانشاه به منظور تولید سالیانه یک میلیون تن اوره و آمونیاک، اين شركت را قادر خواهد ساخت ساليانه نزديك به 700 هزارتن اوره توليد كند كه بالغ بر 250 ميليون دلار در سال ارزش صادراتي خواهد داشت. پيش بيني كارشناسان حاكي از آن است كه در مرحله بهره برداري از فاز دوم اين شركت به طور مستقيم  هزار نفر مشغول به كار شوند و اشتغال هزاران نفر نيز در بخش هاي كشاورزي، حمل و نقل و ...به صورت غير مستقيم ميسر شود.

در طرح ديگر توسعه اي، شعبه بانک توسعه صادرات در استان مازندران باهدف تسریع در روند رسیدن به چشم‌انداز سال 1400 برای صنعت فولاد، به یک شرکت تولید فولاد تسهیلات 58 میلیون یورویی  مي‌دهد.اشتغال زايي مستقيم اين پروژه 350 نفر تعريف شده و به طور غير مستقيم نزديك به 1000 نفر مشغول به فعاليت شوند.هم اكنون صنعت فولاد كشور نياز به حدود 14 الي 15 ميليون تن واردات در كشور دارد و اين درحالي است كه چشم انداز 1400 اين صنعت براساس كسب جايگاه توليد50 ميليون تن فولاد در سال تدوين شده است.

عاملیت بانک توسعه صادرات در ارائه تسهیلات 220 میلیون یورویی برای احداث پتروشیمی گچساران، تولید یک میلیون تن اتیلن در سال را در پی دارد.اتيلني كه در پتروشيمي گچساران توليد مي شود خوراك سه واحد پايين دستي پتروشيمي ممسني، دهدشت و كازرون را كه توليد كننده پلي اتيلن سنگين هستند، تامين خوراك مي كند. اشتغال زايي اين پروژه در طي دوره ساخت حدود سه الي چهار هزارنفر خواهد بود و پس از بهره برداري 500 نفر به طور مستقيم در اين واحد و چندين هزار نفر در واحدهاي پايين دستي آن مشغول به كارمي شوند.از اين پروژه بعنوان طرحي ارزآور و اشتغال زا ياد مي شود و با اختصاص این میزان تسهیلات بانک توسعه صادرات، روند اجرای این طرح مهم صنعتی شتاب چشمگیری خواهد یافت.

حمايت از شركتهاي دانش بنيان

بانك توسعه صادرات در جهت ظرفيت سازي براي صادرات محصولات دانش بنيان و بالفعل كردن ظرفيت هاي بالقوه در عرصه هاي جديد، ارائه خدمت به  شركت هاي دانش بنيان را توسعه داده و در اين راستا تاکنون بالغ بر70 میلیارد ریال از محل خط اعتباری شرکت های دانش بنیان برای 19 شرکت مصوب شده است.شركت‌هايي در حوزه هاي برق با گرايش مخابرات و الكترونيك، مكانيك، نرم افزارهاي آموزشي، صنايع دارويي، تجهيزات پزشكي، مهندسي مواد، نانو مواد و فناوري اطلاعات از تسهيلات  خط اعتباري شركتهاي دانش بنيان استفاده نموده اند.

اسفندماه سال 91 تفاهم نامه اي ميان بانك توسعه صادرات و معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري به امضا رسيد كه براساس آن ، اين بانك پس از تصویب طرح‌های دانش بنیان در کارگروه تعیین شده نسبت پرداخت تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان اقدام کند.

احياي مجدد طرح خدمت براي مشتريان

طرح خدمت که با هدف ارائه خدمات آسان، سریع و صحیح به فعالان اقتصادی پايه ريزي شده است، ضريب اعتماد و امنيت خاطر در حوزه فعاليت هاي بانكي را براي صادركنندگان در سراسر كشور بالا مي برد.

بر اساس تفاهم‌نامه اي كه اخيرا ميان مديران عامل دو بانك توسعه صادرات و ملي به امضا رسيده است، از 12 بهمن ماه سال جاري مشتریان دو بانک‌ مي توانند از شعب يكديگر برای وصول چک های جاری و واریز وجوه به حساب‌ها به صورت آنلاین استفاده كنند.در اين طرح هر دو بانك چك هاي بانك مقابل را تا سقف 500 ميليون ريال را پرداخت كرده و موظفند نسبت به پذيرش و انجام تقاضاهاي واريز وجه به حساب هاي متمركز بانك ديگر به صورت آنلاين  تا سقف مبلغ 100 ميليون ريال اقدام نمايند.

تفاهم‌نامه جديد همكاري بانك توسعه صادرات ايران و صندوق ضمانت صادرات ايران

در سال جاري به منظور تضمين هرچه بيشتر تامين مالي صادركنندگان و كاهش مشكلات آنان ، بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات توافق‌نامه ای را برای توسعه همکاریهای دوجانبه و کاهش مشکلات صادرکنندگان امضا کردند.

براساس اين تفاهم نامه خسارات ارزي احراز شده غير جاري موضوع تسهيلات ارزي اعطايي در قالب اعتبار فروشنده به پشتوانه ضمانتنامه هاي اعتباري ارزي صادره توسط صندوق پرداخت و بانك متعاقبا نسبت به عودت لاشه ضمانتنامه هاي مذكور اقدام خواهد نمود.

كلام آخر

به باور كارشناسان اقتصادي بانك توسعه صادرات امروزه از كسوت يك مشوق صادراتي خارج شده و بعنوان يك ضرورت مسلم در مبادلات تجاري و بين المللي ايران و ساير كشورها مطرح گرديده است.

عدم امكان استفاده از خطوط اعتباري بانكهاي خارجي به دليل ادامه شرايط تحريم،  ضرورت افزايش نقش پاسخگويي بانك در خصوص وضعيت تامين مالي از بخش صادرات كشور، لزوم كمك به بهبود وضعيت بانك از نظر ساختار مالي و ايجاد ارتقا در رتبه بندي موسسات بين‌المللي و مديريت انواع ريسكهاي اعتباري همه و همه بر اين نكته تاكيد دارند كه تداوم نقش بانك توسعه صادرات در تامين مالي صادرات كشور ، مستلزم افزايش سرمايه آن است.

نگاه همه جانبه دولت تدبير و اميد ، تصميم نمايندگان مجلس شوراي اسلامي براي تقويت بنيه مالي بانك و عزم جدي مجموعه كاركنان بانك توسعه صادرات براي حماسه سازي در صحنه مساعدت به فعالان اقتصادي سال نكويي را به يمن بهار انقلاب نويد مي دهند.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها