کد خبر: ۱۰۲۵۴۲
۱۵ بهمن ۱۳۹۲ - ۰۸:۲۲
0
اما در کنار ورود مگان به فهرست ارزیابی کیفی خودروهای داخلی، اتفاق دیگری که در جدول کیفی دی‌ماه رخ داده است، حفظ رتبه‌های بالای جدول توسط محصولات چینی است. بر همین اساس دو محصول چینی مونتاژی در جدول رده‌بندی کیفیت، مانند ماه گذشته با سبقت گرفتن از خودروهای داخلی به صدر جدول راه یافتند.
پول‌نیوز- تازه‌ترین آمار کیفیت خودروهای داخلی در دی‌ماه در حالی روز گذشته منتشر شد که خودرو مگان پس از مدت‌ها غیبت، برای سنجش کیفیت مورد آزمون قرار گرفت. مگان اما در اولین ورود خود به آزمون کیفیت خودروهای داخلی، با 20 نمره منفی جایگاه نخست را به خود اختصاص داد تا تجربه نشستن در جایگاه نخست، دیگر برای پارس تندر تکرار نشود.

ماه گذشته پارس‌تندر در حالی با کسب 8/20 نمره منفی باکیفیت‌ترین خودروی جدول رده‌بندی شرکت بازرسی کیفیت شناخته شد که خودرو نیسان تیانا و مگان در این ماه مورد ارزیابی قرار نگرفته بودند. حال خودرو نیسان تیانا به‌دلیل کاهش تیراژ در دی‌ماه نیز مورد ارزیابی قرار نگرفته است؛ اما در عوض با پا گرفتن دوباره تولید مگان، این خودرو پس از مدت‌ها غیبت به این آزمون بازگشت و نتیجه جدول را با دگرگونی همراه کرد.

اما در کنار ورود مگان به فهرست ارزیابی کیفی خودروهای داخلی، اتفاق دیگری که در جدول کیفی دی‌ماه رخ داده است، حفظ رتبه‌های بالای جدول توسط محصولات چینی است. بر همین اساس دو محصول چینی مونتاژی در جدول رده‌بندی کیفیت، مانند ماه گذشته با سبقت گرفتن از خودروهای داخلی به صدر جدول راه یافتند.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی شرکت بازرسی کیفیت، تیراژ تولیدات خودروسازان در بخش خودروهای سواری نسبت به ماه قبل رشدی 5/8 درصدی داشته که همین موضوع باعث افزایش تعداد خودروهایی شده است که مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند.

تولید دوباره مگان، افزایش تولید خودروهای تندر-90 و سایپا 132 و همچنین ورود یک خودرو جدید به نام جک جی5 به فهرست سواری‌های تولید داخل باعث شد تا سازمان بازرسی کیفیت و استاندارد ایران در دی‌ماه سال‌جاری مجموعا 18 خودرو را مورد ارزیابی قرار دهد.
در میان 18 خودرویی که در این سازمان مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند 12 مدل در سطح کیفی خیلی خوب و 6 مدل نیز در سطح کیفی خوب قرار گرفته‌اند.

این تعداد خودرو در حالی مورد آزمون قرار گرفته‌اند که مانند ماه‌های گذشته در فهرست شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، همچنان از خودرو 206 ایرانی خبری نیست. غیبت این محصول در حالی است که تیراژ آن در آذر ماه چیزی حدود 4 هزار دستگاه گزارش شده که برای ورود به آزمون کیفیت تیراژ قابل قبولی است.
فنربندی، تعلیق و فرمان، موتور و انتقال قدرت، ترمز، تجهیزات الکتریکی، تزئینات، صداهای غیرعادی، عیوب بدنه، نفوذ آب و عیوب رنگ از جمله مواردی هستند که تحلیل کیفی خودروهای داخلی بر اساس آنها انجام می‌شود.
بر همین اساس باکیفیت‌ترین خودرو در دی‌ماه مگان بوده و خودرو MVM110 نیز محصولی است که در رده آخر جدول قرار دارد.

 خودروی MVM110 در حالی در انتهای جدول قرار گرفته است که این جایگاه در آذرماه به سایپا 132 تعلق داشت؛ بنابراین سطح کیفی خودرو MVM110 با کاهش همراه بوده (از سطح B+ به B)؛ درحالی‌که سایپا 132 با ارتقاي کیفیت (از سطح B به B+) همراه بوده است.

همچنین رده کیفی تندر-90 ایران خودرو و پارس خودرو در جدول دی‌ماه با یکدیگر جا‌به‌جا شده‌اند به طوری که تندر پارس خودرو بر خلاف ماه قبل بالاتر از هم نام ایران خودرویی خود قرار گرفته است. خودرو سایپا 131 تولید پارس خودرو نیز در دی‌ماه، بر خلاف ماه قبل در رتبه‌ای بالاتر از خودرو هم نام خود که در سایپا تولید می‌شود قرار گرفت.

اما محصولات چینی بازار در حالی نسبت به بسیاری از خودروهای دو خودروساز بزرگ داخلی در رتبه‌ای بالاتر قرار گرفته‌اند که اختلاف نمرات منفی آنها با خودروهای تندر-90 که حدود 21 نمره منفی است، بسیار زیاد به نظر می‌رسد.

بر همین اساس بعد از خودروهای تندر-90 پارس خودرو و ایران خودرو که به ترتیب با کسب نمره‌های منفی 1/21 و 3/21 رتبه‌های 3 و 4 را کسب کرده‌اند، خودرو جدید جک که محصولی از کرمان موتور است با 6/48 نمره منفی در جایگاه پنجم نشسته است. نمرات منفی این خودرو در بخش ترمز، تجهیزات الکتریکی، تزئینات و رنگ است.

لیفان ایکس 60 نیز بعد از جک با 2/52 نمره منفی در جایگاه ششم جدول قرار دارد.
اما نکته حائز اهمیت ديگر این است که بعد از تندرها، اختلاف نمره خودروهای چینی با دیگر محصولات موجود در جدول بسیار ناچیز می‌شود.

بر همین اساس سمند خودرویی است که بعد از این دو چینی با 54 نمره منفی (اختلاف 2 نمره‌ای با خودرو قبلی خود) جایگاه هفتم را به خود اختصاص داده است. قرار گرفتن سمند در این جایگاه در حالی است که این خودرو در میان تمام گزینه‌های عیوب فنی و عملکردی که به آن اشاره شد، امتیازی منفی کسب کرده است. اشاره به این نکته نیز ضروری است که در روند تغییرات میانگین نمره منفی خودروهای گروه سواری، خودرو سمند نسبت به ماه گذشته بیشترین درصد بهبود و لیفان ایکس60 نیز بیشترین تنزل را داشته‌اند.

لیفان 620 خودرویی است که با کسب بیشترین نمره منفی در بخش عیوب بدنه، بعد از سمند قرار گرفته است تا به این ترتیب پژو 405 در جایگاهی پایین‌تر از این خودرو قرار بگیرد.

با نگاهی به نمرات منفی خودروهای چینی در جدول رده‌بندی کیفی خودروهای داخلی می‌توان به این نتیجه رسید که بیشترین نمره‌های منفی خودروهای چینی به بخش بدنه و تزئینات داخلی بازمی‌گردد. شاید دلیل این موضوع، ارزان‌سازی این خودروها برای تولید با قیمت تمام شده‌ای کمتر در ایران باشد.

 امتیازهای منفی خودروهای چینی در بخش بدنه و تزئینات در حالی است که اختلاف نمرات منفی آنها در مواردي مانند فنربندی، تعلیق و فرمان، موتور و انتقال قدرت، ترمز و تجهیزات الکتریکی با برخی خودروهای داخلی بسیار ناچیز است.

همان‌طور که اشاره شد، رشد خودروهای چینی در جدول رده‌بندی کیفی در حالی است که به نظر می‌رسد این محصولات با اختلافی ناچیز در جایگاهی بالاتر از تولیدات داخلی و ملی قرار گرفته‌اند، اما در هر صورت این اختلاف هر قدر هم ناچیز باشد در نهایت پیام‌هایی با خود به همراه دارد که یکی از آنها از دست دادن قدرت رقابت خودروهای ملی و داخلی‌سازی شده با محصولات مونتاژی چینی است.
اما پژو پارس خودرویی است که به ترتیب با کسب بیشترین نمره منفی در بخش تزئینات داخلی، صداهای غیرعادی و سیستم فنربندی و تعلیق فرمان در جایگاه دهم جدول دی‌ماه نشسته است.
اما خودرو ملی سایپا، یعنی تیبا بعد از خودروهای MVM530 و پژو 405 خراسان در رتبه سیزدهم جدول رتبه‌بندی کیفی قرار گرفت.

بر همین اساس رتبه چهاردهم جدول رده‌بندی کیفی خودروهای داخلی در حالی به خودرو شاسی‌بلند MVMx33 تعلق گرفت که سه رتبه بعدی این خودرو چینی به ترتیب محصولات سایپا 131 تولید شده در پارس خودرو و سایپا و سایپا 132 هستند.

بهبود 5 درصدی کیفی خودروها
اما در بخش عیوب فنی و عملکردی، خودروهای سواری سایپا 132 و 131 بیشترین نمره منفی را در میان دیگر محصولات کسب کرده‌اند؛ این در حالی است که بر اساس آمار ارائه شده، میانگین نمرات منفی در این بخش نسبت به ماه قبل بهبودی 16 درصدی داشته است. این بهبود در میانگین نمرات منفی به حضور خودروهای MVMX33 و MVM530 بازمی‌گردد.

در بخش تزئینات و مونتاژ، خودروهای MVMX33 و سایپا 131 بیشترین نمرات منفی را کسب کرده‌اند. این بخش نسبت به ماه گذشته افتی 1/6 درصدی در میانگین نمرات منفی داشته که بیشترین تغییر برای خودروهای سمند و MVM110 بوده است.

در بخش بدنه، خودروهای MVM110 و سایپا 131 بیشترین نمرات منفی را کسب کرده‌اند که این موضوع باعث نزول 6/3 درصدی میانگین نمرات منفی در این بخش بوده است.

بخش رنگ، قسمتی بوده که طی ماه گذشته تغییر چندانی به خود ندیده است ضمن اینکه خودروهای لیفان ایکس 60، لیفان 620 و خودروی جدید جک (j5) بیشترین نمرات منفی را در بخش رنگ کسب کرده‌اند.
تحلیل جدول کیفیت خودروهای داخلی بیان‌گر این است که تعداد ایرادهای مهم و اساسی با 12 درصد افزایش همراه بوده که عمدتا مربوط به خودروهای سایپا 131 است، با این وجود این محصول موفق شد در دی‌ماه یک رتبه از قعر جدول بالاتر بیاید و جای خود را به MVM110 بدهد.
به صورت کلی میانگین نمرات منفی خودروهای گروه سواری در دی‌ماه با بهبود کیفی 4/5 درصدی همراه بوده که دلیل اصلی آن مربوط به تولید مجدد خودرویی مانند مگان و ورود خودرو جک به فهرست خودروهای مورد آزمون است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: