May 2021 17 / دوشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰
کد خبر: ۱۰۲۲۱۳
۱۲ بهمن ۱۳۹۲ - ۰۸:۱۵
0
بی توجهی به برنامه درسی ملی با توجه به تعطیلی پنج شنبه ها،عدم تغییر برنامه های اجرای شده آموزش و پرورش در سه سال گذشته، نداشتن فرصت کافی معلمان دوره ابتدایی برای پژوهش، قانونی بودن تعطیلی پنج شنبه ها از مهمترین محورهای بیست و چهارمین مناظره تلویزیونی که با موضوع تعطیلی پنج شنبه های مدارس برگزار شد، بود.

به گزارش خبرنگار مهر، بیست و چهارمین مناظره تلویزیونیع اختصاص به موضوع تعطیلی پنج شنبه های مدارس داشت که در این برنامه علیرضا علی‌احمدی وزیر اسبق آموزش و پرورش، حمیدرضا کفاش معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش، ابراهیم سحرخیز معاون سابق آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش، علی‌اصغر احمدی قائم مقام وزیر اسبق آموزش و پرورش در سازمان مرکزی انجمن اولیا و مربیان و حمیدرضا حاجی بابایی وزیر سابق آموزش و پرورش حضور داشتند.

در ابتدای این مناظره علی‌اصغر احمدی قائم مقام وزیر اسبق آموزش و پرورش در سازمان مرکزی انجمن اولیا و مربیان با بیان اینکه طرح موضوع تعطیلی پنجشنبه‌ها متاسفانه به صورت یک موضوع بدون تفکیک مطرح شده است، گفت: وقتی درباره این موضوع سخنی به میان می‌آید باید سوال کرد که آیا این موضوع مربوطه به کلیه دوره‌های ابتدایی، راهنمایی و متوسطه یا طبق تقسیم‌بندی جدید، ابتدایی و متوسط است یا خیر؟ یکی از نکات قابل توجه، مساله معلمان است، چرا که سالیان سال معلمان ابتدایی این نکته رامطرح می‌کردند که ما 6 روز در هفته سر کار می‌رویم اما معلمان راهنمایی 4 روز کار می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه این 6 روز باعث می‌شد معلمان ابتدایی صلاحیت‌های مورد نظر به عنوان بالا رفتن مقاطع تحصیلی خود را کسب کنند، تصریح کرد:نکته بعدی این است که صرفا نباید تعطیلی پنجشنبه‌ها را مدنظر قرار داد. چرا که امروز باید تصمیم‌گیری براساس اسناد تصویب شده باشد یکی از این اسناد برنامه درسی ملی بود که بخشی از این برنامه به موضوعات ساعات دروس می‌پرداخت.

به گفته احمدی سوال این است که آیا در این برنامه ساعت دروس به گونه‌ای بسته شده که بتوان پنجشنبه‌ها را تعطیل کرد که در جواب باید گفت: ما در تدوین این برنامه چنین چیزی را مد نظر نداشتیم.

دفاع حاجی بابایی از اجرای طرح تعطیلی پنج شنبه ها

در ادامه حمیدرضا حاجی‌بابایی، وزیر سابق آموزش و پرورش با حضور در برنامه مناظره و دفاع از اجرای تعطیلی پنج شنبه ها گفت: هدف ما ساماندهی زمان آموزش است و حتی قبل از اجرا 33 هزار نفر جامعه هدف ما بوده و این طرح را بررسی کردند.

وزیر سابق آموزش و پرورش صحبت های خود را اینگونه تکمیل کرد: در نقشه جامع ملی کشور می بایست منزلت اجتماعی معلمان و پژوهشگران مورد توجه قرار می گرفت.در اینجا اعلام می‌کنم که هیچکدام ازطرح‌هایی که در 3 سال گذشته صورت گرفت به تنهایی نمی‌تواند تغییر کند و حداقل نیاز به تغییر 20 طرح دارد.

وی با ذکر مثالی تعطیلی پنج شنبه ها گفت: ما هفته را به سه قسمت تقسیم کردیم به این معنا که از شنبه تا چهارشنبه صبح‌ها موضوع با محوریت معلم، مدیر مدرسه بود و در بعدازظهرها با محوریت مدرسه و خانواده و همچنین در پنجشنبه و جمعه با همکاری صداوسیما و همه با محوریت پدر و مادر بود که آنها تاثیرگذار بودند.

معلمان دوره ابتدایی فرصتی برای پژوهش و استراحت ندارند

سخنران بعدی این مناظره ابراهیم سحرخیز معاون وزیر سابق آموش و پرورش بود که صحبت های خود را اینگونه آغاز کرد: ما در سند تحول بنیادین در برنامه درسی مطالباتی را مطرح کردیم که برای رسیدن به آن باید زمان و ایام سال تحصیلی را جدی بگیریم چگونه می‌توان انتظار داشت معلم در ردیف پژوهشگر باشد و اما او فرصت برای ارتقای توانایی های پژوهشی خود نداشته باشد.

به گفته وی، معلم جامعه هدف یعنی دوره ابتدایی که 60 درصد از دانش‌آموزان را تشکیل داده و نیز 60 درصد از معلمان این دوره بانوان هستند از روز شنبه تا پنج شنبه مشغول به فعالیت هستند،مشخص است که چنین معلمی نه تنها فرصت پژوهش ندارد بلکه حوصله تدارک نیازهای فیزیولوژیک خود را نیز ندارند.

وی گفت: پاشنه‌آشیل نظام سنتی نادیده گرفتن معلم است. اگر او را نادیده بگیریم آموزش و پرورش طرازی که حیات طیبه داشته باشد نداریم باید توجه داشته باشیم که قریب به اتفاق کشورها معلم 5 روز بیشتر در سیستم آموزشی حضور ندارد اما در کشور ما 30 درصد مدارس روستایی و صعب‌العبور هستند. چطور می‌توان در این شرایط معلم حضور فیزیکی نداشته باشد.کارشناس آموزشی باید دوره ابتدایی را درک کرده و کسی که می‌خواهد در ستاد حضور داشته باشد باید حتما معلم بوده باشد.

قانونی بودن تعطیلی پنج شنبه ها

علیرضا علی‌احمدی، وزیر اسبق آموزش و پرورش در ادامه برنامه مناظره توضیح داد: تصمیمی که مبنی بر تعطیلی پنج‌شنبه‌ها گرفته شده است مشروع و قانونی است چرا که این تصمیم با نظر شورای عالی آموزش و پرورش تحت نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده و در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هم مطرح و رضایت کلی این افراد گرفته شده است.

به گفته وی، تصمیم مطرح شده مقبولیت نسبی خوبی را هم با توجه به شواهد به دنبال داشته است.معلمان ابتدایی از اجرای این طرح بسیار راضی هستند، چرا که در آموزش و پرورش تبعیضی وجود داشت که در حال حاضر کمتر شده و آن موضوع تعداد روزهای کاری معلمان در دوره‌های مختلف بود.

به گفته وزیر سابق آموزش و پرورش در حال حاضر با 5 روزه شدن کار مدارس، معلمان ابتدایی رضایت بیشتری دارند ومعلمان متوسطه و راهنمایی هم انعطاف‌پذیری زیادتری برای تصمیم‌گیری خود در 4 روز و یا 3 روز کاری خود دارند از طرفی مدیران مدارس باید راضی‌ترین طبقه بین فرهنگیان باشند چرا که امروز توانستند فرصت بیشتری برای تعالی و بازسازی خود داشته باشند.

احمدی معتقد است که حتی خانواده ها نیز از اجرای این طرح راضی هستند. مگر پدر و مادرهایی که به هر دلیلی نمی‌توانند روز پنجشنبه در خانه حاضر باشند.

تعطیلی روزهای پنج شنبه مدارس یک اعلام شخصی بوده است نه قانونی


همچنین حمیدرضا کفاش، معاون فرهنگی و پرورشی وزیر آموزش و پرورش و نماینده دولت گفت: این موضوع را باید از هم تفکیک کرد؛ چرا که مسئله ساعات موظفی معلمان امری قانونی است و تفاوتی برای دوره‌های مختلف وجود ندارد که ما باید آن را تنظیم کنیم.

وی با بیان اینکه دولت درصدد اضافه کردن بار به دوش معلمان نیست، گفت: در مصوبه تعطیلی وجود ندارد و تعطیلی یک اعلام شخصی بوده است، هدف ساماندهی زمان آموزش برای دوره ابتدایی بوده است که طرح تصویب و ابلاغ شد. همچنین در خصوص دیگر پایه‌ها این موضوع مدنظر قرار گرفت که زمان هر جلسه متفاوت بود. به این معنا که برای پایه اول و دوم 45 دقیقه و برای پایه سوم و چهارم 50 دقیقه جلسه در نظر گرفتیم.

به گفته معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش، هر جلسه آموزشی 20 دقیقه و برای استراحت 15 دقیقه و برای نماز جماعت نیز 20 دقیقه مدنظر قرار گرفت. همچنین این موضوع که در روز پنجشنبه فوق برنامه مدنظر قرار گیرد نیز مورد بررسی قرار گرفت پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش موظف است گزارش ارزیابی این موضوع را در سال 91ـ90 به شورای عالی آموزش و پرورش تحویل دهد.

وی گفت: یک بار این موضوع برای سازمان آموزش و پرورش استثنایی در سال 79ـ78 برای تعطیلی پنجشنبه مدارس اتفاق افتاد که پژوهشکده کودکان استثنایی مسئول طرح بود و در گزارش آمده است که این طرح باعث پیشرفت دانش‌آموزان نمی‌شود و عملکرد اردویی مدرسه هم پیشرفت نداشته و کادر مدرسه تقاضای یک روز را دارند و اولیا هم به دلیل پنجشنبه‌های مدارس مشکل داشته‌اند و در نهایت این طرح ابهام داشته است که نهایتاً متوقف شد.

کفاش با اشاره به این موضوع که این طرح برای افزایش پیشرفت دانش‌آموزان مضر بوده و همچنین کادر اداری مدارس و نیروها از این امر راضی نبوده اند، توضیح داد: اولیاء در خصوص تعطیلی مدارس دچار مشکل بودند که این امر در بخشنامه مطرح شد که بعد از ارائه این موارد اجرای این طرح متوقف شد .تعطیلی پنجشنبه مدارس نه در قانون وجود داشته و نه مثبت است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: