May 2021 18 / سه‌شنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۰
کد خبر: ۱۰۲۱۳۸
۰۹ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۳:۲۳
0
ایرج ندیمی در نطق دفاعی خود از لایحه بودجه 93 عنوان کرد: ما 57 نماینده در کمیسیون تلفیق سعی کردیم باتوجه به شرایط امروز کشور لایحه را بررسی کنیم عمده مباحث ما نیز از استحکام رای برخوردار بود یعنی با دو سوم یا سه چهارم آرای اعضای کمیسیون به تصویب رسید.

صبح امروز نمایندگان نهمین دوره مجلس شورای اسلامی، اولین بودجه دولت یازدهم را روی میز کار خود در جلسه علنی مجلس قرار داده و به بررسی کلیات آن پرداختند.

به گزارش  ایسنا،ده نفری که مقرر شد به عنوان موافق کلیات بودجه به ایراد سخن بپردازند عبارتند از حجت‌الاسلام و المسلمین سبحانی‌نیا، اسماعیل جلیلی، حسینعلی حاجی دلیگانی، هادی شوشتری، محمدباقر شریعتی، شاهین محمد صادقی ،شجاعی کیاسری، منصور آرامی، محمد اسماعیل‌نیا و سلیمان عباسی.

مشروح سخنان این افراد را در ذیل می‌خوانید:


ندیمی: لایحه بودجه93 یکی از شفاف‌ترین لوایح است


یک عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی ضمن دفاع از لایحه پیشنهادی دولت گفت: این لایحه یکی از شفاف‌ترین لوایح بودجه است.

ایرج ندیمی در نطق دفاعی خود از لایحه بودجه 93 عنوان کرد: ما 57 نماینده در کمیسیون تلفیق سعی کردیم باتوجه به شرایط امروز کشور لایحه را بررسی کنیم عمده مباحث ما نیز از استحکام رای برخوردار بود یعنی با دو سوم یا سه چهارم آرای اعضای کمیسیون به تصویب رسید.

ندیمی با اشاره به مخالفت برخی نمایندگان مجلس به لایحه بودجه گفت: باید ببینیم چه انتظاری از بودجه سالیانه داریم آیا قرار است بودجه همه مباحث و مشکلات رنج‌ها و آلامی را که در اقتصاد،‌اجتماع و فرهنگ وجود دارد حل کند که اگر اینطور باشد مخالفت جا دارد. اما اگر قرار باشد در تنظیم بودجه به اسناد فرادستی توجه داشته باشیم به نظر می‌رسد بخشی از مخالفت‌ها در حوزه اختیاراتی است قابل برآورده شدن در یک سال نیست.

این عضو کمیسیون تلفیق ادامه داد: تحریم از یک سو، هزاران پروژه عمرانی نیمه تمام، کاهش درآمدها دولت مواردی هستند با آنها مواجهه هستیم و دولت اصرار دارد تورم را مدیریت کند بعضی از اختلافات نظر ما در این بود که آیا تورم را باید حل کنیم یا رکود را. بعضی از ما اعتقاد داشتند برای رکود هم باید چاره‌ای اندیشید. از این جهت همه نمایندگان در کمیسیون تلفیق هم و غم خود را صرف این مسئله کردند که چگونه بین تورم و رکود مدیریت کنیم.

ندیمی در ادامه با بر شمردن برخی ارقام بودجه گفت: بودجه در حالت قبض نگاه شده نه بسط. یعنی اصرار بر این بوده درآمدها افزایش پیدا نکند در بودجه عمومی سعی کردیم با یکدیگر هم اندیشی کنیم.

او ضمن تشکر از دولت برای تعامل با مجلس تصریح کرد: رویکرد ما در لایحه بودجه این بوده که بودجه واقعی‌تر بود‌.از مشخصات بودجه شفافیت آن است یعنی پول‌های که معلوم نیست کجا می‌رود یا بدون حساب و کتاب خرج می شود در این نوع بودجه به حداقل رسیده و سعی کردیم این نوع حساب ها را کاهش دهیم.

ندیمی با تاکید بر اینکه سعی شده در بودجه سال 93 حساب‌های خاص و گردش هزینه‌ها مدیریت شود تا بودجه شفافیت بیشتری داشته باشد تاکید کرد: همانطور که دولت تلاش کرد با نظم قانونی بودجه را به موقع ارائه دهد تلاش هم داشت شفافیت را حداکثر کند.


این نماینده مجلس شورای اسلامی بار دیگر تاکید کرد: نگاه ما در بودجه نگاه مبتنی بر واقعیت‌ها است گرچه در یارانه‌ها هم در رابطه با سیاست‌های اجرای شده هنوز به عنوان طلبکار از دولت می‌خواهیم اعلام کند چه اهدافی دارد اما باور داریم این راه برگشت ناپذیر است هزینه‌هایش را داده‌ایم و باید آن را ادامه دهیم.


نماینده مردم لاهیجان در بخش پایانی صحبت‌های خود با اشاره به شرکتهای خصوصی و نیمه خصوصی گفت: نهی از منکر این است که دولت فربه و چاق نشود ما باید به گونه‌ای عمل کنیم دولت فربه نشود چرا که دولت یا دولتها هیچ وقت کارفرمایانان خوبی نبودند. دولت و مجلس حداقل رویکرد استفاده از منابع بخش خصوصی را دارد و واسپاری را مد نظر قرار داده است.

جلیلی: بودجه 93 در بخش درآمدها و مصارف نسبت به بودجه‌های سالهای قبل شفاف‌تر است

یک عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تاکید بر نزدیکی دیدگاه‌ها میان مجلس و دولت، اظهار کرد: در لایحه بودجه 93 بخش درآمدها و مصارف نسبت به لوایح قبلی دولت‌های قبلی شفاف‌تر است.


به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اسماعیل جلیلی در موافقت با کلیات لایحه بودجهسال 93 کل کشور گفت: رویکردی را که نسبت به بحث لایحه بودجه بخصوص نسبت به کلیات آن می‌گویم ، نگاهی دو وجهی نسبت به شرایط موجود و اقداماتی که می‌توانست در این شرایط انجام بگیرد تا روند فعالیت‌های دولت و امور مربوط به حوزه‌ی حکومتداری ما در سال 93 با کمترین مشکلات مواجه شود، است.


وی ادامه داد: بحثی که مورد اذعان همه نمایندگان است، رویکرد قانونمدارانه دولت در ارائه به موقع لایحه بودجه، شفافیتی که در بخش درآمدها و مصارف بخصوص نسبت به لوایح قبلی دولت‌های قبلی در بودجه مشاهده می‌شد در این لایحه کمتر بود و این از امتیازات ویژه‌ای است که ما را کمک می‌کند تا بررسی بعدی خود را در میزان وابستگی لایحه بودجه به سیاست‌های کلان کشور و برنامه‌های بالادستی به بحث بگذاریم.


این عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خاطر نشان کرد: شرایط فعلی کشور شرایط سختی است که تهدیدها و تلاش‌هایی که دشمنان برای محدود کردن فرصت‌ها در دستیابی به منابع و بازارهای بین‌المللی ایجاد کرده و شرایط را برای تامین منابع اجرای برنامه‌ها و اهدافی که همه‌ی ما آن را اتظار داریم محدود کرده است. لذا با این نگاه و فرصت کمی که دولت در استقرار خود تا تحویل بودجه داشت و اتفاقا نسبت به بودجه‌های قبلی خطای پیش بینی کمتری را شاهد بودیم،لذا این امر را می‌توان از مزایای بودجه 93 دانست.


جلیلی با بیان این که دو نگاه عمده در مجلس نسبت به لایحه بودجه 93 وجود دارد، تصریح کرد:‌ توانی که بودجه سال 93 از نگاه برخی از نمایندگان با رویکرد بدبینانه دارد امکان تحقق کاهش تورم را با اهداف تعیین شده بیان نمی‌کند.


وی با اشاره به نگاه واقع بینانه برخی دیگر از نمایندگان گفت: نگاه خوشبینانه دیگری نیز وجود دارد که کمک می‌کند با توجه به شاخص‌های ارائه شده در لایحه بودجه امکان تحقق اهداف پیش بینی شده را می‌کند. که ما باید به عنوان مجلس تلاش کنیم رویکردی را به کار گیریم تا محدودیت‌هایی را که دولت در تدوین بودجه با آن مواجه بوده را کمتر کنیم.


نماینده‌ی مردم مسجد سلیمان در مجلس همچنین با تاکید بر نزدیکی دیدگاهها میان مجلس و دولت تصریح کرد: با همکاری هر چه بیشتر بین مجلس و دولت امکان دستیابی به اهداف لایحه‌ی بودجه بیشتر خواهد بود. چرا که با توجه به منابع محدود و شرایط بین‌المللی کار نسبت به شرایط دیگر سخت‌تر خواهد بود.


جلیلی در ادامه بیان کرد: رویکردی که ما می‌توانیم در جهت تحقق اهداف داشته باشیم باید در راستای کمک به تعیین راههایی باشد تا دولت بتواند منابع مورد نیاز را برای پاسخ به این اهداف و برنامه‌ها ارائه کند.


این عضو کمیسیون تلفیق مجلس خاطر نشان کرد: رویکرد دولت در تدوین خط مشی ها حتما برای ایجاد رضایت‌مندی و رفاه عمومی جامعه است و ما به عنوان نمایندگان مجلس باید به گونه‌ای رفتار کنیم تا بتوانیم در کنار دولت برای تحقق آن اهداف و برنامه‌ها گام برداریم. و قطعا باید برای دستیابی به این مهم دو رویکرد را به طور جدی در بودجه مورد توجه قرار دهیم. یکی رویکرد پویایی در بخش اقتصادی برای تقویت این موتور ضعیف شده در عرصه‌ی فعلی کشور بخصوص برای تامین نیازهای ضروری جامعه که اتفاق نظر در این رابطه بخصوص برای کمک به حوزه‌های تولیدی وجود داشت.


این نماینده‌ی مجلس یاد آور شد: رویکرد دیگر نحوه‌ی تعیین سهم درآمدهای استانی بود که با تلاش‌های کمیسیون تلفیق این موضوع بسیار تعدیل شد. توجه بر این بود که ضمن توجه به سرجمع درآمدهای استانی به نوعی تعدیل صورت بگیرد که فشاری را که بعضا به برخی از استانها در تعیین سهم درآمدهای استانی شده بود کاهش پیدا کند و در حقیقت این همان کمکی است که در تعدیل لایحه بودجه توسط کمیسیون و مجلس صورت گرفت.


جلیلی در پایان گفت: شرایط ما در تدوین بودجه با وضعیتی که در آن قرار داریم و اقدامات و اهدافی که برای سال 93 تدوین کرده‌ایم لازمه‌ی برداشتن گامهای قوی است که در این راستا انتظار می‌رود دولت در سال 1393 ارزش اقتصادی را برای کشور با منابعی که برای آن در نظر گرفته به گونه‌ای خلق کند تا بر تمرکز بر بهره‌وری از همین منابع محدود رضایت‌مندی و رفاه عمومی را برای مردم ایجاد کند.

حذف ثروتمندان از لیست یارانه‌ بگیران

یک عضو کمیسیون تلفیق بودجه 93 از حذف یارانه‌بگیران ثروتمند و ایرانیان خارج از کشور از لیست دریافت یارانه نقدی خبر داد.


حسینعلی حاجی‌دلیگانی در موافقت با کلیات لایحه بودجه گفت: اگرچه این لایحه ممکن است اشکالاتی داشته باشد ولی علت اصلی آن قوانینی است که برای تهیه بودجه مورد استناد قرار می‌گیرد و مجلس، دولت و مراکز پژوهشی باید اشکالات این قوانین را رفع کنند.


نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس گفت: 58 بند الحاقی یا به لایحه بودجه افزوده شد یا از آن حذف شد که این الحاق موجب انضباط بیشتر بودجه و رفع نقایص آن شد.


وی با بیان اینکه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 93 را واقعی‌تر کرد، گفت: با افزوده شدن تبصره 22 به این لایحه تحقق حماسه اقتصادی رقم خواهد خورد. براساس این تبصره دولت اجازه می‌یابد 100 میلیارد دلار سرمایه خارجی را جذب و در حوزه‌های نفت، گاز، برق و آب هزینه کند. همچنین با افزوده شدن 20 حکم جدید حمایت از تولید، ایجاد فرصت برای تنفس سرمایه از جمله سرمایه درگردش واحد‌های تولید و مناسب‌سازی فضای کسب و کار موجب بهتر شدن لایحه بودجه شد.


وی افزایش 24 درصدی اعتبارات بخش سلامت را از دیگر مزیت‌های لایحه بودجه سال 93 نسبت به بودجه سال جاری برشمرد و افزود: در سال 1393، 22 میلیون نفر جمعیت روستایی و شهری تحت پوشش سلامت قرار می‌گیرند.


حاجی‌دلیگانی با استقبال از افزایش 22 درصدی وزارت آموزش و پرورش گفت: لایحه بودجه 300 میلیارد تومان به سازمان اوقاف و امور خیریه و 300 میلیارد تومان به سازمان صداوسیما اختصاص داد.


به گفته نماینده شاهین‌شهر بودجه 27 دستگاه اجرایی در لایحه بودجه 1393 براساس بودجه‌ریزی عملیاتی تنظیم شد.


این عضو کمیسیون تلفیق بودجه توجه به بنیه دفاعی کشور را از دیگر نقاط مثبت لایحه بودجه دانست و افزود: کمیسیون تلفیق افزون بر بودجه پیش‌بینی شده توسط دولت، 7 هزار و 500 میلیارد تومان به بودجه بخش دفاعی کشور افزود. بنابراین کشور در سال آینده بهتر از قبل می‌تواند خود را در برابر تهدیدات استکبار جهانی و آمریکا آماده کند.


حاجی‌دلیگانی از اختصاص 2 هزار میلیارد تومان برای اجرای بخشی از قانون جامع ایثارگران در سال 1393 خبر داد.


وی کاهش هزینه‌های جاری به میزان 7 درصد را از دیگر ویژگی‌های لایحه بودجه سال آینده برشمرد و افزود: لایحه بودجه در جهت انضباط مالی دستگاه‌های اجرایی اقدام به حذف 22 درصد از ردیف‌های متفرقه دستگاه‌های اجرایی که عمدتا مربوط به معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور بود اقدام کرد. همچنین این لایحه از دست اندازی به صندوق توسعه ملی پیش‌بینی‌های خوبی دارد.


این عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه، توزیع عادلانه اعتبارات عمرانی را از دیگر ویژگی‌های بودجه سال آینده برشمرد و افزود: لایحه بودجه در جهت توسعه عدالت گستری 4 هزار میلیارد تومان برای متوازن سازی شهرستانها از سرجمع بودجه اختصاص داد. همچنین اختصاص 2 هزار میلیارد تومان برای بیمه بیکاری و توجه ویژه به مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی را مبنای تصمیم‌گیری خود قرار داد.


حاجی‌دلیگانی از کنترل آب‌های مرزی در سال آینده خبر داد و افزود: با اختصاص 10 میلیارد دلار برای کنترل آب‌های مرزی همچنین با اختصاص 600 میلیارد تومان به مجتمع‌های آب روستایی، 600 میلیارد تومان علاوه بر بودجه دولت به بهسازی روستاها و 1500 میلیارد تومان برای بهسازی جاده‌های روستایی و شهرستان‌ها انتظار می‌رود در سال 93 طرح‌های آب و فاضلاب در سراسر کشور با جهش روبرو شود.


نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس با اشاره به دیگر ویژگی لایحه بودجه سال آینده گفت: براساس تصویب کمیسیون تلفیق اسناد عادی نیز به عنوان وثیقه از سوی بانک‌ها در سال آینده پذیرفته می‌شوند همچنین استمهال سه ساله وام‌ها،‌اختصاص 460 میلیارد تومان به ایجاد شهرک‌های کشاورزی، اختصاص هزار میلیارد تومان برای آبیاری تحت فشار و افزایش سه هزار میلیارد تومانی بودجه خرید گندم از کشاورزان داخلی از جمله ویژگی‌های لایحه بودجه سال 93 است.


وی یادآور شد: بودجه خرید گندم از کشاورزان داخلی از 8 هزار میلیارد به 11 هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

نماینده قوچان:تقدیم لایحه بودجه در موعد قانونی از سوی دولت قابل تقدیر است


نماینده مردم قوچان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: تقدیم لایحه‌ بودجه در زمان قانونی از سوی دولت تدبیر و امید قابل تقدیر است و طلیعه‌ای مثبت برای ادامه راه است.


هادی شوشتری که به عنوان موافق کلیات لایحه بودجه 93 کل کشور در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد : در چند سال اخیر لوایح بودجه همواره در بلاتکلیفی بوده و در دقایق پایانی تنظیم می‌شد و کمیسیون‌های تخصصی و کمیسیون تلفیق فرصت آنالیز و پردازش داده‌های ریز و مفصل آماری را به نحو شایسته پیدا نمی‌کرد. اما امسال لایحه بودجه به موقع تنظیم و تقدیم مجلس شد.


وی افزود: براساس مطالعات صورت گرفته معدل و میانگین تخصیص و جذب بودجه‌های عمرانی در دو سال گذشته از روند نزولی برخوردار بوده و به کمترین میزان در سال‌های مورد مطالعه رسیده است. اما در لایحه بودجه سال آینده دولت نگاه ویژه‌ای بخش اعتبارات تملک دارایی داشته و معنا و مفهوم این گذاره این است که در سال آینده شاهد تخصیص مناسب در پروژه‌های عمرانی خواهیم بود و این کار در پهنه استان‌های 31 گانه کشور منجر به فعال شدن کارگاه‌ها خواهد شد.


وی با بیان این که در توزیع بودجه برای طرح‌های عمرانی عدالت رعایت شده است، گفت: نگاهی به کلیت بودجه و بندهای مندرج در آن حکایت از اجرای عدالت اجمالی و نسبی در توزیع جغرافیایی طرح‌های عمرانی دارد و دولت در توزیع طرح‌های عمرانی از بعد آمایش و مدیریت محیطی به مفاد مندرج در اصل 48 قانون اساسی عمل نموده است.


وی افزود: با نگاهی به اعداد و ارقام مندرج در جداول نقدینگی از سال 84 تا سال 92 که توسط بانک مرکزی اعلام شده است مشخص می‌شود که حجم نقدینگی در طی سال‌های مذکور از 70 هزار میلیارد تومان در سال 84 به عدد 500 هزار میلیارد تومان در سال 92 ارتقاء و جهش یافته است و متاسفانه سیاست‌های مالی و پولی در سال‌های 84 تا 92 بیانگر عدم توجه دولت به مقوله راهبری حجم نقدینگی کشور بوده است اما یکی از نقاط قوت لایحه بودجه 93 این است که لایحه بودجه در گام اول با اتخاذ سیاست انقباضی سعی دارد رشد نقدینگی را مهار و در گام بعدی نقدینگی موجود را در چارچوب و ساز و کارهای قانونی به سمت تولید و سرمایه‌گذاری هدایت نماید.


نماینده قوچان با اشاره به سند چشم‌انداز بیست ساله 1404 و برنامه پنجم توسعه گفت: براساس این اسناد رشد تولید ناخالص داخلی به میزان 8 درصد در سال پیش بینی شده است و قرار بود طی سال‌های گذشته با صرف هزینه کرد 82 میلیارد دلار بتوانیم رشد اقتصادی 8 درصد و تورم و بیکاری تک رقمی داشته باشیم، لایحه بودجه سال 93 ارتباط وثیقی با اسناد بالادستی دارد و در آن و با مداقه در تبصره‌ها و ماده واحده‌های آن مطالعه کننده را به این جمع بندی می‌رساند که دولت می‌خواهد با ساختار این بودجه و با فاصله‌گیری تدریجی از رشد منفی 5.8 در سال 92 به سمت و سوی عدد شاخص اسناد بالادستی حرکت می‌کند.


وی افزود: اقتصاد ایران در سال‌های اخیر در باشگاه کشورهای دو رقمی در نرخ تورم قرار داشته اما دولت تدبیر و امید با عنایت به ظرفیت‌های درونی که همواره مورد تاکید رهبری بوده و با مدیریت بهینه منابع می‌خواهد در لایحه بودجه 93 به مقدمات دستیابی به عدد شاخص اسناد بالادستی دست یابد و شخص رئیس‌جمهور سعی دارد با گشایش و اتخاذ رویکرد دیپلماسی تعامل سازنده نسبت به آزادسازی ظرفیت‌های اقتصادی اقدام نماید تا منابع و مصارف در بودجه سال جاری به نقطه بهینه و تعادل و واقعی برسد.


شوشتری در پایان خاطرنشان کرد: ضمن تشکر از معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور از اعضای کمیسیون تلفیق و مخصوصا ریاست این کمیسیون و نمایندگان استدعا دارم با توجه و درک عمیق شرایط داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی فراروی به لایحه بودجه 93 که اولین بودجه دولت یازدهم است رای مثبت بدهند.

رای به کلیات، حمایت از دولت نیست حمایت از مردم است

یک نماینده موافق کلیات لایحه بودجه 93 گفت: رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی به کلیات لایحه بودجه 93 رای در حمایت از دولت نیست بلکه حمایت از مردم و کاهش بیکاری است.


محمدباقر شریعتی در موافقت خود با کلیات لایحه بودجه 93 سال آینده گفت: دولت و مجلس دو بال هستند که با هم حرکت می‌کنند تا کارها را هماهنگ کنند. بودجه سند مالی یک ساله دولت برشی از برنامه پنج ساله و بیست ساله است.


وی با اشاره به اینکه در برنامه پنج ساله پنجم رشد اقتصادی 8 درصدی پیش‌بینی شده بود، گفت: با این وجود امروز رشد اقتصاد ما منفی 7 درصد است اما در بودجه‌ای که دولت آورده است پیش بینی شده این رشد اقتصادی برای سال آینده به 3.3 دهم درصد برسد که هر چند نسبت به برنامه کاهش دارد اما با توجه به رکود تورمی، دولت همه کار کرده است که کشور را از شرایط رکود به شرایط در حال توسعه برساند.


شریعتی ادامه داد: در بودجه یکساله قرار نیست همه مشکلات کشور حل شود اما بودجه لازم است کارشناسی شده باشد و کمک کند که تورم کاهش پیدا کند رشد افزایش پیدا کند و اقتصاد به بخش خصوصی برود. ما از اینکه لایحه بودجه در زمان مقرر ارائه شده تشکر می‌کنیم و این را نشانه نظم در کشور می‌دانیم هم چنین لایحه بودجه با اسناد پشتیبان ارائه شده است که وضعیت کشور را ارزیابی می‌کند این اقدامات مطابق با برنامه است.


وی در ادامه با اشاره به اینکه بودجه تلاش کرده از تولید و بخش خصوصی حمایت کند، گفت: طرح های عمرانی در بودجه اولویت‌بندی شده است پیش‌بینی شده سال آینده 250 طرح مهم به نتیجه برسد مطالبات پیمانکاران از منابع مناسب دیده شده از طریق فروش شرکتها، از محل خزانه،‌ منابع ملی صندوق توسعه و مانند پیش‌بینی شده است و بودجه عمرانی کشور نسبت به عملکرد سال جاری 250 درصد رشد داشته است. همچنین برای استفاده از منابع خارجی 35 میلیارد دلار فاینانس دیده شده است پیش بینی بودجه برای خرید تضمیمی محصولات کشاورزان‌،حمایت از تولید و کاهش بیکاری دیده شده و تلاش شده بودجه تنها در متن تبصره‌ها باشد و قانون برای اجرای بودجه تغییری نکند.


شریعتی با اشاره به اینکه بودجه شفافیت دارد و منابع آن دیده شده است، گفت: ما از جانب تحقق منابع اطمینان داریم افزایش مالیات باعث اتکا بودجه به منابع پایدار خواهد شد. تقویت نظارت بر عملکرد مناطق آزاد از ویژگی‌های بودجه است هم چنین بودجه بهزیستی‌،بهداشت و بیمه افزایش پیدا کرده است از دست درازی به منابع صندوق توسعه ملی خودداری شده است اینها می‌تواند امیدها را زیاد کند.


وی با بیان اینکه رای دادن به بودجه رای دادن در حمایت از دولت نیست اضافه کرد: این رای موافق به بودجه حمایت از مردم و کاهش بیکاری است.


شریعتی همچنین با اشاره به نطق احمد توکلی در مخالفت با کلیات لایحه بودجه 93 گفت:‌ آقای توکلی می‌گویند که نحوه رسیدگی به لایحه بودجه 93 را قبول ندارد این ما هستیم باید نحوه رسیدگی به بودجه را اصلاح کنیم دولت در این زمینه نقشی ندارد اما اگر مقایسه کنیم بودجه امسال نسبت به بودجه سالهای گذشته‌ پویا‌،شفاف و صادق است.

نماینده قوچان:تقدیم لایحه بودجه در موعد قانونی از سوی دولت قابل تقدیر است

نماینده مردم قوچان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: تقدیم لایحه‌ بودجه در زمان قانونی از سوی دولت تدبیر و امید قابل تقدیر است و طلیعه‌ای مثبت برای ادامه راه است.


هادی شوشتری که به عنوان موافق کلیات لایحه بودجه 93 کل کشور در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد : در چند سال اخیر لوایح بودجه همواره در بلاتکلیفی بوده و در دقایق پایانی تنظیم می‌شد و کمیسیون‌های تخصصی و کمیسیون تلفیق فرصت آنالیز و پردازش داده‌های ریز و مفصل آماری را به نحو شایسته پیدا نمی‌کرد. اما امسال لایحه بودجه به موقع تنظیم و تقدیم مجلس شد.


وی افزود: براساس مطالعات صورت گرفته معدل و میانگین تخصیص و جذب بودجه‌های عمرانی در دو سال گذشته از روند نزولی برخوردار بوده و به کمترین میزان در سال‌های مورد مطالعه رسیده است. اما در لایحه بودجه سال آینده دولت نگاه ویژه‌ای بخش اعتبارات تملک دارایی داشته و معنا و مفهوم این گذاره این است که در سال آینده شاهد تخصیص مناسب در پروژه‌های عمرانی خواهیم بود و این کار در پهنه استان‌های 31 گانه کشور منجر به فعال شدن کارگاه‌ها خواهد شد.


وی با بیان این که در توزیع بودجه برای طرح‌های عمرانی عدالت رعایت شده است، گفت: نگاهی به کلیت بودجه و بندهای مندرج در آن حکایت از اجرای عدالت اجمالی و نسبی در توزیع جغرافیایی طرح‌های عمرانی دارد و دولت در توزیع طرح‌های عمرانی از بعد آمایش و مدیریت محیطی به مفاد مندرج در اصل 48 قانون اساسی عمل نموده است.


وی افزود: با نگاهی به اعداد و ارقام مندرج در جداول نقدینگی از سال 84 تا سال 92 که توسط بانک مرکزی اعلام شده است مشخص می‌شود که حجم نقدینگی در طی سال‌های مذکور از 70 هزار میلیارد تومان در سال 84 به عدد 500 هزار میلیارد تومان در سال 92 ارتقاء و جهش یافته است و متاسفانه سیاست‌های مالی و پولی در سال‌های 84 تا 92 بیانگر عدم توجه دولت به مقوله راهبری حجم نقدینگی کشور بوده است اما یکی از نقاط قوت لایحه بودجه 93 این است که لایحه بودجه در گام اول با اتخاذ سیاست انقباضی سعی دارد رشد نقدینگی را مهار و در گام بعدی نقدینگی موجود را در چارچوب و ساز و کارهای قانونی به سمت تولید و سرمایه‌گذاری هدایت نماید.


نماینده قوچان با اشاره به سند چشم‌انداز بیست ساله 1404 و برنامه پنجم توسعه گفت: براساس این اسناد رشد تولید ناخالص داخلی به میزان 8 درصد در سال پیش بینی شده است و قرار بود طی سال‌های گذشته با صرف هزینه کرد 82 میلیارد دلار بتوانیم رشد اقتصادی 8 درصد و تورم و بیکاری تک رقمی داشته باشیم، لایحه بودجه سال 93 ارتباط وثیقی با اسناد بالادستی دارد و در آن و با مداقه در تبصره‌ها و ماده واحده‌های آن مطالعه کننده را به این جمع بندی می‌رساند که دولت می‌خواهد با ساختار این بودجه و با فاصله‌گیری تدریجی از رشد منفی 5.8 در سال 92 به سمت و سوی عدد شاخص اسناد بالادستی حرکت می‌کند.


وی افزود: اقتصاد ایران در سال‌های اخیر در باشگاه کشورهای دو رقمی در نرخ تورم قرار داشته اما دولت تدبیر و امید با عنایت به ظرفیت‌های درونی که همواره مورد تاکید رهبری بوده و با مدیریت بهینه منابع می‌خواهد در لایحه بودجه 93 به مقدمات دستیابی به عدد شاخص اسناد بالادستی دست یابد و شخص رئیس‌جمهور سعی دارد با گشایش و اتخاذ رویکرد دیپلماسی تعامل سازنده نسبت به آزادسازی ظرفیت‌های اقتصادی اقدام نماید تا منابع و مصارف در بودجه سال جاری به نقطه بهینه و تعادل و واقعی برسد.


شوشتری در پایان خاطرنشان کرد: ضمن تشکر از معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور از اعضای کمیسیون تلفیق و مخصوصا ریاست این کمیسیون و نمایندگان استدعا دارم با توجه و درک عمیق شرایط داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی فراروی به لایحه بودجه 93 که اولین بودجه دولت یازدهم است رای مثبت بدهند.

محمدصادقی: بودجه 93 بعد از اعمال اصلاحات تلفیق، قابل دفاع شد

یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در دفاع از کلیات لایحه پیشنهادی بودجه 93 گفت: نمی‌خواهیم بگویم بودجه به صحن آمده است بی‌نقص و عیب است و اگر بخواهیم اشکالات آن را بشماریم موارد متعددی است اما باید شرایط کشور را هم در نظر بگیریم.


شاهین محمدصادقی ضمن تبریک ایام دهه فجر و تشکر از دولت و کمیسیون تلفیق اظهار کرد: کمیسیون تلفیق بودجه را هدف‌دار کردند یعنی مسائلی که در آن مبهم بود و دیده نشده دیدند به بودجه هدف و جهت دادند.


نماینده مردم کازرون در ادامه نقاط مثبت لایحه بودجه 93 برشمرد و‌ گفت: این لایحه مبتنی بر تحلیل درست از واقعیات سیاسی‌،اقتصادی کشور تشکیل شده است یعنی نه سیاه‌نمایی است و نه بلند پروازانه دیده شده که امکان تحقق آن وجود نداشته باشد واقع بینی نکته‌ی خوبی در این بودجه است که تنگناهای درونی و بیرونی در آن لحاظ شده است.


او اضافه کرد: این بودجه شفافیت نسبی قابل توجهی نسبت به بودجه‌های قبل دارد و اهداف مشخص با قابلیت دستیابی در آن ذکر شده است.


محمدصادقی مطابقت لایحه بودجه 93 با موارد برنامه پنجم توسعه و نیازهای اساسی جامعه را از دیگر نقاط قوت آن برشمرد تاکید کرد: به لحاظ بهداشت و درمان تامین اجتماعی و تا حدی عمران و آبادانی روستاها و شهرهای کشور این بودجه قابل توجه است.


او افزود: البته بودجه زمانی قابل دفاع شد که اصلاحاتی در کمیسیون تلفیق روی آن صورت گرفت والا شاید خیلی قابل دفاع نبود. مثلا در حوزه بهداشت و درمان سه هزار میلیارد از محل مالیات بر ارزش افزوده به بودجه اضافه شد که رقم بزرگی است همچنین تا سقف 12 هزار میلیارد از طریق درآمد هدفمندی به بودجه بهداشت و درمان افزوده شد که در مجموع نزدیک به 40 درصد از مبلغی که دولت در لایحه آورده است بالاتر است.


محمدصادقی به اعتبار 2 هزار میلیارد تومانی برای بیمه بیکاری اشاره کرد و آن را قابل تقدیر دانست.


وی به افزایش بودجه دفاعی و اضافه شدن رقمی حدود 7 هزار و 500 میلیارد تومان اشاره کرد و توضیح داد: در هدفمندی یارانه‌ها برای حمایت از تولید و بهبود و توسعه حمل و نقل نیز عددی در حدود 10هزار میلیارد تومان لحاظ شده که البته حلال همه مشکلات نیست اما می‌تواند بسیاری از موارد را برطرف کند.


این عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی به اختصاص هزار میلیارد برای آبیاری تحت فشار،‌400 میلیارد به شهرک‌های کشاورزی،‌10 درصد از منابع صندوق توسعه ملی برای حمایت از بخش کشاورزی اشاره و این موارد را مزیت‌های بودجه امسال برای کمک به روستاها و بخش کشاورزی عنوان کرد.


او در پایان درباره هدفمندی نیز گفت: از دولت تشکر می‌کنم که هدفمندی را به مجلس آورد البته مجلس قیمت‌گذاری نکرده یعنی ضمن موافقت با کلیات هدفمندی قیمت آب،‌گاز و غیره را به دولت سپرده است.

مشارکت دولت با بخش‌های خصوصی از نقاط قوت بودجه پیشنهادی است

یک عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی مشارکت دولت با بخش‌های خصوصی و همچنین اولویت‌بندی طرح‌های عمرانی را ازجمله نقاط قوت لایحه بودجه 93 دانست.


رمضان شجاعی کیاسری در نطق خود در موافقت با کلیات لایحه بودجه 93 کل کشور با تاکید بر منصفانه و واقع‌بینانه برخورد کردن با این لایحه، گفت: یکی از موارد قابل توجه این است که بعد از 20 سال لایحه بودجه توسط دولت به موقع تحویل مجلس داده شد که جای تقدیر و تشکر دارد.


وی با بیان این که این لایحه منطبق با قوانین بالادستی است، تصریح کرد: این بودجه با درک شرایط و وضعیت موجود پیش‌بینی شده علاوه بر این که مبنای چینش و تصمیم‌گیری برای این بودجه گزارش عملکرد سال‌های 90 و 91 بوده است که می‌تواند ریسک پذیری برای اشتباهات کمتر و دقت عمل در اجرا را به همراه داشته باشد.


این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس خاطرنشان کرد: ازجمله موارد قابل توجه در بودجه پیشنهادی فاینانس 25 میلیارد دلاری است که رخداد بسیار خوبی در این لایحه است. همچنین منابع صندوق ملی که در بحث ارزی و ریالی پیش‌بینی شده است یکی از نقاط مثبت این لایحه به شمار می‌رود.


شجاعی کیاسری همچنین بیان کرد: اولویت‌بندی طرح‌های عمرانی بالای 80 درصد که بالغ بر 4 هزار طرح نیمه تمام در کشور است، ازجمله نکات مثبت این بودجه است که با این پیش‌بینی حداقل 250 پروژه اساسی به پایان می‌رسد.


نماینده مردم ساری در مجلس مشارکت دولت با بخش‌های خصوصی را نقطه قوتی در بودجه پیشنهادی دانست و اظهار کرد: منابع خوبی در جهت حمایت از بخش خصوصی در قالب یارانه‌ها و مابه‌التفاوت نرخ سود و همچنین کمک‌های بلاعوض در برخی موارد پیش‌بینی شده که از امتیازات بودجه امسال به شمار می‌رود.


وی به رشد 250 درصدی منابع بودجه عمرانی اشاره کرد و گفت: از نکات مثبت دیگر در این بودجه این است که در تبصره‌ها تنها تبصره‌های بودجه‌ای دیده شده و تعارض با احکام دیگر قانونی نیست. چرا که این معارضه می‌توانست در اجرا مشکلاتی ایجاد کند.


شجاعی کیاسری تعامل مجلس و دولت را در روند بودجه‌بندی مثبت ارزیابی کرد و اظهار کرد: شفافیت در منابع و مصارف بودجه نکته دیگری است. البته باید گفت که بودجه 93 در واقع شفاف‌ شده‌ و قابل اجرا‌تر شده است.


این نماینده مجلس همچنین انضباط مالی در لایحه بودجه سال 93 را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: تخطی و تخلف در انجام بودجه مالی در دستگاه‌های اجرایی به حداقل رسیده که این موضوع جای تقدیر و تشکر دارد.


وی در ادامه افزایش سهم مالیات، تقویت درآمد پایدار دولت، افزایش نظارت بر شرکت‌های دولتی، افزایش 25 درصد بودجه بهزیستی، افزایش 36 درصد بودجه بهداشت و 66 درصد بودجه بیمه در جهت حمایت از اقشار آسیب‌پذیر جامعه را از نکات مثبت بودجه پیشنهادی سال 93 دانست.


نماینده مردم ساری در مجلس در ادامه در بیان گلایه‌ای از کمیسیون تلفیق گفت: با توجه به این که بودجه ارائه شده در بخش فرهنگ 5 درصد افزایش پیدا کرد، متاسفانه در کمیسیون تلفیق تبصره 14 بند الف، ب و ج آن حذف شد که با توجه به مسائل و مشکلات فرهنگی و تاکیدات مقام معظم رهبری باید بپرسم چرا بودجه فرهنگی باید در اولویت‌های نهم و دهم قرار بگیرد.


شجاعی کیاسری در پایان بیان کرد: لایحه هدفمندی بودجه با توجه به اصلاح ساختار و با توجه به نوع پرداخت صورت گرفته می‌تواند برای توزیع عادلانه آن به اقشار آسیب‌پذیر امیدبخش بوده و در واقعی کردن پرداخت‌های یارانه کمک کند.

آرامی : لایحه بودجه 93 شفاف و واقع‌بینانه است

عضو کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد که لایحه بودجه 93 شفاف و واقعی است.


منصور آرامی در جلسه علنی نوبت صبح امروز (چهارشنبه)‌ به عنوان موافق کلیات لایحه بودجه 93 ، گفت: ما به وجود مشکلات در لایحه بودجه اذعان داریم اما همه می‌دانیم که بودجه نویسی در کشور دارای مشکلاتی است با این تفاوت که در بودجه 93 با کاری که کمیسیون تلفیق انجام داد بودجه به صورت شفاف به مجلس ارائه شد.


وی با تاکید بر شفاف بودن بودجه 93 گفت: در سال‌های گذشته اعتباراتی حدود 800 میلیارد تومان در قالب کمک به موسسات داده می‌شود که اکنون این میزان به 160 میلیارد تومان کاهش یافته است که این نشان از شفاف بودن بودجه دارد.


آرامی افزود: از طرف دیگر کمیسیون تلفیق در سال گذشته 55 هزار میلیارد تومان بودجه پنهان را کشف کرد و در مورد آن تصمیم‌گیری نمود اما این موضوع در بودجه امسال وجود ندارد و شاید تنها 5 درصد بودجه تغییر کرده است این خود گواهی بر شفاف بودن بودجه است.


این عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان این که کمیسیون تلفیق تبصره مربوط به هدفمندی را به صورت شفاف در بودجه لحاظ کرده است، گفت: یکی از مواردی که باعث نگرانی نمایندگان شده بود موضوع توازن منطقه‌ای بود که اعتباری بالغ بر 3 هزار و 700 میلیارد به آن اضافه شد تا دغدغه نمایندگان رفع شود.


وی به توجه بودجه 93 به بخش کشاورزی اشاره و تاکید کرد:‌آنچه کمیسیون تلفیق به صورت گزارش لایحه بودجه 93 به مجلس ارائه کرده است قابل دفاع است چون دغدغه‌ها را برطرف نموده است.


وی با بیان این که در بودجه 93 اعتبارات کافی برای عمران روستایی لحاظ شده است، گفت: علاوه بر اعتباری که دولت برای عمران روستایی در نظر گرفت کمیسیون تلفیق 1500 میلیارد دیگر را برای راه و بهسازی روستاها و شهرهای دیگر لحاظ کرد که قابل دفاع است.


آرامی یکی از دیگر از نقاط قوت بودجه را توجه به بهبود وضعیت آب روستایی عنوان و اظهار کرد:‌تقریبا دو برابر اعتبار سال گذشته برای آب روستایی اختصاص داده شده است.


وی افزود: در بودجه سال 92 موضوع فاینانس خارجی شفاف نبود اما امسال حدود 35 میلیارد دلار برای فاینانس خارجی پروژه‌ها داده شده است که این نیز قابل دفاع است.


وی با بیان این که برای بیمه بیکاری اعتبار 2 هزار میلیارد تومانی در نظر گرفته شده است،‌گفت: این اعتبار می‌تواند به کسانی که با بحران بیکاری مواجه‌اند کمک کند.


نماینده مردم بندرعباس به اعتبارات لحاظ شده برای بیمه سلامت در بودجه اشاره و اظهار کرد: علاوه بر آنچه در موضوع هدفمندی برای سلامت اختصاص داده شده است کمیسیون تلفیق 3 هزار میلیارد تومان نیز اعتبار در نظر گرفته این اعتبارات عملیاتی شود تقریبا روستاییان و مردم در شهرهای زیر 20 هزار نفر از بیمه برخوردار می‌شوند.


وی یکی از نقاط قوت لایحه بودجه 93 را اولویت بندی برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام دانست و گفت: ما حدود 5 هزار پروژه نیمه تمام داریم که اتمام‌آن‌ها حدود 400 هزار میلیارد تومان اعتبار می‌خواهد که طبیعتا اختصاص این میزان اعتبار شدنی نیست کار خوب دولت این بود که اولویت‌بندی کرد تا این پروژه‌ها با اولویت به اتمام برسد.


وی با دفاع از رویکرد دولت در قانونمنداری و شفاف بودن گفت: دولت در همین مدت تورم را از 37 به 35 درصد کاهش داد و رشد اقتصادی را هم حتی به میزان کم نیز افزایش داد که این گونه اقدامات در کنار تثبیت نرخ بیکاری قابل تقدیر است.


آرامی همچنین گفت که نگاه دولت به صندوق توسعه ملی و تعیین تکلیف صندوق ذخیره ارزی نیز قابل تقدیر است و نشان می‌دهد که دولت به دنبال شفاف کردن تمامی امور است.


وی در مورد هدفمندی یارانه‌ها نیز گفت: همه در مورد اجرای هدفمندی یارانه‌ها در سال آینده دغدغه داشتند که مجلس دست دولت را برای افزایش قیمت‌ها باز گذاشته است اما این موضوع را به صورت شفاف بیان کرده که دولت باید به بخش تولید و سلامت توجه لازم را به کار برده و به اقشار آسیب‌پذیر نیز توجه کند.


آرامی در پایان از نمایندگان خواست که به کلیات لایحه بودجه رای دهند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: