May 2021 09 / يکشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰
کد خبر: ۱۰۲۱۱۱
۰۹ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۰:۳۱
0
کفاش افزود: هم‌اکنون در مرحله برنامه ریزی برای یک روز بدون کیف و کتاب هستیم و در تلاشیم تا پس از آن نیروی انسانی و منابع مالی را تامین کنیم و برای سال تحصیلی آینده به صورت آزمایشی در تعدادی از مدارس سراسر کشور این طرح اجرا شود البته در مدارسی که خودشان داوطلب هستند.
پول‌نیوز - معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: اصلا بحث لغو تعطیلی پنجشنبه‌ها مطرح نیست،‌قرار نیست به معلمان که سنگربان اصلی ما هستند یک جمله زور بگوییم و ساعات موظفی آنها را افزایش دهیم.

حمیدرضا کفاش در گفت‌وگو با تسنیم در پاسخ به این پرسش که هم‌اکنون در رابطه با تعطیلی پنجشنبه‌های مدارس فضای ملتهبی در جامعه ایجاد شده که موجب نگرانی معلمان و دانش‌آموزان شده است برای روشن‌سازی افکار عمومی آخرین جزئیات را در این زمینه عنوان کنید، اظهار داشت: در رابطه با تعطیلی پنج شنبه‌های مدارس شاهد این موضوع بودیم که اخبار به درستی منعکس نشد در حقیقت اصلا بحث لغو تعطیلی 5 شنبه‌ها مطرح نیست.

سال تحصیلی آینده مدارس همچنان پنجشنبه‌ها تعطیل خواهند بود


وی افزود: سال تحصیلی آینده همچنان پنجشنبه‌ها مدارس تعطیل خواهند بود اما در کنار این تعطیلی از آنجایی که مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش تاکید دارد ساماندهی زمان آموزش در 5 روز هفته باشد و یک روز به فعالیت‌های فوق برنامه یعنی اردو، آموزش معلمان و فعالیت‌های تربیتی اختصاص یابد، وزیر آموزش و پرورش برای احیای این موضوع دستور دادند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه طبق دستور وزیر آموزش و پرورش کمیته‌ای با مسئولیت بنده و عضویت رئیس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، معاون آموزش ابتدایی، معاون آموزش متوسطه و معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش تشکیل شد که این کمیته بر روی طرح یک روز بدون کیف و کتاب که قرار است به فعالیت‌های فوق برنامه و پرورشی بپردازد، متمرکز می‌شود.

کفاش بیان کرد: مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش ساعاتی را علاوه بر ساعات آموزشی به عنوان فوق برنامه در نظر گرفته است و برای اینکه بتوانیم یک روز فعالیت‌های جذاب و فوق برنامه در مدارس داشته باشیم ابتدا باید کارهای مطالعاتی را انجام داد و سپس وارد فاز برنامه ریزی، جذب اعتبار و نیروی انسانی شویم.

کلاس ششم به یکباره و بدون اجرای آزمایشی در سراسر کشور اجرا شد


وی با اشاره به اینکه یک روز بدون کیف و کتاب پس از طی مراحلی که عنوان کردم از سال آینده به صورت آزمایشی در تعداد محدودی از مدارس اجرا می‌شود، گفت: اجرای آزمایشی طرح‌ها در سال‌های گذشته در آموزش و پرورش وجود نداشت  به گونه‌ای که شاهد بودیم کلاس ششم به یکباره و بدون اجرای آزمایشی در سراسر کشور اجرا شد.

قرار نیست به معلمان ابتدایی بگوییم مجدد پنجشنبه‌ها به مدارس بازگردند


معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: تبلیغی که رسانه‌ها انجام داده‌اند باعث شده تا معلمان ابتدایی تصور کنند که قرار است بعد از مدتی که تبعیض برداشته شده بود و ساعات موظف آنها کمتر شده، مجدد پنج‌شنبه‌ها به نظام آموزشی برمی‌گردد و به معلمان ابتدایی می‌گوییم با همین حقوق، پنج‌شنبه‌ها نیز به مدارس آمده و کارشان را انجام دهند در حالیکه به هیچ وجه این گونه نیست.

کفاش افزود: هم‌اکنون در مرحله برنامه ریزی برای یک روز بدون کیف و کتاب هستیم و در تلاشیم تا پس از آن نیروی انسانی و منابع مالی را تامین کنیم و برای سال تحصیلی آینده به صورت آزمایشی در تعدادی از مدارس سراسر کشور این طرح اجرا شود البته در مدارسی که خودشان داوطلب هستند.

شرایط مدارسی که قرار است یک روز بدون کیف و کتاب در آنها اجرا شود


وی با اشاره به شرایط لازم برای مدارسی که قرار است یک روز بدون کیف و کتاب را اجرا کنند، عنوان کرد: امکانات لازم، افراد علاقه‌مند و مدیر دلسوز از شرایط اصلی برای اجرای این طرح است.

اگر قرار است یک روز بدون کیف وکتاب اجرا شود منابع مالی و انسانی آن را تامین می‌کنیم


معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: اگر قرار است این طرح در یک مدرسه اجرا شود به طور قطع پیش بینی خواهیم کرد که این مدرسه به چه تعداد نیروی حق التدریس، امکانات و منابع مالی نیاز دارد و آنها را تامین خواهیم کرد. زمانی که طرح یک روز بدون کیف و کتاب را بعد از برنامه ریزی وارد مرحله تصویب کرده و آن را به تصویب رساندیم به طور قطع منابع مالی و انسانی را تامین خواهیم کرد.

اگر یک روز بدون کیف و کتاب با موفقیت همراه بود چه می‌شود؟


کفاش اظهار داشت: در سال تحصیلی آینده که یک روز بدون کیف و کتاب به صورت آزمایشی اجرا می‌شود همزمان پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش به ارزیابی آن خواهد پرداخت و اگر طرح با موفقیت همراه بود در سال تحصیلی 94-95 با شیب ملایم در سایر مدارس اجرا می‌شود و باز هم به صورت سراسری در تمام مدارس عملیاتی نمی‌‌شود، آیا این موضوع به معنای لغو تعطیلی پنج شنبه مدارس است

قرار نیست به معلمان که سنگربان اصلی ما هستند یک جمله زور بگوییم


وی ادامه داد: به معلمان ابتدایی می گویم که اگر قرار باشد در روزهای پنج‌شنبه مدارس به صورت آزمایشی بازشوند، آنها همچنان ساعات موظف خود را خواهند داشت و اگر قرار باشد از آنها در این روز استفاده کنیم داوطلبانه بوده و حق و حقوقشان را پرداخت می‌کنیم. قرار نیست به معلمان که سنگربان اصلی ما هستند یک جمله زور بگوییم و ساعات موظفی آنها را افزایش داده و مدرسه را بدون تامین امکانات لازم به فعالیت‌های اضافه و فوق برنامه وادار کنیم.

قرار نیست تعطیلی پنجشنبه مدارس را لغو کنیم


معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه هم‌اکنون این فضا در جامعه ایجاد شده که معلمان تصور می‌کنند قرار است تعطیلی پنج‌شنبه‌ها از سال تحصیلی آینده لغو شود و ساعات موظفی آنها افزایش یابد، افزود: در چنین شرایطی مشخص است که معلم ناراضی می‌شود اما به آنها می‌گویم که هیچ تغییری در ساعات موظفشان ایجاد نمی‌شود. ما قصد نداریم تعطیلی پنج‌شنبه‌های مدارس را لغو کنیم بلکه تلاش داریم تا یک روز را در مدرسه به فعالیت‌های شاد تبدیل کنیم.

وزیر آموزش و پرورش هیچگاه نگفته معلم ابتدایی دوباره باید پنجشنبه‌ها به مدرسه بازگردد


وی تصریح کرد: وزیر آموزش و پرورش هیچ وقت نگفته است که معلم ابتدایی که تازه به حقش رسیده باید دوباره به مدرسه بازگردد.

کفاش اظهار داشت: در کجای قانون آمده که 5شنبه‌ها باید تعطیل باشد؟مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش اعلام کرده است که ساعات آموزش باید در 5 روز هفته باشد یعنی یک مدرسه می‌تواند در روز شنبه ساماندهی آموزشی نداشته باشد.

خانواده‌ها از فعالیت‌های پرورشی و فرهنگی در مدارس استقبال می‌کنند


معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: هم‌اکنون یک تیم کارشناسی در حال مطالعه بر روی طرح یک روز بدون کیف و کتاب است تا مشخص شود که اگر قرار باشد یک روز در مدرسه به فعالیت‌های غیردرسی و فوق برنامه بپردازیم چه اقداماتی را باید انجام دهیم؟به طور قطع اگر مدارس یک روز در هفته را به فعالیت‌های تربیتی،‌پرورشی و دینی بپردازند خانواده‌ها از این موضوع استقبال می‌کنند، هم‌اکنون مدارسی وجود دارند که به فعالیت‌های آموزشی و پرورشی همزمان با هم می‌پردازند که با استقبال بسیار خانواده‌ها و دانش‌آموزان مواجه شده‌اند.

وی بیان کرد: با شناختی که بنده از وزیر آموزش و پرورش دارم، می‌گویم که امکان ندارد بخشنامه‌ای را امضا کند قبل از اینکه اعتبار مالی‌اش تامین شود.

کفاش در پاسخ به این پرسش که وزیر قبلی عنوان کرده است لغو تعطیلی پنج‌شنبه‌های مدارس حدود 4میلیارد تومان بار مالی برای آموزش و پرورش به همراه دارد، گفت: اصلا قرار نیست سال آینده تمام مدارس 5شنبه‌ها باز باشد؛‌ وزیر سابق نیز تصور کرده که قرار است تمام مدارس 5شنبه‌ها باز باشند و با خود حساب و کتاب کرده که هم‌اکنون بیش از 100هزار مدرسه در کشور داریم که اگر قرار باشد تمام آنها روز5شنبه باز باشند چندین میلیارد هزینه نیاز دارد.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: هنوز دستورالعمل یک روز بدون کیف و کتاب تدوین نشده است و در سال 93 تدوین می‌شود، سال آینده این طرح را در تعدادی از مدارس داوطلب اجرا می‌کنیم که اگر با موفقیت و استقبال همراه بود به دنبال تامین اعتبارات رفته و از سال بعدش آن را به تعداد بیشتری از مدارس توسعه می‌دهیم و اگر اعتبار تامین نشد آن را نگه می‌‌داریم.

وی گفت: در شرایطی که هنوز طرح را اجرا نکرده‌ایم چرا باید دچار پیش قضاوت شده و راجع به آن اظهار نظر کنیم. موفقیت یا عدم موفقیت یک طرح بعد از اجرای آزمایشی آن مشخص خواهد شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: