May 2021 13 / پنجشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۰
کد خبر: ۱۰۱۸۸۸
۰۷ بهمن ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۹
0
در حالیکه نرخ مشارکت اقتصادی مردان 15 سال به بالا در تابستان سال جاری 70.7 درصد اعلام شده ، این نرخ برای زنان کشور در گروه سنی مشابه 14.7 درصد است که یک پنجم مردان است.
پول‌نیوز - در حالیکه نرخ مشارکت اقتصادی مردان 15 سال به بالا در تابستان سال جاری 70.7 درصد اعلام شده ، این نرخ برای زنان کشور در گروه سنی مشابه 14.7 درصد است که یک پنجم مردان است.

به گزارش گروه کار و تعاون پول‌نیوز، نرخ مشارکت اقتصادی زنان در ایران همواره در سرشماری ها کمتر از مردان است، در حالی که بیش از 60 درصد متقاضیان آموزش عالی در کشور زنان هستند.

تناقض میان نرخ مشارکت اقتصادی و متقاضیان آموزش عالی نشان می دهد زنان جامعه خواهان حضور فعالتر و مشارکت بیشر در حوزه های اقتصاد و اجتماعی هستند، در حالی که این تناسب در بازار کار مشاهده نمی شود.

مسیر توسعه تنها با ابزارهای مادی (ثروت یک کشور) محقق نمی شود. از ابزارهای توسعه، نیروی انسانی توانمند است که در ایران این توانایی یک سرمایه ملی به شمار می رود. توسعه بدون مشارکت همه آحاد جامعه تحقق نمی یابد و توسعه مشارکتی به نقش زنان در تحقق این مهم تاکید دارد.

توسعه پایدار در کشور بدون توجه به توانمندی های زنان ممکن نیست و چقدر از توسعه بگوییم و بنویسیم و زمانی که زنان را به طور وسیع بکار نگیریم این مهم محقق نمی شود.

فرصتهای اشتغال در کشور محدود است و این محدودیت بیش از آن که بتواند فرصتهای برابر ایجاد کند، برای مردان فراهم تر از زنان است.

نتایج سرشماری های نشان می دهد جمعیت زنان خانه دار در سال 1385برابر با 16میلیون و 57 هزار نفر بوده که در سال 1390 به 18 میلیون و 954 هزار نفر رسیده و در فاصله دو سرشماری رشد 18 درصدی داشته است.

بنابرگزارش ایرنا، بیش از 6 میلیون نفر از زنان خانه دار در سنین 20تا 29 سال قرار دارند.

در شرایط کنونی که وضعیت اقتصادی به گونه ای شکل گرفته که یک دستمزد به تنهایی معیشت یک خانوار را به سختی تامین می کند، زنان تمایل بیشتری برای حضور در عرصه کار و فعالیت دارند.

نرخ بیکاری زنان در گروه سنی بیش از 10 سال و همچنین زنان 20 تا 24 ساله دو برابر مردان است.نرخ بیکاری زنان جوان در برخی از استانهای کشور بیش از70 درصد است.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، 58درصد بیکاران کشور در رده سنی 20تا 29 ساله قرار دارند. بیکاری جوانان موضوعی قابل درنگ است زیرا ادامه این روند معضلات عدیده ای برای جامعه ایجاد می کند.

هم اکنون کشور با معضل بیکاری مواجه است که این بیکاری در میان جوانان، زنان و دانش آموخته های دانشگاهی هر کدام حکایتی قابل تامل دارد.

بیکاری جوانان از یک سو می تواند منجر به افزایش آسیب های اجتماعی شود و از سوی دیگر زمینه بسیاری از بیماریهای روحی و روانی را ایجاد می کند.

دستگیری اراذل و اوباش که در سالهای اخیر هر چند وقت یک بار از سوی نیروی انتظامی صورت می گیرد، در صورتی که مورد ریشه یابی و بررسی قرار گیرد مشخص خواهد شد که بیش از 90 درصد آنان در معرض معضل بیکاری قرار داشته اند.

بی تردید بیکاری زنان به شکل معضل یاد شده بروز نمی کند. زنانی که موفق نمی شوند شغلی بیابند به طور عام در سرشماری ها خود را زنان خانه دار معرفی می کنند.

نرخ مشارکت اقتصادی زنان در مناطق روستایی کشور در تابستان سال جاری 41.6و برای مردان 38.2 درصد ثبت شده است. مقایسه این آمار نشان می دهد در جایی نظیر مناطق روستایی که فرصتهای اشتغال برای مردان و زنان برابر است ، زنان مشارکت بیشتری نسبت به مردان در کارهای کشاورزی و امور وابسته به آن دارند.

ارقام یاد شده نشان می دهد که بازار کار کشور نه تنها با معضل بیکاری مواجه است بلکه این بازار از عدم تناسب جنسیتی رنج می برد و برای زنان فرصتهای کمتری در اختیار می گذارد.

زهرا کریمی استاد دانشگاه و کارشناس اقتصادی معتقد است زنان به لحاظ توانمندی مدیریتی دارای قابلیتهای ارزشمندی هستند و می توانند در بسیاری از امور عهده دار مسئولیت شوند. جامعه نباید به نیروی کار زنان بی توجه باشد.

به گفته وی کارهای نکرده در ایران زیاد است و با ساماندهی می توان از نیروی زنان در اداره بسیاری از امور بهره برداری کرد.

تردیدی نیست جوامعی که به حضور زنان در عرصه های اقتصادی و اجتماعی بی توجه باشند نمی توانند مسیر توسعه را طی کنند.

توسعه تنها نوشتن برنامه روی کاغذ نیست. توسعه باید در عمق جامعه خود را نشان دهد و زمینه مشارکت آحاد مردم را بدور از تفاوت جنسیت فراهم کند.

شاخص بالای توسعه انسانی در ایران نشان می دهد توانمندی اقتصاد ایران برای توسعه یافتگی قابل قبول است و در صورتی که بتواند از نیروی انسانی توانمند خود بدور از تفکیک جنسیتی بهره برداری لازم را بکند ، می تواند مسیر توسعه را هرچه سریعتر بپیماید.

فرصتهای بسیاری در اقتصاد ایران در سالهای گذشته از دست رفته است و هم اکنون باید با تدبیر و با شتاب، گذشته را جبران کرد.

توسعه منتظر نمی ماند. شکی نیست نباید بیش از این از قطار توسعه که بسیاری از کشورها در آن جای گرفته اند، جا ماند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: