کد خبر: ۱۰۱۴۶۱
۰۲ بهمن ۱۳۹۲ - ۰۸:۳۹
0
خبر حضور ايران در نشست مونترو سوئيس توانسته بود روز دوشنبه در كنار خبرهاي خوش ديگر همچون آغاز لغو تحريم‌ها، بازارهاي ارز و سكه را با افت چشمگير قيمت مواجه كند. روند گذشته بازارها (حداقل تا قبل از روي كار آمدن دولت يازدهم) به گونه‌اي بود كه به اخبار مهم، بيش از يك روز واكنش نشان مي‌دادند و روند كاهش يا افزايش قيمت‌ها كمي به طول مي‌انجاميد؛ اما حالا بازار به سرعت مسير عوض مي‌كند به نحوي كه با وجود اهميت مسائل روي داده در روز 30 دي ماه، بازار سكه و ارز كه چندين ماه است واكنش‌هاي هيجاني شديد را تجربه نكرده، ديروز شاهد افزايش بها بود.
پول‌نیوزبا پايان يافتن دور جديد كاهش قيمت‌ها و پشت سر گذاشتن دو روز ريزشي، ديروز دلار و سكه در بازار تهران با افزايش بها روبه‌رو شدند. گفته مي‌شود خبر باز پس‌گيري دعوت از ايران براي حضور در نشست ژنو 2 از سوي دبير كل سازمان ملل متحد، موجب شد تا روز گذشته بازاريان به اين مساله واكنش نشان دهند و دلار افزايش قيمت بگيرد و با اختلاف 20 توماني به نسبت روز دوشنبه، به 2920 تومان برسد. اين مساله باعث شد تا بر قيمت سكه‌هاي نقدي و آتي افزوده شود كه ميزان اين افزايش براي سكه نقدي كمي دور از انتظار مي‌نمود.

خبر حضور ايران در نشست مونترو سوئيس توانسته بود روز دوشنبه در كنار خبرهاي خوش ديگر همچون آغاز لغو تحريم‌ها، بازارهاي ارز و سكه را با افت چشمگير قيمت مواجه كند. روند گذشته بازارها (حداقل تا قبل از روي كار آمدن دولت يازدهم) به گونه‌اي بود كه به اخبار مهم، بيش از يك روز واكنش نشان مي‌دادند و روند كاهش يا افزايش قيمت‌ها كمي به طول مي‌انجاميد؛ اما حالا بازار به سرعت مسير عوض مي‌كند به نحوي كه با وجود اهميت مسائل روي داده در روز 30 دي ماه، بازار سكه و ارز كه چندين ماه است واكنش‌هاي هيجاني شديد را تجربه نكرده، ديروز شاهد افزايش بها بود.

 البته ورود تقاضا براي دلار – كه به نظر مي‌رسيد كف قيمتي خود را مي‌آزمايد - هم در بالا رفتن قيمت اين ارز در روز گذشته بي تاثير نبود. مساله تقاضا البته در مورد سكه چندان صدق نمي‌كند چراكه ديد مردم به طلا و سكه – پس از تداوم ريزش‌هاي پياپي در چند ماه اخير – بد شده و از طرفي كاهش قيمت جهاني طلا هم در اين مورد اثرگذار بوده است.

 از طرفي روز گذشته قائم‌مقام بانك مركزي در گفت‌و‌گو با «ايسنا»، از كاهش نرخ ارز طي روزها و ماه‌هاي آينده به دليل گشايش‌هاي ارزي ايجاد شده خبر داد و گفت: 2/4 ميليارد دلار از دارايي‌هاي بلوكه شده ايران طي دوره زماني شش ماهه از طريق حساب‌هاي بانك مركزي وارد كشور مي‌شود كه اتفاق بزرگي براي كشور به حساب مي‌آيد. كميجاني توافقات صورت گرفته را اتفاق بزرگي براي كشور دانست و خاطر‌نشان كرد: روند رو به بهبود است و در نتيجه توجيه بسيار بالايي براي تداوم خوش‌بيني وجود دارد. وي همچنين با اشاره به اينكه نرخ ارز را عرضه و تقاضا در بازار تعيين مي‌كند، گفت: با توجه به گشايش‌هاي ايجاد شده طبيعي است كه انتظار داشته باشيم نرخ ارز به سمت كاهش تغيير كند.

 به اين ترتيب برخي كارشناسان بازار ارز بر اين باورند كه اين اظهارات تا حدودي جلوي افزايش بهاي دلار را گرفت؛ چراكه اين امكان وجود داشت كه قيمت اين ارز مهم روز گذشته به دليل سيگنال‌هاي منفي به بازار، با افزايش بيشتري مواجه شود. به علاوه يوسفيان از اعضاي كميسيون برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي معتقد است كه كاهش قيمت دلار و افزايش ارزش پولي ملي، افت جزئي قيمت نفت و كاهش نرخ تورم، رهاورد اصلي توافقات ژنو است. در همين راستا روز دوشنبه، شاهد تقويت ارزش ريال ايران در برابر ارزهاي مهم خارجي در بازار آزاد بوديم.

روز دوشنبه دفتر مطبوعاتي شوراي اتحاديه اروپا با انتشار بيانيه‌اي اعلام كرد كه اين اتحاديه به عنوان بخشي از آغاز اجراي برنامه اقدام مشترك، برخي تحريم‌هاي مشخص اعمالي بر تهران را تعليق كرده است. به اين ترتيب ممنوعيت تامين پوشش بيمه‌اي و حمل‌ونقل مرتبط با فروش نفت خام ايران به خريداران كنوني، ممنوعيت عليه واردات، خريد يا حمل و نقل محصولات پتروشيمي ايراني و خدمات مرتبط تعليق شد. همچنين به‌منظور ايجاد امكان براي حمل و نقل نفت خام ايراني و محصولات پتروشيمي، ممنوعيت عليه تامين كشتي نيز در كنار ممنوعيت تجارت طلا و فلزات گرانبها با دولت ايران‌، نهادهاي عمومي آن و بانك مركزي ايران نيز معلق شد. از طرفي همان‌گونه كه در برنامه اقدام مشترك پيش‌بيني شده است، آستانه نقل و انتقال مالي مجاز از ايران براي تسهيل تجارت مشروع با آن به ميزان ده برابر افزايش يافت.

پس از كاهش قيمت‌هاي روز دوشنبه به دنبال اخبار خوش، آنچه بازار قراردادهاي آتي سكه روز گذشته تجربه كرد، در ابتدا كمي كاهش قيمت در سررسيدها (به جز سررسيد اسفند) بود اما در ادامه با آمدن قيمت‌هاي نقدي، سكه‌هاي آتي هم افزايش بها گرفتند. سكه‌هاي نقدي روز گذشته از همان آغاز دادوستدها با روند صعودي قيمت روبه رو بودند. افزايش تدريجي بهاي اين سكه‌ها به گونه‌اي بود كه تا ميانه روز به 13 هزار تومان هم رسيد. پيش از اين آخرين باري كه سكه نقدي با چنين افزايشی رو به رو شده بود هشتم دي ماه بود كه افزايش 11 هزار توماني داشت.

 در اين روز بهاي دلار با افزايش به 3025 تومان رسيد؛ در حالي كه روز قبل از آن، رقم 2985 تومان را ثبت كرده بود. سكه‌هاي آتي اما در بيشترين افزايش قيمت روز گذشته، 5000 تومان صعود كردند كه البته اين ميزان براي نزديك ترين سررسيد اين بازار (سكه بهمن) بود كه بيشترين ميزان نوسان را هم براي ديروز به ثبت رساند. صعود اندك قيمت سكه‌هاي بازار قراردادهاي آتي در اين روز بسيار كند پيش مي‌رفت و در ادامه هم كمي تعديل شد.

 اين همه در شرايطي بود كه روند حركتي طلا در بازارهاي بين‌المللي با كاهش قيمت همراه بود. نوسانات روز گذشته اين فلز گرانبها در بازار لندن و نيويورك – به جز ابتداي معاملات – زير سطح قيمتي ثبت شده براي روز دوشنبه بود. در اين روز كمينه و بيشينه قيمت طلا – تا ساعت 16:00 به وقت تهران - 1247 و 1257 دلار و قيمت نهايي روز دوشنبه هم 1254 دلار بود. از طرفي به گزارش سايت طلا، انتشار بيانيه سياست پولي ژاپن، ميزان رشد اقتصادي چين، نرخ بيكاري انگليس، فعاليت‌هاي كارخانه‌اي اروپا و ميزان مدعيان اوليه درخواست بيمه بيكاري آمريكا، از مهم‌ترين شاخص‌هاي اقتصادي جهان در هفته جاري ميلادي هستند كه برخي اعلام شده و سرمايه گذاران بازار طلا در انتظار انتشار باقي اين آمارها از جمله انتشار بيانيه سياست پولي ژاپن در روز چهارشنبه و شاخص خريد مديران كارخانه‌اي كشورهاي چين، فرانسه، آلمان، اروپا و كانادا در روز پنج‌شنبه و نيز شاخص خالص قيمت مصرف كنندگان كانادا در روز جمعه هستند.

 از سوي ديگر، برخي تحليلگران غربي معتقدند كه انتظاري مبني بر اينكه با لغو تحريم‌ها بر ضد ايران، تحول بزرگي در بازار جهاني طلا به وجود آيد وجود ندارد و تقاضاي طلا در شرايط كنوني بيشتر تحت تاثير تقاضاي هند و چين است و تحولات اين كشورها مي‌تواند تاثير زيادي بر قيمت طلا داشته باشد.  در چنين شرايطي، روز گذشته در بازار آتي سكه شاهد افزايش تعداد موقعيت‌هاي باز بوديم و بر تعداد خريداران و فروشندگان جديد كمي افزوده شده بود؛ در حالي كه روز دوشنبه تعداد فروشندگان بيشتر بود. اين نشان مي‌داد كه فعالان اين بازار دوباره در حال جهت‌گيري هستند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: