May 2021 16 / يکشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۰
کد خبر: ۱۰۱۴۱۶
۰۱ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۲:۵۶
0

پول‌نیوز، گروه بین‌الملل - این گونه به نظر می رسد تمامی کشورهای جهان تمایل دارند تا از مازاد حساب جاری برخوردار باشند. چین دیر زمانی است که از مازاد حساب جاری بزرگی برخوردار است. منطقه یورو در حال حاضر مازاد حساب جاری بزرگتری نسبت به گذشته داشته و به رغم نوسانات جنوب اروپا، آلمان همچنان از مازاد دیرینه ای برخوردار است. سنگاپور و روسیه نیز از مازاد حساب جاری بزرگی برخوردار هستند.

در همین حال، کسری خارجی آمریکا که برای دهه ها به حفظ مازاد حساب ها در دیگر نقاط جهان کمک کرده، کمتر از سطوح پیش از سال 2008 بوده و بسیاری از اقتصاددانان به این مساله اشاره دارند که نباید به سطوح پیشین خود باز گردد. بازارهای مالی نشان داده اند که توانایی کشورهای مهم دیگر مانند برزیل و هند که با کسری حساب جاری مواجه هستند برای جذب جریان های سرمایه به نهایت خود رسیده است. از آن جایی که جهان یک سیستم بسته است، در نتیجه، این پرسش مطرح می شود که چه کسی کسری جهان را به خود اختصاص خواهد داد؟

اقتصاددانان معتقدند اقتصاد جهانی باید به عنوان یک آرایش مکانیکی متعادل عمل کند و تعدیل مازاد و کسری خارجی در طول زمان صورت بگیرد. اما دوره های توسعه اقتصادی جهانی عملا همواره با عدم تعادل های سیمبیوتیک توصیف شده اند. یک بخش از جهان برای دوره ای طولانی با کسری های بزرگ مواجه بوده و ایجاد تقاضا کرده است؛ بخش دیگر جهان با مازاد مواجه بوده و تامین مالی شرکای خود که با کسری مواجه بوده اند را انجام داده است.

مسلما سیستم های نامتعادل تحریفاتی را ایجاد می کنند. اما این تحریف ها از تداوم سیستم های نامتعادل در بلند مدت جلوگیری نکرده اند. تنها دوره قابل توجه توسعه اقتصادی متعادل در اوایل قرن نوزدهم رخ داد. کمپانی هند شرقی بریتانیا آرایش تجارت مثلثی را به کار گرفت که انگلیس محصولات تولیدی خود را برای خرید مواد مخدر به هند می فروخت و از فروش این مواد به چین تامین مالی خرید چای و محصولات دیگر انجام می شد. به بیان دیگر، رشد اقتصادی جهانی متعادل نیازمند، جنگ، استعمار و قاچاق مواد مخدر در مقیاس بزرگ است.

با توجه به این که حساب جاری تفاوت بین پس انداز یک کشور و نرخ های سرمایه گذاری است، هر دو مورد به شدت تحت تاثیر ترکیب جمعیتی قرار گرفته و ما نیازمند در نظر گرفتن تغییرات سریع در پویایی جمعیت هستیم. در حال حاضر، چین نیمی از تولید ناخالص داخلی خود را پس انداز و سرمایه گذاری کرده، اما از آن جایی که نیروی کار این کشور طی سال های پیش رو کاهش می یابد، نرخ سرمایه گذاری دومین اقتصاد بزرگ جهان به احتمال زیاد کاهش چشمگیری خواهد داشت. با این وجود، افزایش سن جمعیت نرخ پس انداز را از سقوطی با آهنگی مشابه با نرخ سرمایه گذاری باز خواهد داشت. این ضریب متغیر مازاد خارجی بزرگی را ایجاد خواهد کرد که چین را از "کارخانه جهان" به "سرمایه گذار جهان" مبدل خواهد کرد.

اگر ترکیب جمعیتی جهان به شیوه ای توزیع شده باشد که کشورهای پیر تنها زمانی که کشورهای جوان تر نیازمند سرمایه هستند، بتوانند از مازاد برخوردار باشند، این مساله مناسب خواهد بود. در واقعیت بسیاری از اقتصادهای بزرگ تلاش خواهند کرد به صورت همزمان برای دوران بازنشستگی پس انداز کنند. افزون بر این، کشورهای جوان تر به طور معمول بازارهای نوظهوری هستند که نه مقیاس و نه ظرفیت جذب پس اندازهای اضافی جهان به صورت کارآمد را ندارند.

در این میان، آمریکا یک استثنا محسوب می شود که هم مقیاس و هم جوان ترین جمعیت در میان کشورهای توسعه یافته را به خود اختصاص داده است. با توجه به این مساله، آمریکا بار دیگر بزرگترین کسری خارجی جهان را به خود اختصاص خواهد داد. ممکن است این مساله که کشوری با بدهکاری بالا همچنان دارای کسری حساب جاری باشد ترسناک به نظر برسد، اما جهان به تامین مالی آمریکا با نرخ های بهره واقعی منفی تمایل دارد. مهم ترین نگرانی بین المللی در این زمینه بی میلی سیاستگذاران آمریکا برای افزایش سقف بدهی دولت محسوب می شود که اخیرا شرایطی چالش برانگیز را برای بزرگترین نظم اقتصادی جهان فراهم کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: