کد خبر: ۱۰۱۳۵۸
۰۱ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۰:۲۶
0
الگوهای رشد اقتصادی، چشم انداز جغرافیای سیاسی، قرارداد اجتماعی که مردم را به هم پیوند می دهد و زیست بوم سیاره ما شاهد تحولاتی رادیکال و همزمان هستند که به ایجاد تنش و در برخی مناطق بحران و آشفتگی منجر شده است.

پول‌نیوز، مازیار دانیالی - در سال نو میلادی، جهان در میانه چندین تغییر و گذار بزرگ قرار دارد. الگوهای رشد اقتصادی، چشم انداز جغرافیای سیاسی، قرارداد اجتماعی که مردم را به هم پیوند می دهد و زیست بوم سیاره ما شاهد تحولاتی رادیکال و همزمان هستند که به ایجاد تنش و در برخی مناطق بحران و آشفتگی منجر شده است.

به گزارش گروه بین الملل پول نیوز، از منظر اقتصادی، ما در حال ورود به دوره کاهش انتظارات و افزایش عدم اطمینان و تردیدها هستیم. برای درک بهتر می توان این مثال را مد نظر قرار داد: اگر اقتصاد جهانی با آهنگ پیش از بحران (بیش از 5 درصد در سال) طی آینده قابل پیش بینی رشد می کرد، اندازه آن طی کمتر از 15 سال دو برابر می شد؛ با نرخ رشد 3 درصد فعلی، دو برابر شدن تولید ناخالص داخلی جهان حدود 25 سال زمان می برد.

از نظر عدم اطمینان، چهار اقتصاد برتر جهان شاهد تحولاتی اساسی هستند. آمریکا در تلاش برای تقویت رشد اقتصادی در یک محیط سیاسی ناآرام است. چین از مدل رشد بر اساس سرمایه گذاری و صادرات به سوی مدلی مبتنی بر تقاضای داخلی حرکت می کند. اروپا در تلاش برای حفظ یکپارچگی واحد پول مشترک خود بوده، در شرایطی که باید موضوعاتی بنیادین و پیچیده را برطرف کند. و ژاپن در تلاش برای مبارزه با دو دهه رکود از طریق سیاست های پولی تهاجمی و غیر متعارف است.

برای هر یک از آنها، تدوین و نتیجه تصمیم گیری های پیچیده و حساس نشان دهنده موضوعات و عوامل ناشناخته بسیاری بوده و وابستگی متقابل جهانی مواجهه با خطر پیامدهایی بزرگ و ناخواسته را تشدید می کند. به عنوان مثال، سیاست انبساط مالی فدرال رزرو آمریکا اثری مهم بر ارزهای دیگر و جریان های سرمایه به و از بازارهای نوظهور داشته است. هنگامی که این برنامه آغاز شد به بهبود رکود فاجعه بار جهانی منجر شد، اما جنبه های منفی آن در حال آشکار شدن بوده و کاهش آن در سال جاری میلادی می تواند شکل گیری تردیدهای بیشتری را موجب شود.

سیاست محرک رشد فدرال رزرو و انواع آن در دیگر نقاط جهان ترازنامه بانک های مرکزی اصلی جهان را گسترش چشمگیری داده (از 5 تا 6 تریلیون دلار قبل از بحران به حدود 20 تریلیون دلار فعلی) و بازارهای مالی به استفاده از پول آسان معتاد شده اند. این مساله نیز جستجوی جهانی برای بازده، تورم قیمت دارایی مصنوعی و تخصیص نامناسب سرمایه را در پی داشته است.

در نتیجه، هرچه برنامه فدرال رزرو ادامه یابد، خسارت های ناخواسته بزرگتر و بیشتری به اقتصاد واقعی وارد می شود. اما نگرانی کنونی این است که با کاهش برنامه محرک رشد بانک مرکزی آمریکا و خروج نقدینگی دلار از بازارهای جهانی، مشکلات ساختاری و بی تعادلی ها بار دیگر بروز کنند. همچنین، اصلاحات تقویت رقابت پذیری در بسیاری از اقتصادهای توسعه یافته فاصله بسیاری تا تکمیل داشته، در شرایطی که نرخ مجموع بدهی عمومی و خصوصی این کشورها نسبت به تولید ناخالص داخلی 30 درصد بیشتر از آمار پیش از بحران جهانی است.

این منبع تردید و عدم اطمینان با عملکرد ضعیف در بسیاری از کشورهای نوظهور منطبق است. با بازگشت به گذشته، در سال 2007، انتظار می رفت رشد بازار نوظهور پیش از همگرا شدن، با فاصله بسیاری از اقتصادهای توسعه یافته پیشی بگیرد. امروز، اقتصادهای توسعه یافته سهم بیشتری در رشد تولید ناخالص داخلی جهانی نسبت به کشورهای نوظهور داشته و میانگین رشد 4 درصدی برای سال های پیش رو پیش بینی شده است.

اگرچه شرایط اقتصادی در کشورهای پر درآمد به آرامی رو به بهبود است، اما دامنه ای از فشارهای کاهشی ممکن است برای چندین سال باقی بمانند. به عنوان مثال، روند بهبود اقتصاد آمریکا کندتر از میانگین واقعی بوده، نرخ تورم بسیار پایین و نرخ بیکاری بسیار بالا است. همچنین، هزینه مصرف کننده و الگوهای رشد پیش از بحران نیز به احتمال زیاد دوباره شکل نخواهند گرفت.

از سوی دیگر، بهبود شرایط در منطقه یورو واقعی، اما شکننده است. خبر خوب عدم مواجهه با فاجعه پیش بینی شده توسط بسیاری از کارشناسان - فروپاشی یورو - و پایان رکود در این منطقه محسوب می شود. اما بهبود به معنای احیای مجدد نیست. دستیابی به رشد قوی نیازمند کاهش نرخ بیکاری، نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی پایین تر و ارتقا چشم انداز مالی است. بزرگترین خطر برای منطقه یورو در آینده قابل پیش بینی خروج برخی از اعظای این منطقه نبوده، بلکه یک دوره بلند مدت رشد ضعیف و نرخ بیکاری بالا در نظر گرفته می شود.

در همین حال، کاهش رشد بازار نوظهور به ویژه در اقتصادهای بزرگتر ممکن است ادامه یابد. طی 15 سال گذشته، بریکس (برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) پیشرفت قابل توجهی را کسب کرده، اما اصلاحات آنها در میان موارد دشوار اجرایی قرار داشته است. آن چه که نسل دوم اصلاحات نامیده می شود - در ماهیت ساختاری تر هستند - برای رشد بلند مدت حیاتی بوده، اما درک و پذیرش آنها دشوارتر است. حذف یارانه ها، اصلاحات بازار کار و قضایی و اقدام های موثر ضد فساد از نظر سیاسی مساله ساز بوده و اغلب توسط ذینفعان قدرتمند مسدود می شوند.

حتی در اقتصادهای قدرتمند مانند آمریکا و انگلیس رشد سریعتر تولید ناخالص داخلی به افزایش درآمدهای واقعی منجر نشده است. در آمریکا، متوسط درآمد هر خانوار از زمان آغاز بهبود روند شرایط اقتصادی افت بیش از 5 درصدی را تجربه کرده است. به طور کلی، رشد پایین تر نیز به بروز اعتراضات مردمی و ناآرامی های اجتماعی به ویژه در کشورهایی که رشد سریعی داشته اند (به عنوان مثال، برزیل، ترکیه و آفریقای جنوبی) منجر شده است. با توجه به چنین زمینه اجتماعی و سیاسی، احیای رشد اقتصادی با کیفیت بالا حیاتی است.

در شرایطی که اکثر دولت ها با محدودیت های مالی مواجه هستند، مقام های رسمی تمایلی به در نظر گرفتن پروژه هایی که ممکن است بدهی عمومی را افزایش دهند، ندارند. با این وجود، گزینه های کم هزینه تر سرمایه گذاری های مولد که رشد بلند مدت را تقویت خواهند کرد نیز وجود دارند.

تمرکز بر چهار حوزه - زیرساخت، آموزش و پرورش، انرژی سبز و کشاورزی پایدار - می تواند بازده اقتصادی و اجتماعی بالایی داشته باشد. با این وجود، مسیر رشد پایدار نیازمند نه تنها سیاست ها، بلکه طرز فکری جدید نیز است. بر همین اساس، جوامع باید به کارآفرینی بیشتر، برابری جنسیتی بیشتر و دربرگیری اجتماعی ریشه دارتر توجه داشته باشند.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: