کد خبر: ۱۰۰۹۶
۱۱ آبان ۱۳۸۸ - ۰۸:۲۸
0
براساس آخرین بخشنامه بانک مسکن، شعب این بانک مجاز به درخواست ضامن از متقاضیان وام 18میلیونی خرید مسکن نیستند.
به شعب بانک مسکن ابلاغ شد
وام 18میلیونی مسکن ضامن نمی خواهد


براساس آخرین بخشنامه بانک مسکن، شعب این بانک مجاز به درخواست ضامن از متقاضیان وام 18میلیونی خرید مسکن نیستند.

دنیای اقتصاد _ به گفته ایزدی مدیر روابط عمومی و سخنگوی بانک مسکن، به‌رغم اینکه وام 18میلیونی خرید مسکن نیازی به ارائه ضامن ندارد، برخی شعب بانک از متقاضیان دو نفر ضامن درخواست می‌کردند که بانک در بخشنامه‌ای تاکید کرد که برای ارائه وام نیازی به اخذ ضامن نیست.

وی تاکید کرد: برای دریافت وام خرید مسکن صرفا اظهار کتبی درآمد ماهانه ابرازی متقاضی ملاک تصمیم‌گیری خواهد بود و برای ضمانت نیز وثیقه ملکی کافی خواهد بود. بنابراین هیچ یک از شعب بانک مسکن نمی توانند از متقاضیان گواهی کسر از حقوق یا ضامن بخواهند.

براساس بخشنامه صادره از سوی نادر قاسمی رییس اداره امور مدیریت‌های شعب به شماره 12124/44 بانک مسکن که به همه مدیریت‌هاي شعب منطقه/ استان ابلاغ شده، تاکید شده است: الزام مشتریان به ارائه تعهد نامه کسر اقساط یا گواهی درآمد صادره از اداره یا سازمان یا شرکت متبوعشان یا ارائه فیش حقوقی یا ضمانت اشخاص ثالث مجاز نبوده و صرفا اخذ درآمد ابرازی به صورت کتبی از متقاضیان کافی به مقصود خواهد بود.

متن کامل بخش‌نامه
در متن این بخشنامه آمده است: با عنایت به مصوبه هیات‌مدیره محترم بانک و با توجه به تاکیدات به عمل آمده از سوی مراجع ذی صلاح از جمله اداره نظارت بر بانک‌ها-بانک مرکزی ج.ا.ا، به منظور تسهیل و تسریع در روند اعطای تسهیلات و اجتناب از بروز نارضایتی در مشتریان و ایجاد وحدت رویه در عملکرد واحدهای اجرایی ،ضمن اعلام ضرورت اجرای مفاد بخشنامه شماره 104 - 20-429 مورخ 3/12/81 و نامه‌هاي عمومی شماره 18857/44 مورخ 24/10/86 و 8851/44 مورخ 23/6/88 در ارتباط با مواردی‌که اعطای تسهیلات اعم از با سپرده، بدون سپرده یا توام در قبال ترهین وثیقه غیر منقول نزد بانک صورت می‌پذیرد مجددا بر رعایت موارد ذیل تاکید مي‌گردد:

1 - الزام مشتریان به ارائه تعهدنامه کسر اقساط یا گواهی درآمد صادره از اداره یا سازمان یا شرکت متبوعشان یا ارائه فیش حقوقی یا ضمانت اشخاص ثالث مجاز نبوده و صرفا اخذ درآمد ابرازی به صورت کتبی از متقاضیان کافی به مقصود خواهد بود.

2 - در مقطع تشکیل پرونده شماره تلفن حداقل دو نفر از بستگان نزدیک متقاضی اخذ و در پرونده تسهیلاتی مشتری جهت تماس به منظور دسترسی به وی در مواقع ضروری و اخطار اقساط معوقه، ضبط و نگهداری شود.

3 - در زمان پرداخت تسهیلات ،گواهی درآمد ابرازی کتبی بدین شرح از گیرنده تسهیلات اخذ گردد: اینجانب ...... به طور متوسط ماهانه مبلغ........ ریال درآمد دارم و تعهد می‌نمایم اقساط تسهیلات دریافتی را همه ماهه به طور مرتب و در سررسید‌هاي مقرر، به مبلغ هر قسط ........ ريال به بانک پرداخت نمایم.»

4 - در پایان انتظار دارد کلیه مدیریت‌هاي شعب در اسرع وقت مراتب را به شعب تحت پوشش خود ابلاغ و بر حسن اجرای مفاد این نامه نظارت لازم و کافی اعمال فرمایند.

شرایط اخذ وام خرید مسکن
گرفتن دو ضامن کارمند رسمی دولت، از جمله مشکلات پیش روی دریافت‌کنندگان وام خرید مسکن بود. وام خرید مسکن که از خرداد ماه 86به 18میلیون تومان افزایش یافته، همچنان بالاترین سقف تسهیلات خرید مسکن است که بانک مسکن نیز تنها متولی آن است.

گرفتن این وام با سپرده‌گذاری 9میلیون تومان به مدت یک سال امکانپذیر مي‌شود. دارندگان انواع حساب‌های صندوق پس‌انداز مسکن از تاریخ شروع اجرای طرح(1/3/86) ،مشروط به گذشت حداقل 6 ماه از تاریخ افتتاح حساب خود، قادر خواهند بود از تسهیلات با سپرده بانک تا سقف 80میلیون ریال برای خرید واحدهای مسکونی با شرایط تعیین شده توسط بانک یا احداث و تکمیل استفاده کنند.

دارندگان انواع حساب‌هاي صندوق پس‌انداز مسکن از تاریخ شروع اجرای طرح، مشروط به گذشت حداقل 12 ماه از تاریخ افتتاح حساب خود، قادر خواهند بود از تسهیلات با سپرده بانک، به میزان بیش از 80میلیون ریال تا سقف 180میلیون ریال برای خرید واحد مسکونی با شرایط تعیین شده توسط بانک یا احداث و تکمیل برخوردار شوند.

پرداخت تسهیلات بیش از 120 میلیون ریال به روش خرید زمان امکانپذیر نیست.
بازپرداخت تسهیلات با توجه به درخواست کتبی گیرنده تسهیلات می تواند به صورت ساده یا ترکیبی (پلکانی و ساده ) تعیین شود.

نرخ سود تسهیلات با توجه به مصوبات شورای پول و اعتبار در بخش مسکن با سپرده در زمان اعطای تسهیلات تعیین می‌شود. این نرخ در حال حاضر 11درصد است.

تاریخ اجرای طرح از 1/3/86 تعیین و مدت اجرای طرح تا پایان سال 1389است.
رعایت ضوابط و شرایط تعیین شده از سوی بانک برای خرید واحدهای مسکونی غیر نوساز و غیر دست اول توسط متقاضیان الزامی است.

در صورتی که دارندگان حساب‌های صندوق پس‌انداز مسکن دارای سابقه استفاده از تسهیلات با سپرده این بانک باشند، مي‌توانند صرفا پس از گذشت حداقل پنج سال تمام از تاریخ دریافت تسهیلات با سپرده جهت احداث یا خرید مسکن با نرخ سود تسهیلات با سپرده در بخش مسكن استفاده کنند.مبالغ کمتر از پنجاه هزار ریال در محاسبه متوسط موجودی جهت پرداخت تسهیلات منظور نمی‌شود.

واگذاری امتیاز این حساب به غیر به هر عنوان ولو به صورت وکالت ممنوع است و استفاده از تسهیلات این حساب مشروط به مباشرت مراجعه مستقیم شخص سپرده‌گذار خواهد بود. متوسط موجودی حساب بر اساس مقررات و شرایط تعیین شده توسط بانک و به ازای کمترین مانده در هر روز مورد محاسبه قرار خواهد گرفت. دارندگان فعلی حساب های صندوق پس‌انداز مسکن در صورت لزوم فقط می توانند بستگان نزدیک( پدر، مادر، همسر، خواهر و برادر، فرزند، نوه، پدربزرگ و مادر بزرگ) خود را در حساب خود شریک نمایند یا حساب خود را به آنان انتقال دهند.

شرایط استفاده از امتیاز حساب صندوق
پس انداز مسکن تابع ضوابط مصوب شورای‌ پول و اعتبار در زمان استفاده از تسهیلات است.
سود پرداختی به حساب صندوق پس‌انداز مسکن در صورت انصراف دارنده حساب از اخذ تسهیلات و فسخ حساب، بر اساس نرخ سود سپرده‌گذاری کوتاه‌مدت عادي و به روش ساده محاسبه خواهد شد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: