کد خبر: ۱۰۰۷۶
۱۰ آبان ۱۳۸۸ - ۱۳:۳۶
0
شاهین شریعتی
تلاش برای رهایی از اقتصاد تک محصولی و افزایش صادرات غیر نفتی همواره از اولویت بندی مسولان و کارشناسان بوده تا در راستای اهداف والای چشم انداز 20 ساله کشور بتواند به برنامه های از پیش تعیین شده دست یابد و این امر در زمینه صادرات غیر نفتی بدین صورت محقق شد که كه در طول برنامه‌هاي اول‌،دوم و سوم توسعه اقتصادي كشور‌، وضعيت صادرات غيرنفتي ايران از رقم پيش بيني شده كمتر بود‌، اما در سال نخست چهارمين برنامه توسعه اقتصادي،اجتماعي و فرهنگي كشور اين ميزان از رقم پيش بيني شده نيز فراتر رفت.

نگاهي به روند صادرات كشور در سال‌هاي گذشته بيانگر ارتقاي سطح صادرات غيرنفتي در سال‌جاري است‌، براساس برخي آمارهاي رسمي ميزان صادرت غيرنفتي ايران در فاصله سال‌هاي ۷۴تا ۷۷حدود 3ميليارد دلار بود‌، اما از سال ۷۸ به بعد به تدريج روند صادرات غيرنفتي كشور رشد فزاينده‌اي به خود گرفت و در سال ۸۰ اين رقم به 3ميليارد و ۹۱۷ميليون دلارو درسال ۸۱ به‌ 4ميليارد و ۴۲۲ميليون دلار رسيد.

اما درسال ۸۲صادرات غيرنفتي كشور از مرز 6ميليارد دلار گذشت.ضمن اينكه اين رقم در سال۸2 نيز رقمي معادل ۱۰ميليارد و ۵۰۰ميليون دلار را تجربه كرد و از سال ۸۴به بعد صادرات غيرنفتي براي نخستين بار پيش‌بيني برنامه چهارم فراتر رفت و به حدود ۱۲ميليارد دلار رسيد.

اين وضعيت نشان از آن دارد كه صادرات در بستر توسعه در حال خيزش بوده و سياست‌هاي دولت نيز تاثير مثبت را در روند صادرات گذاشته است و انتظار مي‌رود در پايان سال ۱۳۸۸يعني پايان برنامه چهارم توسعه‌، صادرات غيرنفتي كشور به دست كم ۳۵ميليارد دلار يعني سرانه ۵۰۰دلار برسد.

در سال‌هاي گذشته كشورهايي همچون چين‌، سنگاپور و مالزي درعرصه صادرات غيرنفتي بسيار موفق عمل كرده‌اند. برنامه صادراتي مالزي تا ۲۰۱۲ميلادي نمونه‌اي است كه در آن ۱۰تا ۱۵هزار دلار سرانه صادراتي را هدف گرفته است واين اشاره به آن است كه كشور ما نيز مي‌تواند تا پايان برنامه پنجم توسعه اقتصادي كشور (سال ۱۳۹۳) به سرانه صادرات ۵۰۰تا يك هزار دلار دست يابد.

صادرات غیر نفتی همواره از مهترین مسایل مورد نظر دست اندرکاران و سیاست گذاران اقتصادی کشور بوده و توجه خاصی را در برنامه های اول و دوم و سوم توسعه کشور با به خود معطوف داشته است.

با توجه به سند چشم انداز 20 ساله کشور صادرات غیر نفتی باید به گونه ای افزایش یابد که باعث کاهش اتکای شور به صادرات نفتی شود، بنابراین دولت باید در جهت حضور فعال صادرکنندگان در بازارهای جهانی تلاش کند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: