کد خبر: ۱۰۰۴۹
۰۹ آبان ۱۳۸۸ - ۱۴:۰۲
0
معاون علمي و فناوري رئيس‌جمهور با بيان اين‌كه در سال گذشته 466 شركت دانش بنيان، 370 ميليارد ريال كمك دريافت كرده‌اند، از مجلس خواست قانون يك درصد دستگاه‌هاي دولتي به صورت قانون جداگانه و منفك از بودجه‌ سالانه دربيايد.
به نوشته «جام جم»، نسرين سلطان‌خواه با بيان اين‌كه تكيه اصلي همايش، حركت در جهت پياده‌سازي رهنمودهاي مقام رهبري است، اظهار كرد: تلاش كرده ايم در اين جهت بسترهاي لازم را براي تحقق منويات رهبر معظم انقلاب و حركت نخبگان فراهم كنيم.

وي با بيان اين‌كه يكي از دلايل پيگيري بنياد ملي نخبگان در مورد مسائل و مشكلات كشور، دغدغه بودن اين امور براي نخبگان است، تصريح كرد: آنها معتقدند جامعه به آنها چشم اميد داشته و نخبگان حل مشكلات جامعه را وظيفه‌ خود مي‌دانند و بيشتر از آن كه نخبگان در جايگاه مطالبه قرار بگيرند، خود را مديون ملت مي‌دانند؛ زيرا به واسطه‌ استعدادهاي برتر خدادادي مسووليتشان در قبال مردم بيشتر است و معتقدند كه شكر نعمت خدا از مسير خدمتگزاري به مردم مي‌گذرد.

معاون علمي و فناوري رئيس‌جمهور درباره‌ نخبگان تحت پوشش بنياد ملي نخبگان گفت: دسته‌ اول نخبگاني هستند كه در دوره‌ كارشناسي مشغول به تحصيل بوده كه وظيفه‌ آنها تحصيل علم است. گروه دوم از نخبگان مراحل تحصيلي، علم‌آموزي و پژوهش را سپري كرده و در حال حاضر صاحب دستاورد شده‌اند.وي افزود: دسته‌ سوم از نخبگان كشور مخترعان، نوآوران يا برگزيدگان جشنواره‌ شيخ بهايي، خوارزمي و فارابي هستند كه صاحب ايده و فكر نو هستند.

رئيس بنياد ملي نخبگان با بيان اين‌كه يكي از بسترهايي كه مي‌تواند راه‌حل مشكلات كنوني صنعت و جامعه ما را فراهم كند، شركت‌هاي دانش بنياد هستند، تصريح كرد: اينها، شركت‌هايي هستند كه سرمايه‌ آنها ايده و فكر است و براي اين‌كه پژوهشگران بتوانند در اين شركت‌ها فعاليت كنند، نيازمند حمايت و پشتيباني‌اند كه عموما تمامي حمايت‌ها، مالي نبوده؛ بلكه آنها نيازمند حمايت‌هاي فكري، مالكيتي و قانوني هستند.وي تصريح كرد: يكي از ساختارهاي موجود كه به اين شركت‌ها كمك مي‌كند، پارك‌ها و مراكز رشد هستند كه در اين زمينه بنياد ملي نخبگان و معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري در حد توان تلاش كرد و در سال گذشته به 466 شركت، 370 ميليارد ريال كمك شد تا اين شركت‌ها بتوانند برنامه‌هاي خود را به پيش ببرند.

مجلس قانون يك‌ درصد دستگاه‌هاي دولتي را از بودجه سالانه منفك كند

وي خاطرنشان كرد: بحث راهگشاي ديگري كه كمك زيادي به تجاري سازي اختراعات مي‌كند، قانون يك درصد است كه براساس اين قانون، تمامي شركت‌هاي دولتي، بانك‌ها و مراكز غيرانتفاعي يك درصد بودجه‌ عملياتي خود را بايد صرف پژوهش كنند. در اجراي اين قانون تاكنون 2186 قرارداد پژوهشي به مبلغ 5000 ميليارد ريال با دانشگاه و صنعت بسته شده است.

معاون علمي و فناوري رئيس‌جمهور گفت: براي اين‌كه قانون مورد اشاره بتواند تاثير همه‌جانبه‌اي در تحول پژوهش و نوآوري كشور داشته باشد و معضل ارتباط دانشگاه و صنعت را حل كند، از نمايندگان مجلس درخواست داريم اين قانون كه در بودجه‌ سالانه كشور ديده مي‌شود، به صورت يك قانون جداگانه دربياورند.

سلطان‌خواه اضافه كرد: همچنين مبلغي كه در اين ارتباط به اين موضوع اختصاص داده مي‌شود، در يك صندوق متمركز مي‌شود و براساس نيازهاي شركت‌ها، بانك‌ها و دستگاه‌هاي مشمول اين قانون به مراكزي كه پاسخگوي نياز آنها باشد، تخصيص مي‌يابد يا چنانچه بودجه‌ اين قانون از سوي بخش‌هاي مشمول آن در يك سال جذب نشود و براي اين‌كه از تخصيص صوري و حيف و ميل شدن آن جلوگيري به عمل آيد، به طور سالانه باقيمانده اين بودجه به خزانه بازنگشته و به صندوق متمركز واريز مي‌شود تا در مسير پژوهش و فناوري صرف شود.

قول رئيس‌جمهور براي تبديل وام ساخت مسكن به وام خريد

معاون علمي رئيس‌جمهور همچنين گفت: رئيس‌جمهور قول داده است وام تسهيل ساخت مسكن را براي نخبگان روان‌تر كند و با برداشتن موانع قانوني، آن را تبديل به وام خريد مسكن كند.

وي همچنين افزود: با وجود حضور 3 ساعته رئيس‌جمهور ميان نخبگان در چهارشنبه گذشته ايشان نتوانستند از تمامي دستاوردها بازديد كنند كه به همين منظور قرار شد ظرف يك ماه آينده، نمايشگاهي از دستاوردها و اختراعات نخبگان در نهاد رياست جمهوري برپا شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: