کد خبر: ۱۰۰۲۴۳
۱۷ دی ۱۳۹۲ - ۱۱:۱۲
0
رئیس کل بانک مرکزی ضمن بیان اینکه، تامین نیاز سرمایه در گردش واحدهای تولیدی را اولویت اول قرار داده ایم، افزود: بر همین اساس منابعی را در نظر گرفته ایم تا تولید در این شرایط مغفول نماند.
پول‌نیوز - رییس کل بانک مرکزی خواستار استانداردسازی پرداخت تسهیلات به بخش تولید کشور شد و افزود: ارتقای توان تسهیلات دهی بانک ها، اولویت بندی، تامین سرمایه در گردش بنگاه ها و اتمام واحدهای نیمه تمام از تصمیمات اتخاذ شده برای بخش تولید کشور است.

به گزارش گروه بانک و بیمه پول‌نیوز، ولی اله سیف در سومین همایش سیاست های پولی و چالش های بانکداری و تولید با بیان این که، در شرایط فعلی موضوع کنترل تورم بحثی جدی در اقتصاد کشور، افزود: لاجرم باید تورم را کنترل کنیم، اما نمی توانیم از رکود غافل شویم و به همین خاطر در بانک مرکزی برنامه ریزی های انجام و اولویت ها تعیین شده است.

رئیس کل بانک مرکزی ضمن بیان اینکه، تامین نیاز سرمایه در گردش واحدهای تولیدی را اولویت اول قرار داده ایم، افزود: بر همین اساس منابعی را در نظر گرفته ایم تا تولید در این شرایط مغفول نماند.

وی با اشاره به اختصاص نادرست منابع بانکی به واحدهای تولیدی، تصریح کرد: در پرداخت تسهیلات به تولید مشکلات زیادی داریم که یکی از مهمترین آنها این است که نظام بانکی کشور نمی تواند تولید کننده را از تولید نما تفکیک کند.

وی ادامه داد: در این شرایط کسانی که نگاه اقتصادی دارند، تسهیلات را دریافت می کنند و در ملک و سایر موارد دیگر سرمایه گذاری می کنند، چرا که فکر می کنند به نفع شان است؛ در عین حال بهانه های تولید کننده مبنی بر اینکه می گوید پول را برای تولید می خواهم، بانک را مجاب می کند که تسهیلات را پرداخت کند.

سیف ضمن تاکید بر اینکه، باید در نظام بانکی استانداردهایی را تعیین کنیم، گفت: اگر این استانداردها تعیین شود، برخی افراد دیگر نمی توانند در صف دریافت تسهیلات قرار گیرند و تولید به حرکت در خواهد آمد.

به گفته رئیس کل بانک مرکزی، این استانداردها در کشورهای دیگر به استاندارد ملی تبدیل شده است، اما ما هنوز آنها را تدوین هم نکردیم، البته نیازی نیست جای دور بریم، این موضوع فقط در کشورهای توسعه یافته نیست و در کشورهای همسایه هم انجام می شود.

وی به ضرورت همکاری دستگاه های دولتی و اجرایی برای تدوین این استانداردها اشاره کرد و افزود: در همین ارتباط با وزارت امور اقتصادی و دارایی صحبت کردم و آنها از این مطلب استقبال کردند، چرا که باید به اجماع نسبت به این استانداردها برسیم تا نظم و انظباط در بازار پولی ایجاد و از هدر رفتن منابع جلوگیری شود.

سیف همچنین گریزی به وضعیت نظام مالی کشور زد و اظهار داشت: بررسی نظام مالی نشان می دهد که سهم عمده تامین مالی بر عهده نظام بانکی است، چرا که نظام ما بانک محور شده، در حالی که در اقتصادهای پیشرفته روش های تامین مالی تولید بسیار گسترده است.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: نگاه به بازار سرمایه نشان می دهد با وجود پیشرفت هایی که داشته، تا کنون نتوانسته سهم خود را در کمک مالی به تولیدی ها انجام دهد.

وی به ارائه آماری در زمینه دریافت و پرداخت تسهیلات در شبکه بانکی پرداخت و گفت: شبکه بانکی در سال 91 حدود 196 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده است و حجم تسهیلات هفت ماهه سال جاری 123 هزار میلیارد تومان است که از این میزان 39 درصد به تولید و صنعت داده شده که البته از این رقم 29.3 درصد به صنعت و 9.6 مربوط به کشاورزی بوده است.

سیف اظهار داشت: در سیستم مالی بانک محور، بانکها نقش اساسی در بسیج کردن پس اندازها، ارائه ابزارهای مختلف و ابزارهای مدیریت ریسک بر عهده دارند.

وی با بیان اینکه، مدیریت ریسک در بازار سرمایه مهمتر از بازار پول است، تصریح کرد: بسیاری از ابزارهای مالی در بازار سرمایه کاربرد بیشتری دارند، اما تمرکز سرمایه در بازار پول باعث شده تا از این ابزارها استفاده نشود.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین با اشاره به اینکه، وابستگی بیش اندازه اقتصاد به منابع نظام بانکی در طول پنج دهه گذشته دست مایه ای را برای اعمال و سرکوب مالی در اقتصاد ایران فراهم کرده است، گفت: سهم بالا و قالب بخش دولتی در شبکه بانکی تا پیش از ورود بانکهای غیر دولتی و اجرای اصل 44، تعیین دستوری نرخ های سود بانکی، سهمیه بندی تسهیلات بانکی بخشی و منطقه ای، وابستگی شدید دولت و شرکت های دولتی به نظام بانکی و تسهیلات تکلیفی از جمله دلایل مشکلات نظام بانکی طی سال های اخیر است.

وی در خصوص تسهیلات تکلیفی به پرداخت تسهیلات مسکن مهر اشاره و تصریح کرد: نمونه بارز و مخرب در این باره شیوه تامین مالی نادرست مسکن مهر است، چرا که پول پر قدرت بانک مرکزی را در این زمینه اختصاص دادند.

سیف با تاکید بر اینکه، از 110 هزار میلیارد تومان پایه پولی کشور 43 هزار میلیارد تومان مربوط به مسکن مهر است که تاثیر تورمی بالایی داشته است، گفت: عدم تعادل در عرضه و تقاضای منابع بانکی باعث شده که سیاست گذار ناچار به تقسیم تسهیلات بخشی و تکلیفی بخش های مختلف برای مدیریت باشد.

وی ضمن اشاره به اینکه، در سال های گذشته نرخ سود دستوری، سهمیه بندی تسهیلات و تسهیلات تکلیفی لازم و ملزوم هم دیگر بودند، اظهار داشت: تداوم این رویکرد سهم بالایی در بی انظباطی های مال، تورم و نقدینگی و غیره خواهد داشت.

سیف ادامه داد: بالا بودن نسبت مطالبات غیر جاری و نسبت تسهیلات به سپرده های بانکی از مصادیق عمده بی انظباطی شبکه بانکی است که به افزایش پایه پولی، نقدینگی و فشارهای ناشی از آن منجر می شود.

به گفته رئیس کل بانک مرکزی، نگاهی به آمارهای مربوط به تولید ناخالص داخلی حاکی از افت تولید در سال گذشته و ادامه روند آن در سال جاری است و بعنوان نمونه رشد اقتصادی به منفی 5.8 درصد رسیده که در مقایسه با سال 90 حدود 8.8 درصد کاهش داشته است. صنایع تولیدی کم و بیشتر آن ها دچار مشکل شده اند.

سخنگوی شورای پول و اعتبار همچنین با تاکید بر اینکه، شرایط رکود تورمی در اقتصاد کشور حاکم است، تصریح کرد: این در حالی است که رشد نقدینگی در سال های گذشته بالا بوده و هدایت نقدینگی سیار از دیگر مشکلات بانک مرکزی در سال های پیش رو خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه، تامین نقدینگی مورد نیاز واحدهای تولیدی از ضروریات نظام بانکی است، گفت: در مقطعی کمبود نقدینگی به عنوان موانع سرمایه گذاری و رشد اقتصادی مطرح بود که در افزایش نسبت تسهیلات به سپرده های بانکی، افزایش بدهی بانک ها به بانک مرکزی و افزایش تورم نمود پیدا کرد.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: در عین حال می توان به اجرای ناقص طرح هدفمندی یارانه ها، بروز شوک ارزی، محدودیت نقل و انتقال ارزی اشاره کرد که به کاهش سطح تولید در اقتصاد منجر شد.

سیف همچنین با تاکید بر اینکه، با کاهش نرخ تورم، امکان کاهش نرخ سود بانکی و هزینه ها فراهم می شود، تصریح کرد: در صورت کاهش تورم انتظارات تورمی افت می کند و از نوسانات بازار مالی از جمله بازار ارز کاسته می شود.

وی افزود: حجم عظیمی از بخشنامه های روزمره که دارای تناقضاتی بود، بازنگری شده و شفافیت روشنی برای تعیین تکلیف وضعیت مشتریان با بانک ها و از سوی دیگر بانکها به بانک مرکزی ایجاد کرده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: