March 2021 03 / چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹
کد خبر: ۱۰۰۱۹۳
۱۷ دی ۱۳۹۲ - ۰۸:۵۸
0
مدیر اجرایی طرح سبد کالایی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: دو سبد کالای حمایتی دولت از برخی اقشار جامعه در دو مقطع زمانی بهمن و اسفندماه سال جاری میان جامعه هدف توزیع خواهد شد.
پول‌نیوز- مدیر اجرایی طرح سبد کالایی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: دو سبد کالای حمایتی دولت از برخی اقشار جامعه در دو مقطع زمانی بهمن و اسفندماه سال جاری میان جامعه هدف توزیع خواهد شد.

به گزارش ایرنا، بهمن حاجعلی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران با تشریح جزییات پرداخت سبد کالایی افزود: در این سبد پنج قلم کالایی برنج، مرغ، تخم مرغ، روغن و پنیر در نظر گرفته شد که تا پایان سال میان ذینفعان توزیع می شود.

وی اضافه کرد: 10 کیلوگرم برنج بسته بندی شده، 4 کیلوگرم مرغ، یک شانه تخم مرغ، 2 عدد روغن 1.8 کیلوگرمی و 800 گرم پنیر در این سبد کالایی قرار دارد که ارزش ریال آنها حدود 800 هزار ریال است.

حاجعلی ادامه داد: براساس اطلاعات دریافتی از سازمان هدفمندی یارانه ها، کارت دریافت نقدی یارانه های سرپرست خانوارهای مشمول دریافت سبد کالایی فعال خواهد شد و آنها نیز می توانند با این کارت و مراجعه به فروشگاههای در نظر گرفته شده، سبد کالایی خود را دریافت کنند ضمن اینکه امکان دریافت وجه این سبد کالایی به هیچ وجه وجود ندارد.

وی اضافه کرد: سرپرست خانوارهای کارکنان دولت (رسمی، قراردادی و پیمان) و بازنشستگان و مستمربگیران دولت، سرپرست خانوارهای کارگران قانون کار و تامین اجتماعی، سرپرست خانوارهای نیروهای مسلح و لشگری (بازنشستگان، کارمندان و شاغلین این دستگاهها) و همچنین دانشجویان متاهل بنابه تشخیص وزارتخانه های علوم و بهداشت و دانشگاه آزاد، طلاب حوزه علمیه و تحت پوششین کمیته امداد و سازمان بهزیستی جامعه هدف مورد نظر سبد کالای حمایت دولت به شمار می آیند.

حاجعلی ادامه داد: چنانچه چند عضو از یک خانواده جزء افراد یادشده باشند، سبد کالا تنها شامل سرپرست آن خانوار تعلق خواهد گرفت.

مدیر اجرایی طرح سبد کالایی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه هم اکنون تامین کنندگان کالا مشخص شده است، اظهار داشت: کالاهای در نظر گرفته شده در این سب کالایی عمدتا از ذخایری که در اختیار داشتیم تامین شده و از تولیدات داخلی هستند، ضمن آنکه توزیع کنندگان اقلام این سبد کالایی در سراسر کشور مشخص شده اند.

وی ادامه داد: از اقلام در نظر گرفته شده تنها برنج از تولیدکنندگان خارجی تامین شده آن هم به سبب محدودیت هایی که در خصوص بسته بندی کالا و نبود ذخیره مناسب وجود داشت، مجبور شدیم این قلم کالا را از نوع خارجی در نظر بگیریم.

حاجعلی سپس با بیان اینکه برای هر بخش از جامعه هدف سبد کالای حمایتی دولت یک شبکه توزیع اختصاصی طراحی و تعریف شده است، اظهار داشت: به عنوان نمونه اتحادیه کارکنان دولت، متولی بخش توزیع جامعه هدف کارکنان و مستمر بگیران دولت در 31 استان، اتحادیه مرکزی فرهنگیان مسئول توزیع سبد کالای جامعه فرهنگیان، اتحادیه مرکزی کارگران و همچنین فروشگاههای اتکا برای کارکنان نیروهای مسلح در نظر گرفته شده است.

مدیر اجرایی طرح سبد کالایی وزارت صنعت، معدن و تجارت سپس ادامه داد: همچنین فروشگاههای شهروند، رفاه و سپه با بهره گیری از سازمان میادین تره بار در ایام توزیع با شبکه توزیع سبد کالایی همراه خواهند شد ضمن اینکه خبرنگاران، طلاب و دانشجویان به سبب کم بودن جامعه آماری آنها علاوه بر دریافت سبد کالایی خود از فروشگاههای زنجیره ای شهروند، رفاه و سپه، می توانند سبد مربوطه را از سایر مراکز توزیع سبد کالایی دریافت کنند.

حاجعلی با اشاره به تفاوت این دوره از سبد کالایی با سایر سبدهای کالایی که در گذشته ارایه می شد، گفت: این سبد کالایی که قرار است در دو نوبت بهمن و اسفندماه توزیع شود، رایگان است و هیچ فروشگاهی حق دریافت وجهی از مردم را ندارد در حالی که در گذشته سبدهای کالایی با چند درصد پایین تر از ارزش بازار توزیع می شد.

وی افزود: این سبد کالایی همچنین در یک دوره زمانی 15 روزه توزیع می شود و تمام مشمولان این سبد می توانند در زمان کوتاهی کالای خود را دریافت کنند.

مدیر اجرایی طرح سبد کالایی تصریح کرد: دستگاه های اداری تمام ذینفعان سبد کالایی نیاز به مکاتبه برای دریافت سبد کالایی ندارند و توزیع این سبد از طریق کارت الکترونیکی دریافت یارانه ها صورت می گیرد.

حاجعلی ادامه داد: تلقی ما از تعداد افراد خانوارها این بود که سرپرست خانواده هایی بیش از 2 نفر است و اگر قرار بود که این هدیه دولت به تعداد افراد خانواده های باشد باید به گونه دیگری عمل می کردیم.

به گفته وی، این سبد کالایی برای هر خانواده و به هر تعداد به صورت یکسان در نظر گرفته شده است.

حاجعلی سپس در خصوص نوع اقلام سبد کالایی نیز گفت: تمام اقلام سبد کالایی سعی شده از تولیدات داخلی تامین شود اما برنج به سبب محدودیت های موجود از نوع کیفی و درجه یک خارجی در نظر گرفته شده است.

وی افزود: در این مرحله به دلیل بحث بسته بندی برنج و کافی نبودن ذخایر داخلی، برنج هندی در سبد کالایی توزیع می شود اما در مرحله اسفندماه چنانچه تولیدکنندگان داخلی دو شرط کیفیت و رقابت در قیمت را رعایت کنند، برنج سبدکالایی را از منابع داخلی تامین خواهیم کرد.

مدیر اجرایی طرح سبد کالایی سپس با تاکید بر اینکه اعتبار سبد کالایی تامین شده است، گفت: هم اکنون تامین کالا انجام شده و از امروز نیز اقلام سبد کالایی در شبکه توزیع قرار خواهد گرفت.

حاجعلی با اشاره به توزیع سبد کالایی در دو نوبت بهمن و اسفندماه سال جاری، اظهار داشت: طراحی ما برای توزیع نوبت اول سبد کالایی در نیمه نخست بهمن ماه به مدت 15 روز است اما شاید زمان شروع توزیع چند روزی جابه جا شود.

وی تصریح کرد: براساس مصوبه دولت، تا پایان اردیبهشت ماه سال 93 باید تمام اعتبارات سبد کالایی جذب و تسویه حساب شود.

حاجعلی سپس در خصوص امکان ایجاد بازار سیاه در حاشیه توزیع سبد کالایی نیز گفت: تامین کنندگان این سبد کالایی هم اکنون تعریف شده اند و توزیع کنندگان نیز مشخص هستند ضمن اینکه جامعه هدف این سبد کالایی جزء افرادی نیستند که قصد خرید و فروش این سبد را داشته باشند، بنابراین به نظر نمی رسد چنین اتفاق رخ دهد.

وی افزود: در صورت بروز خرید و فروش این سبد کالایی، این کار تخلف است که با متخلفین برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

مدیر اجرایی طرح سبد کالایی سپس جامعه هدف مشمول این سبد را 15 میلیون نفر برشمرد و گفت: با توجه به پالایش آماری که صورت خواهد گرفت، به هر میزان که افراد جدید شناسایی شوند و در این جامعه هدف قرار گیرند، به همان اندازه سبد کالایی در اختیار آنها قرار می گیرد.

وی تصریح کرد: پرداخت این دو سبد کالایی به برخی از اقشار جامعه، ربطی به موضوع پرداخت عیدانه از سوی دولت ندارد، چرا که پرداخت این سبد مصوب شده و انجام خواهد شد.

این مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت توزیع سبد کالایی در بین اقشار جامعه را نوع مدیریت تامین معیشت مردم دانست و گفت: این مدیریت کردن به هیچ وجه آثار تورمی ندارد ضمن اینکه سرمایه های سرگردان جامعه را جذب کرده و به تولید نیز کمک خواهد کرد.

حاجعلی افزود: توزیع این سبد کالایی همچنین به کاهش تقاضای کالاهای اساسی کمک می کند که این موضوع در تنظیم بازار کالای اساسی تاثیر بسزایی خواهد داشت.

وی مرتبط کردن سبد کالایی با موضوع کوپنی شدن کالاهای اساسی را یک اشتباه دانست و گفت: به طور کلی شرایط فعلی کشور به سمت کوپنی کردن کالاها نیست چرا که اساسا ضرورت این کار احساس نمی شود.

حاجعلی حرکت به سمت سیستم کوپنی کردن اجناس را یک تعبیر غلط برشمرد و ادامه داد: امکان تامین و توزیع کالاها به هر میزانی در کشور وجود دارد بنابراین نیازی برای رفتن به سمت کوپنی کردن اجناس در کشور نیست.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: