کد خبر: ۱۰۰۱۶۴
۱۶ دی ۱۳۹۲ - ۱۵:۰۵
0
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه در گذشته بیشتر به جنبه های فقهی و شرعی وقف توجه می شد اظهارداشت: این موضوع در سایر کشورهای جهان هم مطرح است، به طوری که در جلسه اخیر IFSB در مالزی، موضوع وقف مطرح و مقرر شد در برنامه 10 ساله این موضوع مورد بررسی قرار بگیرد، به طوری که به کشورهای عضو گفته شود که چگونه می‌توانند از موقوفات در چارچوب مسائل شرعی استفاده کنند.
پول‌نیوز - رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از ورود اسناد خزانه اسلامی به بازار سرمایه با ارزش تقریبی 6 هزار میلیاردتومان تا پایان سال جاری گفت: سازمان بورس آمادگی دارد در زمینه ایجاد صندوق های وقف با سازمان اوقاف همکاری کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی صالح آبادی در مراسم اختتامیه کنگره ملی وقف حماسه اقتصادی و سبک زندگی اسلامی با اشاره به اینکه وقف باید بیش از پیش از منظر اقتصادی مورد بررسی قرار گیرد گفت: در این صورت افراد بیشتری به وقف تشویق می شوند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه در گذشته بیشتر به جنبه های فقهی و شرعی وقف توجه می شد اظهارداشت: این موضوع در سایر کشورهای جهان هم مطرح است، به طوری که در جلسه اخیر IFSB در مالزی، موضوع وقف مطرح و مقرر شد در برنامه 10 ساله این موضوع مورد بررسی قرار بگیرد، به طوری که به کشورهای عضو گفته شود که چگونه می‌توانند از موقوفات در چارچوب مسائل شرعی استفاده کنند.

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه باید وقف را از جنبه اقتصادی مورد توجه قرار داد تصریح کرد: مقوله وقف یکی از زیباترین و ماندگارترین جلوه های ماندگاری است، ماندگاری افرادی که تمایل دارند تا نتایج اعمال آنها در آینده نیز به آنها برسد.

صالح آبادی ادامه داد: وقف می تواند به تحرک اقتصادی بیشتر کشور کمک کند، به ویژه اینکه وقف ظرفیت بالایی دارد. وی با بیان اینکه بازده دارایی های وقفی باید با بازده سایر دارایی ها قابل مقایسه باشد افزود: اگر از وقف استفاده نشود، نیت واقعی واقف اجرایی نمی شود.

وی گفت: وقف یکی از ارکان نظام اقتصاد اسلامی است و نقش سازمان اوقاف در این زمینه بسیار مهم است. صالح‌آبادی با اشاره به اینکه سازمان بورس و اوراق بهادار آمادگی دارد تا در این زمینه با سازمان اوقاف همکاری داشته باشد افزود: امیدواریم بتوانیم در این صورت تحرکی در مقوله وقف با نگاه اقتصادی ایجاد کنیم.

رئیس سازمان بورس چند پیشنهاد مشخص را در این زمینه مطرح و خاطرنشان کرد: فقهای بزرگ باید راه را برای وقف باز کنند تا شاهد توسعه وقف و همچنین بهره‌ورتر کردن دارایی‌های موقوفی موجود باشیم زیرا بازده دارایی های وقفی باید با بازده بازارهای قابل مقایسه باشد، تا افرادی که قصد وقف کردن اموال خود را دارند از آینده آن مطمئن باشند.

صالح آبادی تاکید کرد: زمانی که افراد از عملکرد موفق وقف مطمئن باشند به سمت آن می آیند. در این بین علاوه بر بهینه کردن وقف های موجود، باید مردم را به وقف های جدید هم تشویق کرد و در این مسیر بحث فرهنگ سازی و ارائه گزارش عملکرد به مردم می تواند راهگشا باشد.

وی با اشاره به اینکه یکی از این مقولات وقف سهام است گفت: مدتی است صندوق های نیکوکاری در بازار سرمایه راه اندازی شده و با ایجاد صندوق‌های وقف شبیه صندوق های نیکوکاری می توان این امر را گسترش داد. به علاوه بر روی مقوله وقف سهام شرکت ها هم می توان تمرکز بیشتری داشت.

این مقام مسئول یادآور شد: هم‌ اکنون صندوق نیکوکاری با همکاری سازمان بهزیستی تشکیل شده که در آن به مسائلی نظیر کمک به باشگاه‌های ورزشی پرداخته شده است که این امر یک تجربه موفقی است و می‌تواند این تجربه در حوزه وقف نیز با ایجاد وقف سهام لحاظ شود.

صالح آبادی ادامه داد: در راستای گسترش فرهنگ وقف و ورود آن به سطوح اقتصادی جامعه می‌توان صندوق‌های وقفی را ترویج کرد چرا که این صندوق‌ها این امکان را به افراد مختلف می‌دهد که بتوانند در رابطه با وقف فعالیت داشته باشند. این در حالی است که شاید هر کسی نتواند یک زمین یا ساختمان را وقف کند و مبلغ اندکی داشته باشد که نتوان با آن کار بزرگی انجام داد، اما می توان همین پول های اندک را در قالب صندوق‌های وقفی جمع آوری و سرمایه گذاری کلان کرد.

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه اوراق وقف در بودجه 92 طرح شده، اظهار داشت: با توجه به آنکه تا پایان سال زمان زیادی نداریم معتقدم باید در همین مدت باقیمانده از این ظرفیت استفاده کنیم و تا پایان سال بودجه 100 میلیاردی که در این راستا اختصاص داده شده است را به سرانجام برسانیم.

وی گفت: اوراق مشارکت برای طرح ها و پروژه های انتفاعی در حوزه وقف در بودجه 92 دیده شده که مبلغ آن 300 میلیارد تومان است. در این حوزه هم بورس می تواند کمک کند تا احتمال فروش آن بالا رود.

صالح آبادی با اشاره به اینکه یکی دیگر از مقولات حوزه وقف، بحث ابدال و استبدال موقوفات است خاطرنشان کرد: با توجه به پیشرفت هایی که در حوزه تجارت، مالی و اقتصاد شده است، باید با نگاه های جدید و در نظرگرفتن اهداف اصلی وقف به آن توجه کرد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص راهکارهای عملی این پیشنهاد اظهارداشت: برای اجرایی شدن این موارد، سازمان اوقاف و امور خیریه کاری شبیه آنچه در سازمان بورس و اوراق بهادار صورت گرفته، انجام دهد و آن راه اندازی کمیته فقهی است که از سال 86 فعالیت خود را آغاز کرد و هم اکنون هر ساله دستاوردها و نتایج آن در دوره بین المللی بازار سرمایه اسلامی ارائه داده می شود.

وی با تاکید بر اینکه کمیته جای خود را در بدنه بازار سرمایه باز کرده است افزود: کمیته فرعی هم در قم تشکیل شده که در مواردی به کمیته اصلی در تصمیم گیری کمک می کند. این تجربه به بازار سرمایه و توسعه آن کمک کرده و امروز شاهد انتشار اوراق مشارکت، اجاره، مرابحه، حق تقدم تسهیلات مسکن و اوراق قراردادهای آتی سهام در بورس هستیم.

صالح آبادی افزود: این در حالی است که تا پایان سال اسناد خزانه اسلامی با ارزش تقریبی 6 هزار میلیارد تومان وارد بازار سرمایه می شود. وی گفت: همین پیشنهاد را به سازمان اوقاف دارم تا کمیته فقهی را متشکل از افراد اهل فن اقتصادی، مالی، حقوقی و فقهی تشکیل دهد. به علاوه این دو کمیته می توانند با یکدیگر در تعامل باشند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: از جنبه عملی هم پیشنهاد این است که در بدنه سازمان اوقاف، بخشی تشکیل شود تا دغدغه اش همین موضوع باشد، به طوری که دبیرخانه کمیته فقهی هم در بدنه سازمان بورس و اوراق بهادار وارد شده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: