کد خبر: ۱۰۰۱۲
۰۷ آبان ۱۳۸۸ - ۱۱:۳۱
0
وي در عين حال شماره سامانه پاسخگويي آموزش و پرورش شهر تهران (1820)‌ را اعلام مي‌كند و از خانواده‌ها مي‌خواهد در صورت مواجهه با هرگونه تخلفي از سوي مديران مدارس، به اين سامانه اطلاع دهند.
جام جم آنلاين: اين همه انكار براي چيست؟ بسياري از كلاس‌هاي درس در تهران و شهرستان‌ها تعطيل شده و بسياري از مدارس به حالت نيمه تعطيل درآمده‌اند، اما مسوولان اصرار دارند كه هيچ كلاس و مدرسه‌اي به دليل آنفلوآنزاي نوع A (خوكي)‌ تعطيل نشده است.

طي يك ماه گذشته ، اخبار ضد و نقيضي مبني بر تعطيلي مدارس شنيده شده كه با واكنش‌‌هاي هماهنگ برخي مسوولان در انكار و تكذيب اين تعطيلي همراه بوده است. رئيس آموزش و پرورش شهر تهران در تازه‌ترين واكنش به اين گونه اخبار با تكذيب هر نوع تعطيلي مدارس به دليل شيوع آنفلوآنزاي نوعA ، مي‌گويد: هيچ خطري در اين زمينه، مدارس تهران را تهديد نمي‌كند. او در حالي اين اطمينان خاطر را مي‌دهد كه ارائه هر نوع آماري را درخصوص شمار دانش‌آموزان مبتلا به اين نوع آنفلوآنزا به عهده مركز كنترل بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت، دانشگاه علوم پزشكي تهران و شهيد بهشتي و... مي‌داند.

در واكنش ديگري، مدير برنامه آنفلوآنزا و مراقبت بهداشت فردي هم منكر هر نوع تعطيلي مدارس مي‌شود و مي‌گويد: هيچ مدرسه‌اي به دليل افزايش ابتلا به اين بيماري تعطيل نشده است.

و بالاخره ديروز كارشناس و مسوول بهداشت آموزش و پرورش تهران، آمار دانش‌آموزان مبتلا به آنفلوآنزاي نوعA بسيار اندك مي‌داند و بر اقدامات سازمان آموزش و پرورش شهر تهران در پيشگيري از ابتلا به اين بيماري مباهات مي‌كند.

تمام اين اظهارات در حالي مطرح مي‌شود كه وزير بهداشت و درمان، 55 درصد مبتلايان را زير 24‌سال اعلام مي‌كند، يعني بخش عمده‌اي از مبتلايان در سنين مدرسه و دانشگاه قرار دارند و نيز شواهدي وجود دارد كه اگر هيچ مدرسه‌اي به شكل عام تعطيل نشده، بلكه تعطيلي كلاس‌هاي درس و بلاتكليفي دانش‌آموزان غيرمبتلا، منجر به بي‌نظمي در آموزش آن هم در ابتداي سال تحصيلي شده است.

اجراي نصفه نيمه دستورالعمل تعطيلي مدارس

با توجه به اين كه مسوولان نظام آموزش و سلامت كشور قبل از شروع سال تحصيلي پيش‌بيني كردند كه با بازگشايي مدارس، ميزان شيوع اين بيماري از طريق ارتباط ميان فردي افزايش مي‌يابد، دستورالعملي براي تعطيلي مدارس در مواقع اضطراري به مدارس ابلاغ شد كه براساس آن، در صورتي كه 15 درصد از جمعيت دانش‌آموزان يك مدرسه به بيماري آنفلوآنزاي نوعA مبتلا شوند، آن واحد آموزش بين 5 تا 7 روز تعطيل مي‌شود؛ اما اين دستورالعمل چقدر به مرحله اجرا رسيده است؟

در حال حاضر، اخبار رسيده از مدارس نشان‌مي‌دهد در مناطق مختلف آموزش و پرورش شهر تهران و برخي مراكز استان‌ها، اين دستورالعمل در حد افراط يا تفريط اجرا مي‌شود. براساس اين گزارش‌ها، ابتلاي 15 درصد از جمعيت برخي كلاس‌ها كه معمولا حدود 5 تا 6 نفر از جمعيت كلاس را شامل مي‌شوند، بقيه دانش‌آموزان را با بلاتكليفي روبه‌رو كرده است. برخي دانش‌آموزان كه بيشتر جمعيت كلاس‌ها را تشكيل مي‌دهند، اين روزها به مدرسه مي‌روند اما چون جمعيت كلاس‌ها به حد نصاب نرسيده، بنا بر توصيه مدير و معاونان مدارس راهي منزل و البته گاه عازم خيابان‌ها مي‌شوند.

به گفته اولياي اين دانش‌آموزان، معلمان و مسوولان مدارس ترجيح مي‌دهند كلاس‌ها را تعطيل كنند تا مجبور نشوند با تدريس مجدد دروس گفته شده براي دانش‌آموزان غايب به خود زحمت‌بدهند.

بعضي از اين اوليا، درخواست مي‌كنند يا مدارس را به طور كامل تعطيل كنيد يا در شرايط اضطراري و به خاطر ابتلاي 5 يا 6 دانش‌آموز، 15 يا 20 نفر را بلاتكليف نگذاريد.

تجربه جهاني چه مي‌گويد؟

سازمان بهداشت جهاني با توجه به همه‌گيري ابتلا به آنفلوآنزاي نوعA بويژه در ميان دانش‌آموزان، تعطيلي مدارس را به صورت موقت منجر به كند‌شدن شيوع اين بيماري دانسته و براساس همين تصميم، مدارس كشورهاي مختلف جهان به طور موقت تعطيل شده تا خطر اين بيماري كاهش يابد.

اما در ايران با اين كه تراكم جمعيت دانش‌آموزي در تمام مقاطع و بويژه در كلانشهرها 25 تا 40 نفر است، مسوولان تعطيلي مدارس را راهكار مقابله با آنفلوآنزاي نوعA نمي‌دانند. بنابراين انتظار مي‌رود به‌جاي سرگرداني دانش‌آموزان، معلمان به آموزش ادامه دهند و در صورت بهبود دانش‌آموزان غايب، از كلاس‌‌هاي فوق برنامه براي جبران عقب‌‌ماندگي اين عده استفاده كنند.

خانواده؛ مهم‌ترين راهكار مقابله

حسن ضياءالديني، مشاور وزير و مديركل سلامت وزارت آموزش و پرورش در اين مورد توضيح مي‌دهد كه اين وزارتخانه با تعطيلي كامل مدارس و عقب ماندن دانش‌آموزان از درس مخالف است. او اضافه مي‌كند: بيش از دستورالعمل اجرايي وزارت آموزش و پرورش، اين خانواده‌ها هستند كه بايد به مقابله با اين بيماري بپردازند و در صورت بروز بيماري آنفلوآنزاي نوعA در ميان فرزندانشان، اجازه‌ورود به مدرسه را به آنها ندهند.

اين مسوول، ارائه گواهي ابتلا به آنفلوآنزاي نوعA را براي دانش‌آموزان غايب ضروري مي‌داند و مي‌گويد: اگر غيبت بدون مجوز پزشك باشد، غيرقانوني است، ضمن اين كه اگر تعداد جمعيت كلاس‌ها زياد است، بهتر است مدارس از بلاتكليفي ساير دانش‌آموزان جلوگيري كند.

وي در عين حال شماره سامانه پاسخگويي آموزش و پرورش شهر تهران (1820)‌ را اعلام مي‌كند و از خانواده‌ها مي‌خواهد در صورت مواجهه با هرگونه تخلفي از سوي مديران مدارس، به اين سامانه اطلاع دهند.

به هر حال هرچند وزارت آموزش و پرورش با ابلاغ دستورالعمل جداسازي آبخوري از سرويس بهداشتي و تجهيز مدارس به لوله‌كشي صابون مايع و نيز ابلاغ دستورالعمل‌هايي براي قانوني كردن غيبت دانش‌آموزان مبتلا به آنفلوآنزاي نوعA ، سعي در مهار اين بيماري دارد، اما در حال حاضر، نه‌تنها اين دستورالعمل به طور جدي اجرا نمي‌شود، بلكه در برابر تراكم جمعيت بالاي دانش‌آموزان ابتلاي 15 درصد منجر به سرگرداني و بلاتكليفي بيشتر جمعيت كلاس‌ها شده، اين همان نكته‌اي است كه گويا در دستورالعمل وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت و درمان مغفول مانده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: