کد خبر: ۱۰۰۰۷۱
۱۶ دی ۱۳۹۲ - ۰۸:۴۸
0
اگرچه با افزایش 23.8 درصدی درآمد سالانه خانوارهای شهری هزینه و درآمد آن ها تراز می شود اما با وجود رشد 27 درصدی درآمد در خانوارهای روستایی میزان هزینه سالانه از درآمد آنها بیشتر است.

پول‌نیوز - اگرچه با افزایش 23.8 درصدی درآمد سالانه خانوارهای شهری هزینه و درآمد آن ها تراز می شود اما با وجود رشد 27 درصدی درآمد در خانوارهای روستایی میزان هزینه سالانه از درآمد آنها بیشتر است.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام مرکز آمار از آمارگیری از طرح هزینه و درآمد خانوارها در مناطق شهری و روستایی در سال گذشته متوسط کل هزینه خالص سالانه یک خانوار شهری حدود 16 میلیون و 428 هزار تومان بود که نسبت به رقم مشابه در سال قبل 23.8 درصد افزایش یافته است.

گوشت بیشترین مصرف خوراکی و مسکن بالاترین هزینه غیر خوراکی خانوارهای شهری

این در حالی است که از کل هزینه سالانه خانوار شهری نزدیک به 446 هزار تومان با سهم 27.1 درصد مربوط به هزینه‌های خوراکی و دخانی و حدود 11 میلیون و 971 هزار تومان با سهم 72.9 درصد مربوط به هزینه‌های غیر خوراکی بوده است که در بین هزینه‌های خوراکی و دخانی، بیشترین سهم با 24 درصد مربوط به هزینه گوشت و در بین هزینه‌های غیر خوراکی بیشترین سهم با 46 درصد مربوط به مسکن بوده است.

محل درآمد خانوارهای شهری کجاست؟

بنابر این گزارش متوسط درآمد اظهار شده 16 میلیون و 724 هزار تومانی خانوارها نسبت به سال قبل 23.8 درصد افزایش داشته است.

اما منابع تامین درآمد خانوارهای شهری نشان می‌دهد که 27.7 درصد درآمد از مشاغل مزد و حقوق بگیری، 16.8 درصد از مشاغل آزاد کشاورزی و غیر کشاورزی و 55.6 درصد از محل درآمدهای متفرقه خانوار تامین شده است.

امکانات رفاهی خانوارهای شهری

در عین حال 93 درصد از خانوارهای آمارگیری شده شهری از گاز لوله کشی، 92 درصد از تلفن همراه و 42 درصد از اتومبیل شخصی استفاده کرده‌اند. این ارقام برای سال 1390 به ترتیب 92، 90 و 40 درصد بوده است. همچنین نحوی تصرف محل سکونت 22 درصد از خانوارهای شهری، اجاری و رهنی است که در سال 1390 این رقم 23 درصد بوده است.

هزینه خانوارهای روستایی شش میلیون کمتر از شهری است

طبق گزارش مرکز آمار متوسط کل هزینه‌ خالص سالانه یک خانوار روستایی 10 میلیون و 819 هزار تومان بوده است که نسبت به سال قبل 28.8 درصد افزایش نشان می‌دهد.

از کل هزینه سالانه خانوار روستایی چهار میلیون و 580 هزار تومان با سهم 42.3 درصد مربوط به هزینه‌های خوراکی و دخانی و شش میلیون و 240 هزار تومان با سهم 57.7 درصد مربوط به هزینه‌های غیر خوراکی بوده است.

این در حالی است که در بین هزینه‌های خوراکی و دخانی، بیشترین سهم با 25 درصد مربوط به هزینه آرد، رشته، غلات، نان و فرآورده‌های آن و در بین هزینه‌های غیر خوراکی، بیشترین سهم با 28.1 درصد مربوط به مسکن بوده است.

درآمد 10 میلیونی خانوارهای روستایی

اما ازمتوسط درآمد اظهار شده سالانه یک خانوار روستایی حدود 10 میلیون و 130 هزار تومان است که نسبت به سال قبل 27 درصد افزایش داشته است.

منابع تامین درآمد خانوارهای روستایی نشان می دهد که 24.9 درصد از مشاغل مزد و حقوق بگیری، 28.8 درصد از مشاغل آزاد کشاورزی و غیر کشاورزی و 46.4 درصد از محل درآمدهای متفرقه خانوار تامین شده است.

فقط 48 درصد روستاییان از گاز استفاده می کنند

این در حالی است که 48 درصد از خانوارهای آمارگیری شده روستایی از گاز لوله کشی، 81 درصد از تلفن همراه و 22 درصد از اتومبیل شخصی استفاده کرده‌اند. این ارقام برای سال 1390 به ترتیب 45، 78 و 20 درصد بوده است. همچنین نحوی تصرف محل سکونت پنج درصد از خانوارهای روستایی، اجاری و رهنی است که در سال 1390 این رقم 5.2 درصد بوده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: