کد خبر: ۶۹۵۸۴
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۱ - ۱۰:۲۶
با اجرای این تفاهم‌نامه همه اطلاعات پروانه‌های گمرکی به صورت الکترونیک به اتاق تهران منعکس می‌شود و صادرکنندگان به ارائه پروانه گمرکی و حضور در اتاق تهران جهت صدور گواهی مبدأ نیازی ندارند.
پول‌نیوز - گمرک جمهوری اسلامی ایران و اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی تهران با امضای تفاهم ‌نامه همکاری، تسهیلات تازه‌ای را برای دارندگان کارت‌های بازرگانی و صدور گواهی مبدا فراهم کردند.


به گزارش گروه صنعت و بازرگانی پول‌نیوز، تفاهم ‌نامه تبادل الکترونیکی اطلاعات میان گمرک جمهوری اسلامی ایران و اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی تهران، این امکان را فراهم می‌کند تا دارندگان کارت‌های بازرگانی برای تأییدیه صدور و تمدید کارت خود نیازی به مراجعه به گمرک نداشته باشند.

با اجرای این تفاهم‌نامه همه اطلاعات پروانه‌های گمرکی به صورت الکترونیک به اتاق تهران منعکس می‌شود و صادرکنندگان به ارائه پروانه گمرکی و حضور در اتاق تهران جهت صدور گواهی مبدأ نیازی ندارند.

طبق این تفاهم‌نامه که در نوزدهمین نشست هیأت نمایندگان اتاق تهران به امضای عباس معمارنژاد رییس کل گمرک و یحیی آل‌اسحاق رییس اتاق تهران رسید، اطلاعات مورد نیاز دو طرف به صورت الکترونیکی مبادله می‌شود.

رییس کل گمرک در مراسم امضای این تفاهم‌نامه با قدردانی از تلاش‌های دبیرکل اتاق تهران برای راه‌اندازی این سیستم، به تسهیل امور فعالان اقتصادی و کاهش نیاز به رفت‌وآمد آنان بین اتاق تهران و گمرک اشاره کرد.

ˈعباس معمارنژادˈ افزود: پیش از این، اشخاص حقیقی و حقوقی دارنده کارت بازرگانی برای صدور و تمدید کارت خود لازم بود به گمرک مراجعه و تأییدیه دریافت کنند و بین گمرک و اتاق رفت‌وآمد داشته باشند اما اکنون قرار است این کار با روش الکترونیکی انجام شود تا به مراجعه اشخاص به گمرک نیازی نباشد.

وی با تأکید بر تلاش برای تسهیل روند اجرایی صادرات کالا از کشور، به بی نیازی از مراجعه صادرکنندگان به اتاق تهران برای ارائه پروانه صادراتی اشاره کرد و افزود: پس از امضای این تفاهم‌نامه، صادرکنندگانی که برای دریافت گواهی مبدأ لازم بود به اتاق تهران مراجعه و پروانه صادراتی ارائه کنند دیگر نیازی به این کار ندارند چراکه تمامی اطلاعات به صورت الکترونیکی در اختیار اتاق تهران قرار می‌گیرد.

معمارنژاد تبادل الکترونیکی آمار و اطلاعات میان گمرک و اتاق تهران را یک گام رو به جلو در تسهیل روند فعالیت‌های اقتصادی دانست و اظهار داشت: تبادل الکترونیکی اطلاعات ازجمله میزان و حجم ورود و خروج کالا در گمرکات، بین اتاق تهران و گمرک از دیگر اهداف این تفاهم‌نامه است.

رییس اتاق بازرگانی تهران نیز با تشکر از تلاش گمرک برای همکاری با بخش خصوصی، راه‌اندازی این سیستم را خبری خوش برای فعالان اقتصادی توصیف کرد و گفت: با امضای این تفاهم‌نامه، تبادل اطلاعات و آمار بین این دو نهاد دولتی و خصوصی به صورت الکترونیکی انجام خواهد شد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: