کد خبر: ۶۸۵۸۰
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۱ - ۰۳:۴۳
پول‌نیوز، ابوالفضل بهمنی* - چک امانی مفهومی است به ظاهر موجه اما در باطن خود دارای اشکالات فراوانی است. در معاملات و روابط اقتصادی که اقشار مختلف مردم برقرار می‌کنند چک امانی را وسیله‌ای می‌دانند که جایگزین چک تضمینی گردیده است و این امر به دلیل این است که قانونگذار در ماده 13 قانون چک اصلاحی سال 1372 برای چکی که به عنوان تضمین  صادر شده و پرداخت نشده است،

مجازات حبس از 6 ماه تا 2 سال و یا جزای نقدی از یکصد هزار ریال تاده میلیون ریال تعیین کرده است. مجازات در نظر گرفته شده باعث شده که در معاملات طرفین به جای عنوان تضمین از عنوان امانت استفاده کنند و در واقع این واژه امانت راه گریزی برای صادر کننده چک باشد حال برای ورود به بحث از دو دیدگاه چک امانی را بررسی می‌کنیم:


دیدگاه صادر کننده

در اثر یک رابطه قراردادی ضرورت و موجبی پیش می‌آید که شخص چکی را نزد دیگری به عنوان امانت قرار دهد اما آنچه باعث به وجود آمدن چک و امضای آن شده است امانت گذاشتن نیست بلکه تضمین و تحکیم و به وجود آوردن اعتماد است. در واقع شخص برای جلب اعتماد و اطمینان طرف مقابل خود سندی را امضا می‌کند که به موجب آن طرف خود را در خصوص ایراد خسارات احتمالی یا عدم انجام تعهد مطمئن می‌سازد و قصد او به امانت گذاردن چک نیست. بلکه ایجاد انگیزه و اعتماد در طرف مقابل است و استرداد چک مزبور زمانی امکان پذیر است که معامله به طور صحیح و بدون تخلف به اتمام برسد.

کما اینکه چنانچه واقعا ماهیت چک امانی به امانت گذاردن بود می‌بایست هرگاه امانت گذارنده اراده کرد بتواند امانت خود را مسترد دارد چرا که او مالک چک است و به محض درخواست رد چک ید امانی امین ساقط می‌شود. در حالی که در چک‌هایی که ادعای امانی بودن آنها می‌شود هرگز چنین نیست. صادر کننده هرگز نمی‌تواند چک خود را هر موقع که اراده کند مسترد دارد بلکه فقط زمان به اتمام رسیدن معامله می‌تواند آن را مسترد نماید چرا که ید مالکانه او ساقط می‌شود و در چنین صورتی مفهومی از امانت به چشم نمی‌خورد.


گیرنده چک

گیرنده چک به عنوان یک امانت به چک ماخوذه نمی‌نگرد بلکه او به عنوان اهرمی قانونی و دارای جنبه کیفری به چک دریافت شده می‌‌نگرد. گیرنده چک هرگز به دنبال این نیست که طرف معامله‌اش امانتی به او بسپرد زیرا امانت را او باید در نهایت برگرداند و نگهداری از امانت، مسوولیت‌ها و محدودیت‌هایی دارد که گیرنده با هدف معامله وارد یک رابطه اقتصادی شده نه با هدف نگهداری از امانت آنها.

گیرنده چک چیزی می‌خواهد که بتواند ادعای حاکمیت آن را بکند ولی چک امانی چیزی نیست که امین بتواند ادعای حاکمیتش را داشته باشد بنابراین چه بهتر چکی را که اخذ می‌کند در وجه حامل باشد تا هر وقت که صادر کننده شرایط معاملات و تعهدات خود را عملی نکند برای وصول چک اقدام کند.

امانت برپایه اعتماد به شخص امین و به اعتبار صفت امانت رد شخصی به وجود می‌آید تا زمانی که صادر کننده به شخص به عنوان امین اعتماد نکند و وصف امانت را در او محرز نبیند اموال خود را نزد وی نمی‌گذارد علت اینکه چنین چک‌هایی در وجه حامل صادر می‌شود ناشی از حقیقت برتر تضمین گیرنده و اضطرار تضمین دهنده صادر کننده چک است که به ناچار و به درخواست طرف مقابل چک دارد وجه حامل صادر می‌کند تا در صورت بروز مشکل دارنده چک تضمین گیرنده از ایرادات احتمالی قابل طرح مصون باشد در واقع چک امانی تضمین در نتیجه نبودن اعتماد و صفت امانت است و در اوج بی‌اعتمادی صادر می‌شود.

غالبا نیز گیرندگان چک امانی هرگز حاضر به آن نیست که چکی را در وجه خود تحویل گیرند زیرا آنها زمانی را در نظر می‌گیرند که چک بلامحل بوده و آنها نیز به آسان‌ بتوانند چک مذکور را به فروش برسانند به عبارت دیگر حامل بودن چک و امانی بودن آن دو امر غیرقابل جمع هستند گیرنده چک زمانی به دریافت چک به عنوان امانت رضایت می‌دهد که در وجه حامل باشد یعنی از همان ابتدا زیرا بار امانت نمی‌رود و تصور آن را که چک را به دیگری بفروشد در ذهن خود دارد.

در چک‌های امانی غالبا مبلغ خاصی که مورد توافق طرفین معامله است مرقوم می‌شود که البته گیرنده چک وجه آن را به صادر کننده تحمیل می‌کند این مبلغ خاص غالبا با معامله‌ای که طرفین انجام داده‌اند تناسب دارد.

از این مباحث نتیجه می‌گیریم که امانتی تلقی کردن این گونه چک‌ها خلاف ذات و تعریف امانت است و صدور این گونه چک‌ها با عنوان امانت ناشی از اضطرار صادر کننده و گریز از مجازات مقرر است. و در واقع این چک، چک تضمینی است و شخص صادر کننده با صدور آن طبق ماده 13 قانون تجارت اصلاحی سال 1372 مرتکب جرم شده است و با لحاظ موارد فوق اگر شخص گیرنده چک قبل از ایجاد سبب عدم انجام تعهد از طرف صادر کننده اقدام به وصول چک کند وی مرتکب خیانت در امانت نشده است چرا که چک از باب تضمین به او داده شده است ونه از باب امانت.
*وکیل دادگستری

 
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۴
مجيد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۶
0
0
باسلام

باتوجه به قانون جديد صدور چك وجايگزني ماده13قانون صدور چك كماكام ماده13سابق جاري مي باشد.لطفا راهنمايي فرماييد.

باتشكر
اسماعیل توانا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۳ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۴
1
2
با عرض سلام . اینجانب یک چک دریافت نموده ام و متن به این صورت است که دروجه Xبابت تضمین خرید کالای ... ولی صادر کننده به تعهدات خود عمل ننموده است . لطفا شما راهنمائی بفرمائید که آیا این چک قابل وصول است ؟و می توان از طریق کیفری اقدام نمود؟ در ضمن چک بدون تاریخ می باشد.با تشکر از راهنمائی شما
سلام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۹
0
1
با سلام بنظر بنده چک تضمینی یک واژه عامیانه می باشد و در عالم حقوق چکی که اشخاص بابت وثیقه نزد دیگران قرار می دهند در عقد رهن قابل بررسی می باشد و هیچ ارتباطی با بحث ضمان ندارد چه اینکه در اطراف عقد ضمان شامل ضامن مضمون علیه و مضمون له می باشند در حالیکه در مثالی که شما عنوان داشته اید شخص ثالثی وجود ندارد در قانون ما واژه چک تضمینی را فقط برای چک هایی داریم که بانک تضمین پرداخت آن را نموده است
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
0
0
با سلام
یک واحد مسکونی پیش خریداری کردم بشرط بدون وام بعد از مدتی متوجه شدم که فروشنده برای واحد وام گرفته و با اعتراض اینجانب مواجه شد که بابت ضمانت تسویه وام به من یک فقره چک داد . متأسفانه فروشنده وام را تسویه نکرده و خودم تقسیط کردم و اقساطش را پرداخت می کنم و من چک بردم بانک پول نداشت برگ زدم حالا چگونه باید وجه چک وصول نمایم با تشکر
مدیر پایگاه روال قانونی را پیش از آن که 6 ماه از برگشت زدن چک بگذرد طی کنید
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: