کد خبر: ۶۲۶۹۸
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۱ - ۱۲:۲۵
در ماه‌های گذشته دوره‌های آموزشی در برخی از سراهای محله برای کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود که با رسالت و اهداف اصلی فعالیت سرای محلات و مراکز فرهنگی در تناقض است.

به گزارش جوان آنلاین، این دوره‌های آموزشی تحت عنوان«آموزش رقص باله» ویژه کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود. این در حالی است که این روزها کارشناسان و جامعه شناسان با توجه به هجمه‌های گسترده علیه ارزش‌های اخلاقی، همواره بر ارائه آموزش‌های صحیح و اصولی و بر مبنای معیار‌های ایرانی - اسلامی اشاره و تأکید دارند؛ اصل مهمی که به نظر می‌رسد برخی از مدیران سراهای محلات از آن غافل هستند.

چند سال پیش زمانی که برای اولین بار در سطح فرهنگسراها و سراهای محله دوره‌های آموزشی تحت عنوان دوره‌های سفره آرایی، چیدمان سفره عقد و آشنایی با شیوه همسرداری برگزار شد، تیرهای انتقاد از سوی کارشناسان و طیف‌های گوناگون مردم به سمت مدیران سرای محلات نشانه رفت و پس از مدتی برگزاری دوره‌های آشنایی با شیوه‌های همسرداری و روابط زوجین در این اماکن برای همیشه متوقف شد.

اما این روزها شاهد شکل‌گیری ماجرایی متفاوت‌تر از گذشته هستیم. ماجرایی که خواسته یا ناخواسته، برنامه‌ریزی شده یا بدون هدف، نتیجه‌ای جز ترویج فرهنگ غربی ندارد؛ این بار این فرهنگ غیرایرانی ـ غیراسلامی به شکل آموزش رقص برای کودکان و نوجوانان از سراهای محلات و فرهنگسراها سر درآورده است. در ماه‌های گذشته تعدادی از سراهای محلات درکشور به ویژه در کلانشهرها یک آموزش تازه را به لیست آموزش‌های خود اضافه کرده‌اند: «آموزش رقص باله»!

خبرنگار ما در نقش پدر!

برای پیگیری چگونگی اجرای این آموزش‌ها در سراهای محله و صحت و سقم ماجرا به صورت نامحسوس و در پوشش پدر یک کودک متقاضی شرکت در دوره‌های آموزشی به تعدادی از سراهای محله در سطح شهر تهران مراجعه کردیم. در ابتدای ورود به یکی از سراهای محله در شرق تهران اولین موضوعی که توجه هر مراجعه کننده را به خود جلب می‌کند، اطلاعیه‌های تبلیغاتی است که روی تابلوی اعلانات سرای محله نصب شده است.

در این اطلاعیه‌ها با کلماتی در اندازه‌های درشت، دوره‌های آموزش باله برای کودکان و نوجوانان تبلیغ شده است؛ دوره هایی که بر مبنای رقص غربی باله در حال برگزاری است. جالب اینجاست که مدیران این مراکز در پاسخ به پرسش خبرنگار ما مبنی بر چگونگی برگزاری این دوره‌ها با صراحت اعلام کردند که این دوره‌ها همان دوره رقص باله است که برای کودکان و نوجوانان در سه سطح کلاسیک، نئو‌کلاسیک و مدرن برگزار می‌شود. این دوره‌های آموزشی در هشت جلسه و با قیمت 150 هزار تومان در تعدادی از سراهای محلات پایتخت به ویژه در غرب و شرق این کلانشهر در حال برگزاری است.

ورزش و هنر را یکجا فرا بگیرید!

اما این تمام ماجرا نیست، برخی از سراهای محلات برای جذب مشتری و کسب در آمد به ویژه ترغیب مادران برای ثبت نام فرزند دخترشان در این دوره‌های آموزشی در بروشورهایی که در محافل زنانه توزیع می‌کنند، از این دوره‌ها به عنوان یک دوره ویژه هنری و ورزشی برای کودکان و نوجوانان نام می‌برند. (تصویر درج شده در گزارش)

برای مثال در یکی از بروشورهای تبلیغاتی سراهای محله اینگونه آمده است:«امروزه با توجه به شرایط و محدودیت‌های فراوان خانوادگی و اجتماعی که به ویژه در مورد کودکان و نوجوانان وجود دارد، تعداد کودکانی که از بیماری‌های روحی و روانی و به خصوص افسردگی رنج می‌برند به طور مرتب افزایش می‌یابد. شیوه‌های گوناگونی برای مقابله با این بیماری‌ها وجود دارد که رقص درمانی و فراگیری روش‌های نوین رقص یکی از آنهاست. یادمان باشد رقص تنها هنر نیست بلکه ورزشی برای سلامتی است».

کارشناسان: مادران مراقب اشتیاق فرزندان «دختر» باشند

اما رضا معتمدی، استاد دانشگاه و روانشناس درباره برگزاری این دوره‌های آموزشی به «جوان» می‌گوید: این روزها به دلیل مشغله‌کاری والدین، مراکز آموزشی به ویژه در فرهنگسراها و سراهای محله نقش بسیار حساسی در پرورش روحیات و عواطف کودکان و نوجوانان دارند و شخصیت یک کودک متناسب با نوع تربیت محیطی خارج از خانواده پی‌ریزی می‌شود و این شخصیت در دوران جوانی شکل می‌گیرد.

این استاد دانشگاه می‌افزاید: آموزش رقص باله برای کودکان و نوجوانان که محتوایی غیردینی و پوچ دارد، تلاش برای ترویج فرهنگ غربی است که از طریق پروژه ضد‌فرهنگی اجرایی می‌شود.

معتمدی ادامه می‌دهد: متأسفانه در برخی موارد حتی مدیران سرای محلات و فرهنگسراها هم از این موضوع غافل هستند و در چرخه ترویج و تبلیغ فرهنگ غربی قرار می‌گیرند. برای مثال برای اینکه در دوره‌های آموزشی خود تنوع ایجاد کنند، با برگزاری دوره‌هایی که کودکان و نوجوانان به آنها علاقه دارند یا تبلیغات دوره را از قبل در شبکه‌های ماهواره‌ای مشاهده کرده‌اند، ناخواسته به ابزاری برای ترویج فرهنگ‌های غربی تبدیل می‌شوند و به خیال اینکه این دوره‌ها برای کودکان و نوجوانان است، از آسیب‌های بعدی آن غافل می‌شوند. این روانشناس می‌گوید: یکی از مؤثرترین تاکتیک‌هایی که جریان جنگ نرم برای پیشبرد اهداف خود به کار می‌برد، جذب، تربیت و پرورش فرزندان بانفوذ‌های عمقی است که آموزش رقص باله یکی از همین شگرد‌ها به حساب می‌آید که مادران باید نسبت به اشتیاق فرزندان دختر برای شرکت در این دوره‌ها هوشیار باشند.

به هرو آنچه در این نوشتار مورد بررسی قرار گرفت، جریانی است که این روزها شاهد اتفاق افتادن آن در برخی سراهای محلات در سطح شهر هستیم. اتفاقی که به نظر می‌رسد در سایه غفلت دست‌اندرکاران آموزش‌های شهروندی در جریان است و برخی از مدیران ناخواسته در این جریان قرار گرفته‌اند. اما از قدیم گفته شده است که جلوی ضرر را هر جا بگیری منفعت است. این جریان هنوز بی‌ریشه است و می‌تواند با همت مدیران شهری از پیشرفت و ریشه‌دار شدن آن جلوگیری کرد. فراموش نکنیم سرای محلات با هدف ترویج و آموزش مبانی اخلاقی و حقوق شهروندی با معیار‌های ایرانی - اسلامی راه‌اندازی شد.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: