کد خبر: ۳۷۰۸۸
تعداد نظرات: ۱۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۰ - ۱۴:۰۱
قائم مقام سازمان محیط زیست می گوید که طرحی از سوی سازمان برای سه ساله کردن معاینه فنی خودروهای صفر به دولت ارائه شده است.یعنی معافیت را از 5 سال به سه سال کاهش داده اند
خبر آنلاین - هنوز چند روزی از طرح جدید افزایش مدت معافیت خود رو های نو از معاینه فنی نمی گذرد که اعتراض ها به این طرح شروع شد از اعتراض سازمان محیط زیست بگیرید تا اعتراض اعضای فراکسیون محیط زیست مجلس و شورای شهر ،خیلی ها معتقد بودند که این قانون نفس تنگ شهر ما را تنگ تر می کند تا جای که 25 در صد به آلودگی هوای شهر اضافه می کند .

اما حالا قائم مقام سازمان محیط زیست می گوید که  طرحی از سوی سازمان برای سه ساله کردن معاینه فنی خودروهای صفر به دولت ارائه شده است.یعنی معافیت را از 5 سال به سه سال کاهش داده اند

او می گوید در دنیا معاینه فنی خودروهای صفر کیلومتر سالانه است ولی پیشنهاد سه ساله کردن اعتبار معاینه فنی خودروهای صفر کیلومتر را به کمیسیون زیربنایی دولت و مجلس ارائه می کنیم.

پیش از این هم جواد بداغ جمالی مدیر کل دفتر آلودگی هوای سازمان محیط زیست به خبر آنلاین گفته بود که  یکی از راهکارهای کاهش آلودگی هوا کنترل مداوم خودروها برای سالم بودن مبدل کاتالیستی آنها، تنظیم بودن موتور، عدم وجود روغن سوزی و ... است که تحقق این مهم با معاینه فنی خودروها امکان پذیر است.

وی گفت: معاف شدن خودروهای نو تا پنج سال از دریافت معاینه فنی، عقب گرد در حل معضل آلودگی هوا محسوب می‌شود و می‌تواند به شدت سبب تشدید آلودگی هوای پایتخت شود.

مدیر کل دفتر آلودگی هوای سازمان محیط زیست  تاکید کرد: معاینه فنی خودروها می‌تواند منجر به کاهش 25 درصدی آلودگی هوا در تهران شود.

وی با اشاره به اینکه  بیش از 80 درصد از آلودگی وسایل نقلیه به وسیله خودروهایی تولید می شود که فرسوده بوده یا به مرور از استانداردها خارج می‌شوند اظهار داشت: در چنین شرایطی معاینه فنی خودروها یک ضرورت انکار ناپذیر محسوب می‌شود که امیدواریم در قانون جدید اخذ جرایم رانندگی در این مورد تجدید نظری صورت گیرد.

وی با بیان اینکه  نظر سازمان حفاظت از محیط زیست در مورد مدت لازم برای معافیت معاینه فنی خودروهای نو در قانون جدید سه سال بوده است خاطر نشان کرد: سازمان حفاظت محیط زیست قبل از تصویب این قانون نظرات خود را به مجلس شورای اسلامی اعلام کرده بود اما به نظر می‌رسد پیشنهاد نیروی انتظامی در مورد مهلت پنج‌ساله معاینه فنی مورد تصویب قرار گرفته است. از نظر ما دوسال در قانون قبلی برای معافیت معاینه فنی کم و پنج سال زیاد است و ما در مورد مهلت سه ساله تاکید داشتیم.

البته مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران با اشاره به معافیت پنج ساله خودروها از دریافت برگه معاینه فنی گفته است که این معافیت از طریق مجلس پیگیری می شود، تا از طریق شورای عالی استانها دوباره دریافت برگه معاینه فنی دو ساله شود.

حالا دو ساله یا سه ساله به هر حال باید دید که راه حل دم دستی مقابله با آلودگی جا خوش کرده تهران یعنی  معاینه فنی خودروهاکه به عنوان یک مانع بین المللی برای کنترل آلودگی هوا، سالهاست استفاده می شود. و با قانون جدید راهنمایی و رانندگی کم کم به فراموشی سپرده می شود می شود می تواند دوباره گره گشای این مشکل  باشد

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۱۱
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۱
0
1
یعنی خودرویی که سال 88 ساخته شده در سال 90 نیاز به برگه معاینه فنی نداره؟
یا اینکه خودروهایی که از سال 90 ساخته میشوند شامل این قانون میشن؟
جابر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۰ - ۱۳۹۰/۱۲/۱۸
3
0
خودروهای مدل 89 معاینه فنی میخواهند؟
پاسخ: خیر
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۲
1
1
طرح معاینه فنی یک امر لازم و ضروری برای حفظ سلامت جامعه و محیط زیست است. منتها به شرطی که اصولی و صحیح انجام گیرد نه اینکه فقط به صرف وقت و پرداخت هزینه و بصورت فرمالیته انجام گیرد که تقریبا همچنین است اگر بخواهید تحقیق کنید. دیگر اینکه زمان معافیت 3 ساله یا 5 ساله باشد همانطوریکه اشاره شد در کشورهای توسع یافته غربی هر ساله انجام می گیرد و در کشور ما با این همه خود روهای غیر استاندارد به نظر می رسد اگر هر ساله نباشد حداکثر 3 ساله این کار الزامی شود ولی باید مراکز درست و حسابی با امکانات و کادر فنی مجرب وجود داشته باشد و در کنار آن نظارت کامل. نه اینکه معاینه فنی صرفا با آزمایش چراغها و ترمز ها فقط تعریف شود. اگر به اطراف خود نگاه کنید خیابانها و جاده ها مملو از خودروهای فرسوده ، بدون حتی چراغ و یا تک چراغ هستند که در شب هم تردد می کنند. جای سوال اینجاست که این همه وسائط پر از عیب ایراد موتوری و غیر موتوری چگونه معاینه فنی شده و اجازه تردد دارند. امید اینکه با انجام و رعایت درست قوانین و مقررات در حفظ سلامت جامعه خود و نسل آینده همگی احساس مسئولیت کنیم تا از اجر اخروی و دنیوی برخوردار شویم.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
0
0
شما بجاي اين كه سال ها را كاهش بديد بياييد بر حسب كيلومتر معاينه فني رابديد ماشين سراغ دارم كه صفر است از اون مدل پايين بيشتر كار كرده است يا بر عكس بنظر من ماشين در 5 سال نيازي به معاينه فني ندارد چون بر حسب تجربه اي كه دارم شغلم تنظيم موتور خودرو است بجاي كاهش معاينه. خودرو هاي فرسوده را جمع اوري كنيد باتشكر
lpln
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
1
2
منم شغلم تنظيم موتور خودرو است بر اساس تجربه خودم معاينه فني بايد 5ساله باشد وهيچ اشكالي در5سال يا بيشتر براي خودرو به وجود نمي ايد بجاي اين كاردنبال جمع اوري خودرو هاي فرسوده باشيد اينم بگم كه كسي ماشينش خراب بشه خودش درست ميكنه نيازي به معاين فني ندارد. معاينه فني فقط براي درامد زايي است در غير اين صورت هيچ سودي براي خودرو ندارد
الهی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۱ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۴
0
1
سلام ماشین مدل نود معاینه می خواهد
هوشنگ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۳ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۷
1
1
سوال بهتر است اینگونه مطرح شود که آیا فقط آلایندگی خوردو ها تنها مسبب این فاجعه زیست محیطی می باشد؟ در حالی که آشغال های تهران شبها بدون مسئولیت در بیابانهای آزاد سوزانده میشود و آلودگی آن وارد شهر میشود. در کنار این مشکل عدم وجود فرهنگ درست و مسئولانه شهروندان که خودخواهانه خودرو خود را برای حتی فاصله های کوتاه استفاده میکنند. و یا بوسیله تعمیرگاه های سیستم کاتالیست از خود رو ها باز میشود و با اطلاعات غیر فنی مردم را سرکیسه میکنند. چون کاتالیست جلوی توان موتور را میگیرد.
مطلب دیگر اینکه کم کاری افرادی است که خودرو سازی های کشور را مدیریت میکنند
بهمن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۲ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۳
0
5
خودرو مدل ۹۲نیاز به معاینه فنی دارد یاخیر
خالقی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۴
2
4
خودرو ساخت مرداد 89 معاینه فنی میخواهد
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۸ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۹
1
0
با سلام. آیا کسی می داند که خودرو مدل 89 نیاز به معاینه دارد یا خیر؟
سیامک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۷
1
0
سلام من ماشینم مدل 88 هست باید حتما معاینه فنی بشه ؟؟
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: