کد خبر: ۳۶۶۶۲
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۰ - ۱۰:۱۰
بحران اقتصادی ناشی از بدهی های کشورهای اروپا، ناآرامی های خاورمیانه و شمال آفریقا، افزایش تورم جهانی و نگرانی درباره ثبات مالی ایالات متحده از عوامل اصلی در افزایش قیمت سرسام آور فلزات گران بها بوده است.
پول‌نیوز - پس از افزایش بی سابقه قیمت جهانی طلا طی هفته های اخیر قیمت نقره نیز به بالاترین میزان خود طی  سالیان اخیر رسید. روز گذشته قیمت طلا نیز برای ششمین بار متوالی طی هفته های اخیر رکورد جدیدی را به ثبت رساند. اما نکته ای که توجه کارشناسان اقتصادی را به خود جلب کرده افزایش قیمت جهانی نقره است.
 
به گزارش پول‌نیوز به نقل از گالف نیوز، بحران اقتصادی ناشی از بدهی های کشورهای اروپا، ناآرامی های خاورمیانه و شمال آفریقا، افزایش تورم جهانی و نگرانی درباره ثبات مالی ایالات متحده از عوامل اصلی در افزایش قیمت فلزات گران بها بوده است.  

در حال حاضر طلا رکورد 1500 دلاری را نیز پشت سر گذاشته است. روز گذشته و پیش از ثابت شدن قیمت این محصول بر 1506 دلار در هر اونس، رکورد جالب توجه 1512 دلاری این محصول به ثبت رسید. این به معنای افزایش 1.5 درصدی قیمت هفتگی این محصول بوده که بالاترین میزان طی شش هفته اخیر است.

از سوی دیگر نقره نیز قیمت 47 دلاری در اونس را به ثبت رساند که بالاترین قیمت این محصول از 1980 تاکنون است. افزایش قیمت هفتگی این محصول نیز 4/8 درصد بوده که طی دو ماه اخیر بالاترین میزان افزایش قیمت است.  بر همین اساس و با توجه به آمار منتشر شده، نقره افزایش قیمت 51 درصدی را از ابتدای سال تاکنون تجربه کرده است. در مدت مشابه طلا افزایش قیمت 6 درصدی را تجربه کرده است. بر اساس نظرسنجی های انجام گرفته از سوی رویترز در صورت ادامه شرایط فعلی این امکان وجود دارد تا قیمت طلا در سال 2015 به 1700 دلار در هر اونس برسد.

این در حالی است که طبق پیش بینی های صورت گرفته از سوی کارشناسان اقتصادی و فعالان حوزه فلزات گران بها،  قیمت طلا همچنان بیش از 1500 دلار باقی خواهد ماند. لی نینگ از کارشناسان اقتصادی چین شیب افزایش قیمت های اخیر را بسیار شدید می داند. بر همین اساس تردیدی وچود ندارد که کشورهای مختلف در حال بررسی و اجرای برنامه هایی برای کنترل قیمت فلزات گران بها هستند.

طی روزهای اخیر شاخص ارزش نسبی یا RSI برای طلا به عدد 75 رسیده است که بیشترین میزان از اکتبر سال گذشته تاکنون است. این شاخص برای نقره نزدیک به 89 است که بالاترین میزان از آوریل 1987 تاکنون است.

این گونه بنظر می رسد که قیمت جهانی طلا به نقطه اوج خود رسیده و زمان مناسبی برای فروش این محصول فراهم شده  است، اما همچنان بسیاری از مردم جهان به دنبال خرید آن هستند. به اعتقاد آنها و با استناد به پیش بینی کارشناسان، افزایش قیمت طلا همچنان ادامه داشته و در پایان سه ماهه دوم سال به 1550 دلار خواهد رسید.
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: