کد خبر: ۲۷۰۷۳
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۸۹ - ۱۵:۴۹
معاون اداره کل بیمه شدگان صندوق تامین اجتماعی، از ابلاغ قانون بیمه اجتماعی قالیبافان خبر داد.
سهراب صفایی در مصاحبه با واحد مرکزی خبر با بیان اینکه متقاضیان می توانند برای بیمه شدن به شعب تامین اجتماعی سراسر کشور مراجعه کنند، گفت: مبنای محاسبه نرخ حق بیمه، حداقل دستمزد شورای عالی کار است.

وی افزود: اجرای قانون بیمه های اجتماعی قالیبافان و بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسنامه دار شامل مشاغل قالی، قالیچه و گبه و صنایع دستی خانگی و سایر شاغلان وابسته که مجوز فعالیت و کارت شناسایی معتبر از وزارت بازرگانی یا سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری دارند، می شود.

صفایی گفت: این مراجع پس از شناسایی متقاضیان واجد شرایط، آنان را برای دریافت کارت فنی مهارت به سازمان آموزش فنی و حرفه ای معرفی می کنند.

وی افزود: انعقاد قرارداد بیمه با متقاضیان، منوط به داشتن کارت مهارت فنی است.

صفایی گفت: کارفرمایان کارگاه های مشمول این قانون نیز می توانند برای بهره مندی از سهم کارفرمایی در قبال فرد دارنده کارت مهارت فنی معتبر، مدارک مربوط را به شعب تامین اجتماعی ارائه کنند.

معاون اداره کل بیمه شدگان صندوق تامین اجتماعی، حداقل سن واجدان شرایط بیمه قالیبافان را 15 و حداکثر 50 سال اعلام کرد.

صفایی افزود: متقاضیان بیش از 50 سال نیز می توانند به شرط داشتن سن حداکثر 55 سال، پرداخت حق بیمه مازاد 50 سال به صورت یکجا، نبود بیش از یک ماه فاصله از تاریخ پذیرش تقاضا در صندوق تامین اجتماعی تا پرداخت حق بیمه، از این بیمه بهره مند شوند.

وی گفت: هر فرد فقط یکبار می تواند متقاضی پرداخت حق بیمه مازاد50 سال شود.

صفایی افزود: مبنای پرداخت حق بیمه نباید از صد و یکهزار ریال کمتر و از 700 و هفت هزار ریال در روز بیشتر باشد و متقاضی باید حق بیمه مقرر را در زمان تعیین شده و بر اساس قانون پرداخت کند.

وی گفت: نباید بین زمان پرداخت حق بیمه قالیبافان، بیش از سه ماه فاصله ایجاد شود.

صفایی افزود: میزان پرداخت حق بیمه دولت بر مبنای دستمزد صد و یک هزار ریال و نرخ 20 درصد، هفت میلیون و 373 هزار ریال در سال و 614 هزار و 417 ریال در ماه برای سال 89 است.

معاون اداره کل بیمه شدگان صندوق تامین اجتماعی با بیان اینکه بیمه شدگانی که به صورت انفرادی، حق بیمه پرداخت می کنند از شمول قانون بیمه بیکاری خارجند، گفت: مشمولانی که حق بیمه آنان را کارفرما پرداخت می کند، مشمول پرداخت سه درصد حق بیمه بیکاری می شوند و نرخ حق بیمه شان 30 درصد است.

صفایی افزود: حوادث ناشی از کاری که در این نوع بیمه تعریف شده حوادث مرتبط به حرفه بافندگی قالی، قالیچه و گبه و همچنین صنایع دستی خانگی با تشخیص سازمان تامین اجتماعی است.

وی اجرای این قانون و تداوم آن در سال های آینده را به تامین اعتبار لازم در قوانین بودجه ای سالانه کشور و واریز آن به این سازمان منوط دانست و گفت: اگر در سال های آینده، دولت محلی برای پرداخت حق بیمه این افراد در بودجه سالیانه کشور تعیین نکند، این افراد باید حق بیمه را پرداخت کنند و سازمان تامین اجتماعی هیچ تکلیفی درباره اختصاص 20 درصد حق بیمه سهم دولت به این بیمه شدگان ندارد.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته:
منا شریفی نیا
|
|
۱۷:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۶
0
2
باسلام بنده 38 ساله و ده سال بیمه اجباری و مدت دوسال است که بیمه زنان خانه دار شده ام میخواهم بجای بیمه قبلی از بیمه زنان قالیباف استفاده کنم آیا بعد از مدت 20 سال که بازنشسته میشوم میزان حقوقی که میگیرم با میزان حقوقی که بیمه زنان خانه دار میگیرد یکی خواهد بود یا خیر؟
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: