کد خبر: ۳۰۱۱۰۲
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۴
نشست رئیس جمهور با مدیران ارشد وزارت تعاون
باید در تولید محصولات کاری کرد که جنس ایرانی به جنس خارجی ترجیح داده شود.
پول‌نیوز - رئیس جمهور امروز پس از دیدار با مدیران ارشد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سخنانی ضمن تبریک میلاد با سعادت حضرت صدیقه کبری به مردم شریف ایران و به ویژه بانوان سراسر کشور و جهان از این بانوی بزرگوار به عنوان یک نمونه و الگوی کامل برای زندگی زنان جامعه یاد کرد.

کار با کیفیت؛ یکی از قدم‌های مبارزه با تحریم

آقای روحانی در ابتدای صحبت های خود از مسئولین و دست اندرکاران وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین ربیعی وزیر سابق این وزارتخانه و همچنین مرحوم نوربخش و تاج الدین به خاطر عملکرد خوبشان تقدیر و تشکر کرد.

رئیس جمهور از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان یکی از وزارتخانه های بزرگ و پر حجم و با بیشترین مخاطب نام برد و گفت: آن چیزی که می تواند جامعه را به حرکت در آورد کار مفید است و کار مفید به عنوان اساس زندگی جامعه به شمار می رود و اگر کار و فعالیت نباشد زندگی اقتصادی، اجتماعی، روانی و معنوی ما دچار مشکل می شود.

آقای روحانی افزود: هر چقدر کار شایسته تر باشد آنجا نشاط بیشتری برای وجدان خود آدم است و نشاط به جامعه می دهد.

رئیس جمهور در ادامه با تاکید بر اهمیت برند سازی محصولات ایران و ارائه محصولات با کیفیت در جامعه خاطر نشان کرد: ما باید برندی را به مردم معرفی کنیم که آنان در عمل احساس کنند این برند برای اطمینانشان کافی است.

آقای روحانی افزود: ما باید برندی را ایجاد کنیم که از لحاظ کیفیت، سلامت و قیمت مردم وقت خود را در انتخاب تلف نکنند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه باید در تولیدات محصولات کاری کرد که فرد جنس ایرانی را به جنس خارجی ترجیح دهد و یا مساوی و یا قیمت آن را متناسب بداند گفت: چقدر ارزشمند است که محصول ایران بتواند با محصول خارجی رقابت کند.

آقای روحانی یادآور شد: یک قدم مبارزه با تحریم این است که کار با کیفیت انجام دهیم و کاری را که امروز نیازمندی های خودمان را به خارج رفع کنیم و این کار امکان پذیر است.
اطمینان و اعتماد اساس کار است

رئیس جمهور در ادامه سخنانش گفت: جوان های مخلص ، با استعداد و وطن دوست به شغل،کار و محصول خودش ایمان داشته باشد.

آقای روحانی در نشست با وزیر و مدیران ارشد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: آن کسی کار خوب انجام می دهد که خودش برود و محصول کارخانه خودش را خریداری کند.

وی گفت: اگر یک کارگری، مهندسی و صاحب کارخانه ای برای خانواده اش از محصول کارخانه خودش استفاده نمی کند معلوم است که ایراد و اشکال دارد و خودش باید به کار و محصول خودش شایق باشد و این بخش شاید بزرگ ترین وظیفه این وزارت خانه باشد.

آقای روحانی با اشاره به ­مراکز تولیدی در کشور و همچنین­ فعالیت کارگران­ به معنای عام افزود: اگر کارآفرین نباشد کار نیست و اگر کارگر هم نباشد باز هم کار نیست و دو سمت کار،​کارآفرین و کارگر است.

وی گفت: این وزارتخانه رسالت بسیار سنگینی بر دوش دارد مخصوصا که بخشی از مهارت آموزی نیز بر عهده این وزارتخانه است.

آقای روحانی افزود: بحث ما الان در خدماتی که در جامعه ما است، می گوییم که باید خرجمان را و همچنین اسرافمان را کم کنیم، چه طور باید اسراف را کم کنیم؟­

وی با اشاره به برخی از خدمات اصناف مختلف گفت: خدماتی که ما به مردم می دهیم خدمات دقیق و حساب شده ای است، وقتی که کار دقیق انجام دهیم بخشی از آن را شما مسئول هستید یعنی به گونه ای آموزش و مهارت دهید که اتفاقا در خدمات نیز برند اصل است .

آقای روحانی با اشاره به اهمیت فعالیت برندها افزود: اطمینان،​اعتماد و سرمایه اجتماعی­ اساس کار است و شما می توانید این سرمایه اجتماعی را با نظارت، با آموزش ، با حمایت و کمکتان انجام دهید.
 
کار امنیت اجتماعی ایجاد می کند

رییس جمهور گفت: امروز یکی از وظایف ما اشتغال زایی در جامعه است.

آقای روحانی در نشست با وزیر و مدیران ارشد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: امروز یکی از وظایف بسیار بزرگ همه ما و کسانی که مسئولیت دارند ایجاد اشتغال در جامعه است همانطور که اشاره شد بیکاری ام همه گرفتاری ها و مفاسد است برای فرد بیکار هر اتفاقی رخ می دهد وقتی فردی از صبح مشغول به کار است و شب هنگام بازگشت با خستگی به خانه برمی گردد و در چنین شرایطی نه حوصله دعوا در خانه دارد و نه بی خوابی به سرش می زند.

وی گفت: کار و تلاش امنیت اجتماعی ایجاد می کند و باعث استحکام خانواده می شود و سلامت روحی فراهم می کند بسیاری از افراد که دچار مشکلات روحی و روانی هستند بخشی از مشکلاتشان به بیکاری آنها مربوط می شود یکی از افتخارات این دولت در طول حدود 5 سال و نیم حضورش مسئله اشتغال بوده است منتهی این اشتغال را خیلی از مردم باور نمی کنند زیرا اساس بیکاری کم نمی شود یعنی ما هرچه از این برداشت می کنیم و افراد را مشغول به کار می کنیم باز هم خرمن بیکاری همچنان هست و بسیاری می گویند چطور بیکاری از بین رفته است ؟ و راست هم می گویند .

رییس جمهور افزود: باید دید هشت سال قبل از دولت یازدهم اشتغال خالص چقدر بوده است؟ و در این 5 سال اشتغال خالص به چه میزان رسیده است؟ با این مقایسه می توانیم شرایط را بررسی کنیم اما با آنچه که نیاز جامعه است همچنان عقبیم . بهترین آمار ، آمار شاغلین است . ابتدای دولت ما کل شاغلین کشور حدود 20 میلیون و 600 هزار بوده است و امروز طبق آمار پاییز آخرین آمار شاغلین حدود 24 میلیون نفر است یعنی حدود سه میلیون و 400 هزار اشتغال خالص درطول این 5 سال درست شده است یعنی در سال به طور متوسط بالای 550 هزار شغل خالص درست کرده ایم.
 
مطابق تغییرات جهان برنامه ریزی کنید

­رئیس جمهور با بیان اینکه آمار شاغلین نمی تواند به ما واقعیت را بگوید گفت: با وجود آنکه این همه شغل ایجاد شده اما اگر اول دولت مثلا سه میلیون نفر بیکار داشتیم اکنون هم همین تعداد است. از میانگین آمار کم نشده چرا چون نیروی جوانی که می خواهد وارد کار شود به طور مداوم وارد می شود و متقاضی کار افزایش پیدا می کند. ما باید بیش از این تقاضا شغل درست کنیم تا مشکل حل شود.

آقای روحانی در نشست با وزیر و مدیران ارشد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: امسال آماری که پاییز با 600 هزار و خرده ای اعلام شده که ما اشتغال درست کردیم کافی نیست ما باید آمار را به سمت یک میلیون شغل ببریم تا بتواند اثرگذار باشد.

رئیس جمهور گفت: برای رفع مشکل همه ما باید تلاش کنیم، وزارت کار می تواند از شیوه های مختلف استفاده کند البته عمدتا این وزارتخانه ناظر به کار و حامی کارگر است ولی در عین حال دبیرخانه شورای عالی اشتغال برعهده وی است و می تواند دستگاه ها و نظارت هایی داشته باشد همچنین سیاست هایی را در شورای عالی اشتغال بیاورد که با آن سیاست ها ما بتوانیم اشتغال را افزایش دهیم، این یک وظیفه بزرگ ماست البته همین مساله در بخش خدمات بیشتر از صنعت و کشاورزی است.

آقای روحانی افزود: هم اکنون در این اقتصاد دانش بنیان و شرکت های فناورانه و نوپا آماری که در این دو سه سال اخیر ارایه شده حاکی از آنست که 300 هزار اشتغال درست شده حال قرار است این تعداد به سالانه 100 هزار اشتغال افزایش پیدا کند. اشتغال در این بخش می تواند یک حرکت بسیار بزرگ باشد.

رئیس جمهور با اشاره به بازدید روز شنبه از پارک فناوری پردیس گفت: مسئولان در آماری که ارایه کردند گفتند که در سال 96 درآمد این شرکت ها 60 هزار میلیارد تومان بوده است که این یک رقم بسیار بالا در طول یکسال برای حدود چهار هزار شرکت فعال در کشور است. این نشان می دهد که نوع کار، نوع آموزش به تدریج فرق خواهد کرد.

آقای روحانی افزود: شما بر مبنای 5 سال دیگر در مراکز فنی حرفه ای برنامه ریزی کنید. اکنون درحال آموزش جوشکاری هستید در صورتی که در چند سال آینده ما جوشکار با آدم نداریم همه آن کارها را ربات انجام می دهد باید تحولات آینده جامعه را مدنظر قرار دهید.

رئیس جمهور گفت: تا 10 سال آینده نوع داروها، سبک زندگی، خانه ها، وسایلی که مردم استفاده می کنند تغییر خواهد کرد اگر ما بتوانیم پیشتاز و آینده نگر باشیم موفق خواهیم بود.
 
لزوم فعالیت در بخش صادرات غیرنفتی

رئیس جمهور گفت: یکی از مسئولیت های وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی فعالیت در بخش صادرات غیرنفتی است ما در خیلی از زمینه ها می توانیم صادرکننده باشیم.

آقای روحانی در نشست با وزیر و مدیران ارشد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: ما باید در زمینه های مختلف پیشتاز باشیم و بتوانیم محصولی تولید کنیم که مورد نیاز جامعه باشد این وزارتخانه فعالیت در بخش های صادرات غیرنفتی را باید جدی بگیرد ما در خیلی از جهات از جمله آبزیان می توانیم صادر کننده باشیم.

رئیس جمهور گفت: در این دولت در وزارت کشاورزی کارهای خوبی انجام شده است یکی از بخش هایی که فعالیت زیادی داشته بخش آبزیان است آقای حجتی در سفری که به هرمزگان داشتیم گفت تولیدات ما در زمینه آبزیان نسبت به اول انقلاب 40 برابر شده است کارهای گلخانه ای، نحوه نوین آبیاری کمک زیادی به ما کرده است ما در بسیاری از مسائل از جمله گندم خودکفا شده ایم و انشا الله سال آینده هم خودکفا خواهیم ماند.

آقای روحانی افزود: در تولید شکر به مرز خودکفایی رسیده ایم بطوریکه 90 درصد شکر مورد نیازمان را خودمان تولید می کنیم و در زمینه تولید روغن هم در حال حرکت به سمت خودکفایی هستیم.

رئیس جمهور گفت: قبول داریم که مردم در زندگی روزمره مشکل دارند باید این را در نظر بگیریم که شرایط ما شرایط تحریم است و مردم زندگی سختی دارند به ویژه آنهایی که حقوق ثابت می گیرند.

آقای روحانی افزود: البته دیشب آماری گرفتم که درآمد یه خانواده یک نفره نسبت به سال 92 سه برابر خانواده سه نفره بیش از چهار برابر و خانواده 5 نفره بیش از 5 برابر شده است.
 
افزایش بیش از 4 برابری دریافتی مستمری بگیران

­رئیس جمهور گفت : بطور متوسط مستمری افراد تحت فشار جامعه بیش از 4 برابر افزایش یافته است .

آقای روحانی در نشست وزیر و مدیران ارشد وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه افزایش مستمری خانواده های یک نفره بیش از سه برابر ، خانواده دو نفره بیش از 4 برابر و خانواده های سه و چهار و پنج نفره بیش از پنج برابر شده است افزود : این آمار و ارقام باید به مردم گفته شود و ما در حد توان تلاش کرده ایم که معضلات را کم کنیم هر چند مشکلات هست و باید از مقدار آن کاسته شود.

وی با اشاره به ارزشمند بودن کار مددکاری گفت : خانواده هایی هستند که یک معلول یا دو معلول دارند و یا زن و مادر سرپرست خانوار هستند و باید نیازمندیهای این قشر را تامین کنیم و مهارت را به آنها آموزش دهیم .

آقای روحانی افزود : کمیته امداد و بهزیستی در مجموع 900 هزار مددجوی جدید آوردند و در این حیطه می توان گفت همه آنهایی که ثبت نام کرده و در نوبت بودند نیازمندند و این کار ،کار ارزشمندی است که تیرماه امسال انجام شد .

رئیس جمهور گفت : 92 درصد این کار را بخش خصوصی انجام داده که این بسیار ارزشمند است .
 
سال آینده سال واگذاری شرکت های شستا است

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود در جمع مدیران ارشد و رفاه و کار و اجتماعی بر واگذاری امور در این وزارتخانه بر عهده مردم و شرکت های خصوصی تاکید کرد و گفت: کارهایی که مردم می توانند انجام بدهند بهتر از ماست.

آقای روحانی همچنین بر ضرورت توجه بیشتر به قشر نیازمند و گرفتار جامعه تاکید کرد و گفت: کمک به این خانواده ها و رسیدگی به مشکلات آنها نوعی نشاط خاصی به انسان می دهد که در نماز ، روزه و حج مستحبی نیست.

آقای روحانی همچنین بر ریشه کنی فقر مطلق در جامعه تاکید کرد و گفت: هر چند کمیته امداد مدعی است که هم اکنون در کشور فقر مطلق وجود ندارد ولی باید برای برداشتن فقر مطلق در جامعه تلاش کرد و این وظیفه دولت و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

رئیس جمهور از تامین اجتماعی به عنوان امنیت اجتماعی در کشور یاد کرد و وجود دفترچه های تامین اجتماعی درباره بازنشستگی ، بیمه درمانی را یک نوع امنیت برای افراد یاد کرد که باید در این زمینه تلاش های بیشتری صورت گیرد.

آقای روحانی افزود: 42 میلیون نفر در کشور تحت پوشش تامین اجتماعی هستند و این کار بزرگی است و ما باید برای ارائه تسهیلات بیشتر به مردم چه در زمینه تامین اجتماعی، پزشکی ، آموزش فنی و حرفه ای ، امور باید به مردم واگذار شود و کار از طریق بخش خصوصی صورت گیرد و شما ها نقش مدیریتی را داشته باشید.

رئیس جمهور همچنین به درصد بالای حقوق بگیران و کارمندان و همچنین بازنشستگان کشوری و لشکری در کشور و تامین حقوق آنها از سوی دولت گفت: باید ساماندهی در سازمان بازنشستگی صورت گیرد و شما به هیچ عنوان کار اقتصادی انجام ندهید و تنها می توانید سهام دار باشید.

رئیس جمهور گفت: سال آینده سال واگذاری برای شرکت شستا در کشور خواهد بود و این کار نظر صد در صد من و هم تاکید مقام معظم رهبری است.

وی افزود: در دیداری که پیش از این در دولت دوازدهم برای مشورت با وزرا با مقام معظم رهبری داشتم تاکید ایشان بود که دولت دست از سر اقتصاد بر دارد.

رئیس جمهور در ادامه صحبت های خود از بخشی به نام بخش خصولتی در کشور نام برد که فعالیت های این بخش به هیچ وجه تحت نظر دولت نیست .

آقای روحانی با اشاره به اینکه منهای دولت و از دولت بدتر هم داریم گفت: ما دولت داریم ،​تعاونی داریم و خصوصی داریم و یکی هم داریم منهای دولت و بدتر از دولت و آن خصولتی است.

وی افزود: خصولتی ها بدترین اقتصاد در کشورند چون نه اقتصاد مال خودشان است که دلشان بسوزد نه تعاونی است که چهار نفر شریک داشته باشند و با آنها دعوا کنند و نه دولتی است که منتخب مردم باشد.

رئیس جمهور گفت: دولت منتخب مردم است و 13 ، 14 دستگاه بر دولت نظارت می کنند.

آقای روحانی افزود: هیچ کس جرات نظارت بر خصولتی ها را ندارد چرا که خصولتی یعنی آزاد و هر کاری که بخواهند می کنند ،ما که دولتیم از کار آنها بی خبریم مردم هم بی خبرند و فقط خداوند خبر دارد و خدا هم که معمولا در دنیا کمتر به حساب می رسد و بیشتر آن را به واگذار به آخرت می کند.

رئیس جمهور گفت: بدترین اقتصاد ، اقتصاد خصولتی است مخصوصا آنهایی که مسئولیت های دیگری نیز دارند یعنی خودشان هم باز ناظرند و خودشان دو مرتبه ضابط قوه قضائیه اند ،خودشان دستگاه دیگری در اختیار دارند .

آقای روحانی افزود: این طوری که نمی شود و ما باید اقتصاد را اصلاح کنیم .
 
شستا دیگر نباید کار اقتصادی انجام دهد

رییس جمهور با تاکید بر اینکه چیزی بین خصولتی و دولتی نیز وجود دارد که این شستا است گفت: این­ موضوع باید جمع شود و بگذارید مردم خیال راحت داشته باشند.

آقای روحانی در نشست وزیر و مدیران ارشد وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه باید در اقتصاد اصلاحات انجام شود گفت: اینکه مقام معظم رهبری آن همه تاکید دارند و همینطور نسبت به نیروهای مسلح نیز همین نظر را دارند و بارها گفته اند نیروهای مسلح باید دست از اقتصاد بردارند باید نیروهای مسلح نیز رها کنند اقتصاد را و به مردم بدهند .

وی افزود: آنقدر کار وجود دارد که برعهده نیروهای مسلح است و آنقدر وظایف سنگینی دارند که باید آن ها را انجام دهند.

رییس جمهور با اشاره به اینکه شستا هم چیزی بین خصولتی و دولتی است خاطرنشان کرد: یعنی وقتی به شستا می گوییم کاری را انجام دهد کسانی که اطراف آقای ربیعی هستند می گویند تامین اجتماعی که مربوط به بازنشستگان کشور است دولت چکار دارد؟­ ظاهرا اینها نماینده بازنشستگان هستند و بازنشستگان این افراد را انتخاب کردند در حالی که ما شما را بروی این کار گذاشته ایم.­

رییس جمهور با تاکید بر اینکه چیزی بین خصولتی و دولتی نیز وجود دارد که این شستا است گفت: این­ موضوع باید جمع شود و بگذارید مردم خیال راحت داشته باشند این را واگذار کنید بعضی از شرکت ها را باید منحل و بعضی را مجانی واگذار کنید عیبی ندارد و با نظارت یک گروه انجام دهید.

وی با تاکید بر اینکه این بخش ، بخش بسیار مهمی است خاطرنشان کرد: من به آقای شریعتمدار گفتم من با شما یک شرط اصلی دارم و آن اینکه پایان دوره دولت ،شستایی دیگر نباید باشد. شستا به معنای مدیریت اقتصادی دیگر نباید باشد و اگر جایی سهام دارید و حساب و کتاب دارید اشکال ندارد اما دیگر­­کار اقتصادی انجام ندهید.
 
پاداش مدیران براساس افزایش بهره وری شود

نمایندگان خانه ملت، در راستای افزایش بهره وری در شرکت های دولتی و استفاده بهینه از سرمایه ها و نقدینگی توسط مدیریت شرکت های دولتی پرداخت هرگونه پاداش سالانه به اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت ها را صرفا براساس افزایش بهره وری تعیین کردند.

نمایندگان در نشست علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی و در بررسی جزئیات بخش هزینه ای لایحه بودجه سال 98 کل کشور، با جزء 3 بند الحاقی 5 تبصره 2 این لایحه موافقت کردند.

براساس این جزء ؛ تمامی شرکتهای دولتی و مؤسسات موضوع ماده (4) قانون محاسبات عمومی کشور و سایر شرکتهایی که بیش از 50 درصد سرمایه و سهام آنها منفرداً یا مشترکاً به وزارتخانه‌ها، مؤسسات دولتی و شرکتهای دولتی تعلق داشته باشد و همچنین شرکتها و مؤسسات دولتی که شمول قوانین و مقررات عمومی به آنها مستلزم ذکر یا تصریح نام است از جمله شرکت ملی نفت ایران و شرکتهای تابعه و وابسته به وزارت نفت و شرکتهای تابعه آنها، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و شرکتهای تابعه، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و شرکتهای تابعه مکلفند:

1-3- صورتجلسات تصویب بودجه سال 1398 خود را حداکثر تا پانزدهم خردادماه سال 1398 برای أخذ تأییدیه از سازمان برنامه و بودجه کشور براساس ارقام مندرج در این قانون با رعایت مفاد دستورالعمل تهیه و تنظیم بودجه شرکتهای دولتی، بانکها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت (با تأکید بر ارائه بودجه تفصیلی) مربوط، ارائه کنند.

2-3- مجامع عمومی خود را با رعایت بند(و) تبصره (20) این قانون برای تصویب صورتهای مالی 1397 حداکثر تا 31 شهریورماه سال 1398 برگزار کنند و صورتجلسات مربوط را حداکثر تا سی‌ام مهرماه سال 1398 به تأیید وزارت اموراقتصادی و دارایی برسانند.

3-3- صورتجلسات مجامع عمومی خود را پس از امضای رئیس مجمع عمومی به امضای رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور و وزیر اموراقتصادی و دارایی برسانند. هرگونه اقدام مغایر این رویه، تخلف محسوب می‌شود و صورتجلساتی که امضاهای مزبور را نداشته باشد، فاقد اعتبار قانونی خواهد بود.

4-3- در راستای افزایش بهره ­وری در شرکتهای دولتی و استفاده بهینه از سرمایه­ ها و نقدینگی توسط مدیریت شرکتهای دولتی، پرداخت هرگونه پاداش سالانه به اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل شرکتهای دولتی در سال 1398، صرفاًَ براساس افزایش بهره‌وری(افزایش سود، کاهش زیان انباشته، افزایش دارایی­های جاری و ثابت، کاهش بدهیها اعم از بازپرداخت تسهیلات و سایر بدهیها) است. در غیر این صورت، هرگونه پرداخت پاداش به اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل، در حکم تصرف غیرقانونی در وجوه و اموال دولتی محسوب می­ شود. در موارد استثناء که هرگونه کاهش یا افزایش موارد فوق خارج از اختیارات هیئت مدیره و مدیرعامل باشد، بعد از تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور، پرداخت پاداش در چهارچوب قوانین مربوط امکان­پذیر است.
 
تدوین لایحه شفافیت در مراحل نهایی

­رئیس جمهور از رسیدن به مراحل نهایی تدوین لایحه شفافیت در دولت برای ارائه به مجلس شورای اسلامی خبرداد .

آقای روحانی در ادامه سخنانش در دیدار با وزیر و مسئولان ارشد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت : در مسئله شفافیت کار خوبی آقای شریعتمداری انجام دادند و آن تشکیل هیئت مدیره های شستا بود که اعلام کرد که کار بسیار ارزنده و خوبی بود .

وی افزود : سامانه های مربوط به بخشهای بهزیستی ، بازنشستگی ، تامین اجتماعی و بخشهای مختلف که امروز صبح دیدیم و به بهره برداری رسید بسیار خوب است زیرا مردم می توانند اطلاعات را ببینند .

آقای روحانی اضافه کرد : اگر می گویید این مرکز را به فلان شرکت یا سازمان مردم نهاد واگذار می کنید اینگونه مردم می دانند نام و مشخصات کسانی که آن را دریافت کرده اند چیست ، به چه قیمتی به آن واگذار کرده اید و چگونه آن را اداره می کند .

رئیس جمهور شفافیت را عامل مهمی در جلوگیری از فساد دانست و گفت : اکنون در دولت تدوین لایحه شفافیت در مراحل نهایی است و لایحه دیگری نیز به عنوان تزاحم منافع آماده می کنیم تا به مجلس شورای اسلامی ارائه شود .

و ی تاکید کرد : اگر می خواهیم با فساد مبارزه کنیم یکی از راههایش ، شفافیت و نظارت عمومی مردم است وقتی اطلاعات در سامانه منتشر شود این همان نظارت همگانی است که به یک معنی امر به معروف و نهی از منکر تلقی می شود یعنی نظارت مردم و این نظارت از طریق همین سامانه ها امکانپذیر می شود که کار بسیار ارزشمندی است .

آقای روحانی ابراز امیدواری کرد: مسئولان وزارت تعاون بتوانند در این زمینه فعال شوند.

رئیس جمهور همچنین اظهارات شریعتمداری مبنی بر استفاده از توانمندی اقوام و مذاهب مختلف را ارزشمند دانست و افزود : هر ایرانی شایسته باید صرفنظر از اینکه شیعه ، سنی ،ِ مسلمان یا مسیحی است کار کند ؛ اگر می خواهید کار نکند پس نباید از او مالیات بگیرید ، موقع رای دادن هم نگویید پای صندوق رای بیاید و روز جنگ نیز نخواهید که وارد عرصه شود و شهید بدهد .

وی همچنین جوان گرایی را موضوع بسیار مهمی دانست و گفت : البته خود ما هم اکنون جوان نیستیم یادم هست که ابتدای انقلاب که سی ساله بودم چطور کار می کردم یا در زمان جنگ براحتی 72 ساعت نمی خوابیدیم اما اکنون نمی توانیم زیرا با افزایش سن مشکلات افزایش می یابد.

آقای روحانی افزود : سن انسان که بالا می رود مدام چرتکه می زند ، احتیاط می کند و دستگاه نظارتی و دادگاه به ذهنش می آید اما جوان اصلا دادگاه و دستگاه نظارتی را قبول ندارد می رود کارش را انجام می دهد و جلو می رود .

وی تصریح کرد : اکنون وزیر جوانی داریم که قوه قضائیه می گوید شکایت می کند اما او اصلا نمی ترسد و کار خودش را با قدرت انجام می دهد حالا یک نفر از قوه قضائیه مدام بگوید که از او شکایت می کند ، خوب شکایت کند ؛ وزیر جوانی که به نفع مردم کار می کند و به دستورهای بی ربط اعتنا نمی کند این می شود وزیر .

رئیس جمهور در پایان افزود : وزیری که مدام بخواهد حساب کند که چه می شود و سه سال دیگر با اتمام این دولت کجا می رود و او را کجا می برند ؛ جایی ندارند ببرند همه با هم در یک جا هستیم .

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: