کد خبر: ۲۹۲۶۴۵
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۶
باغستان سنتی شهر تاریخی قزوین میراث ارزشمند نیاکان و ساکنین این شهر در طول تاریخ و نمایانگر تعامل انسان و طبیعت در شکل دهی به منظر بومی تاریخی شهر قزوین است.
پول‌نیوز -باغستان سنتی قزوين با قدمت ۱۰۰۰ سال بخشی جدایی ناپذیر از شهر قزوین بوده و وسعتی بیش از ۳ هزار هکتار داشته‌اند که دایره‌وار محیط بر شهر بوده‌اند. باغستان سنتی شهر تاریخی قزوین میراث ارزشمند نیاکان و ساکنین این شهر در طول تاریخ و نمایانگر تعامل انسان و طبیعت در شکل دهی به منظر بومی تاریخی شهر قزوین است. در این مقاله برای آشنایی با هویت تاریخی شهر قزوین که رو به فراموشی و نابودی است، به اختصار توضیحاتی داده می‌شود.

باغستان سنتی، هویت تاریخی قزوین (+عکس)

باغستان سنتی، هویت تاریخی قزوین (+عکس)

باغستان سنتی قزوين نمونه‌ای از کشاورزی سنتی پیشینیان است که تا امروز به حیات خود ادامه داده است و همچنان در زندگی اهالی شهر قزوین حضور دارد. این باغ‌ها همواره در طول تاریخ نقش مهمی در اقتصاد شهر داشته‌اند.

باغستان سنتی توسط پنج رودخانه‌ی فصلی و سیلابی آبیاری می‌شوند. رودخانه‌ها با خود آبرفت‌ها و خاک مناسبی برای کشاورزی و باغبانی به همراه می آورند درعین حال طغیان رودخانه‌ها و سیلابی بودن آن‌ها همواره تهدید جدی برای شهر محسوب می‌شده‌است از این رو باغستان‌های پیرامون شهرکه حلقه بیرونی شهر را شکل می‌دهند تمهید ساکنین این شهر در مواجهه با تهدیدها و منابع و موانع زیستی در شهر قزوین بوده است.

باغستان سنتی قزوین قدمتی بیش از ۱۰۰۰ سال دارد و قزوین را دایره وار احاطه کرده است این باغ حدود ۷ برابر شهر قزوین بوده است .

باغ‌های بومی (باغستان سنتی)

باغ‌های بومی، باغ‌هایی هستند که اکثرا در بیرون حصار شهر واقع‌اند و از نوع باغ‌های میوه و به باغستان سنتی معروف هستند. شهر قزوین همواره مورد تهدید سیلاب‌های رودخانه‌های مجاور بوده است. این باغ‌ها به دلیل طراحی خاص خود توانایی جذب سیلاب‌ها را در داخل خود داشته‌اند و علاوه بر حفاظت شهر سبب سرسبزی و طراوت شهر نیز بوده‌اند. علاوه بر نقش دفاعی در برابر سیل، منبع اقتصادی و محل اشتغال اهالی شهر به شمار می‌رفته و وسعت قابل توجه‌ای نسبت به بخش مسکونی شهر داشته است.

باغستان به وسعت ۳۵۰۰ هکتار  بوده است که به صورت دایره‌ای پیرامون کل شهر قزوین بوده است. این درحالی است که وسعت شهر (محدوده داخل حصار) ۵۰۰ هکتار بوده‌ است. نسبت باغ به شهر قابل توجه و حدود ۷ برابر شهر بوده است.

باغستان تاریخی قزوین در بسیاری از سفرنامه ها همچون سفرنامه ناصرخسرو توصیف شده است.

ویژگی‌های باغستان سنتی

 الگویی پایدار از کشاورزی طبیعی، تاریخی و فرهنگ باغداری بی‌نظیر و روش مدیریت ویژه سنتی  آبخوانی که با در خود نگهداشتن و جذب آب رودخانه‌های فصلی و سیلاب‌های آن‌ها سبب تقویت سفره‌های آب زیرزمینی می‌شود.

   - حفاظت شهر و روستاهای پایین‌دست از خطر سیل و خسارات محتمل از آن
   - واحد تولیدی و اقتصادی برای ساکنین شهر
   - سبب پالایش هوای شهر و جذب امواج می‌شود
   - سبب زیبایی محیط و منظر شهر خصوصا در نظر تازه واردان به شهر
   - ایجاد محیط فراغتی برای اهالی شهر در نزدیک‌ترین فاصله از شهر سبب تلطیف و فرح‌بخشی هوای شهر و تعدیل بادهای غالب منطقه
منبع:کجارو
برچسب ها: گردشگری ، پول نیوز
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: