کد خبر: ۲۹۲۳۸۰
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۰۶:۴۰
اما مشاهده نیمه خالی لیوان یکی از بزرگترین مشکلاتی است که همه انسان ها بدان مبتلا می شوند. قطعا در فضای تجارت هر اندازه که در نزدیکی موفقیت حرکت کنیم ممکن است اتفاقاتی غیرقابل پیش بینی سرنوشت بازی را تغییر دهد.

پول نیوز؛ رکسانادانیالی- درسال 2001 مجله فورچون شرکت انرون را به عنوان نوآورترین کمپانی جهان مطرح ساخت. اما مدت کوتاهی پس از این معرفی شرکت انرون در سالی که درآمد آن بیش از 100 میلیارد دلار برآورد شده بود در یکی از پیچیده ترین پروسه های مالی آمریکا اعلام ورشکستگی کرد! بسیاری این مساله را در آن زمان براساس ذهنیات خود ارزیابی کردند. عده ای می گفتند نوآوری و خلاقیت همواره راهکاری برای موفقیت نیست. برخی به تمسخر می گفتند خلاقیت کار درست این شرکت فعال در حوزه انرژی داده و بسیاری دیگر از اظهار نظرهای مشابه.

 اما مشاهده نیمه خالی لیوان یکی از بزرگترین مشکلاتی است که همه انسان ها بدان مبتلا می شوند. قطعا در فضای تجارت هر اندازه که در نزدیکی موفقیت حرکت کنیم ممکن است اتفاقاتی غیرقابل پیش بینی سرنوشت بازی را تغییر دهد. البته این اتفاقات همواره بد نیستند و گاهی نیز با توسل به همین خلاقیت ها سبب دستیابی به موقعیت هایی تکرارنشدنی می شوند. امروز نمونه های بسیاری از کمپانی هایی را می بینیم که براساس خلاقیت و نوآوری شکل گرفته و بسیار باثبات در مسیر خود حرکت می کنند. از این رو قصد داریم به تعدادی از نوآورترین کمپانی های جهان نگاهی کوتاه داشته باشیم پس با ما همراه شوید.


علی بابا

انتخاب این نام عجیب برای یک کمپانی به هیچ عنوان اتفاقی نبوده، جک ما موسس علی بابا مهمترین دلیل انتخاب این اسم را بالا آمدن نام کمپانی خود در لیست ها بر اساس حروف الفبای انگلیسی مطرح می کند. او در شرایطی به سراغ تجارت الکترونیک در کشور چین می رود که برای اولین بار در آمریکا با فضای مجازی و امکانات آن آشنا می شود. پس از آن تصمیم می گیرد تا از اولین کسانی باشد که فعالیت در فضای مجازی چین با هدف توسعه تجارت الکترونیک آغاز می کند. خلاقیت و نوآوری جک ما علی بابا را به جایگاهی رسانده که امروز کسب و کارش حتی از آمازون هم پررونق تر است. با سرمایه گذاری های بین المللی که علی بابا در فضای مجازی پیش گرفته در آینده قطعا از جک ما و وب سایت محبوبش بیشتر خواهید شنید.

نایکی

برندی است که احتیاج به معرفی ندارد حتی در دور افتاده ترین روستاهای جهان نیز لوگوی نایکی را همه می شناسند. این کمپانی آنچنان در حوزه ورزش موفق عمل کرده که هم اکنون 92 درصد از بازار کفش های مخصوص بسکتبال را در اختیار دارد. البته از بازار 50 درصدی محصولات مخصوص رانینگ(دویدن) نیز نمی توان به سادگی عبور کرد. نام نایکی تضمینی بر کیفیت و نوآوری است. طراحی کفش های مخصوص که به راحتی به گجت های هوشمند تبدیل شده و ضمن ارتباط با اسمارت فون ها آخرین اطلاعات سلامتی شما را ارسال می کنند نایکی را به شریک زندگی روزانه کاربران خود مبدل می سازد. به نظر نمی رسد امپراطوری این برند در تولید کفش به آسانی دچار چالش شود.

تسلا موتورز

بسیاری ایلان ماسک مرد شماره یک تسلا موتورز را استیو جابز دوم می دانند. آنچه در آمریکا تحت برند تسلا موتورز روانه بازار می شود حقیقتا چیزی متفاوت از خودروهای استاندارد است که تا به امروز سوارشان شده ایم. نام تسلا و خودروهای الکتریکی پیوندی بسیار محکم دارد. ایلان ماسک می گوید: اگر در کارها با شکست مواجه نمی شوید پس قطعا به اندازه کافی خلاقیت ارائه نکرده اید. این مرد با نوآوری های خود برگی برنده برای صنعت خودروسازی آمریکا و جهان خواهد بود.

اوبر

اوبر سرویس هم سفری آنلاین است. نرم افزار تلفن هوشمند اوبر مسافرین را با رانندگان مرتبط می سازد و بدین ترتیب تقاضای همسفری ارسال و موقعیت مکانی ردیابی می شود. محبوبیت روز افزون اوبر در بسیار از نقاط صنعت تاکسیرانی را به چالش کشانده است. به اعتقاد کارشناسان اوبر در سال های آینده نوار موفقیت های خود را دنبال خواهد کرد.

جنرال الکتریک

نامی است که از گذشته های دور با آن سرو کار داشته ایم. دنباله این شرکت به توماس ادیسون مشهور می رسد پس پیوند آن با خلاقیت و نوآوری نباید چندان هم عجیب باشد. جنرال الکتریک در حوزه های بی شماری فعالیت دارد. امروزه بسیاری از بیماران پیشرفت مراحل درمان خود را مدیون پیشرفت ها و نوآوری های این شرکت در حوزه تولید تجهیزات پزشکی هستند.

آی بی ام

این شرکت کهنه کار آمریکایی متخصص راه اندازی انقلاب فکری در حوزه فناوری است. خدماتی که این کمپانی به پیشرفت و توسعه حوزه فناوری انجام داده حقیقتا بی همتا محسوب می شود. در هر یک از اتاق های ساختمان مرکزی آی بی ام در هر لحظه خلاقیتی در حال شکل گیری است. مدیران این کمپانی به شکارچیان ایده های برتر مشهور هستند.

گوگل

دنیا را با یک کلیک تغییر می دهد. این کمپانی نیاز به معرفی ندارد و این روزها با سیستم عامل اندروید خود حتی برای کودکان نیز شناخته شده است. با گوگل و فعالیت هایی که این شرکت دارد دنیای مجازی و البته زندگی انسان ها شکل پیشرفته تری به خود گرفته است.

اپل

این سیب گاز زده و مرد افسانه ای آن استیو جابز بنیانگذار تحولاتی مهم در حوزه فناوری است. مردان اپل برای خلاقیت زنده هستند آنها در هر لحظه بدنبال شکل دهی ایده هایی نو و ناب هستند. اپل با تولیدات خود تفاوت را به مشتریان هدیه می هد و این بهترین توصیف برای این برند و کمپانی محسوب می شود.

پروکتر اند گمبل

این شرکت از سال 1837 میلادی تا کنون عملکردی بی بدیل داشته است. امروزه بسیاری از برندهای مطرح مانند دوراسل، پمپرز، هد اند شولدرز، اورال بی، دولچه گابانا، هربال اسنز، هوگو باس، پرینگلز و صدها برند دیگر در مالیکیت این گروه قرار دارد. پروکتر اند گمبل مثالی بی نظیر از مدیریت بی نقص شرکتی طی چندین دهه به شمار می رود. قطعا حفظ ثبات و تداوم موفقیت آنهم در چنین ابعادی بدون خلاقیت و نوآوری مدیران آن ممکن نبوده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: