کد خبر: ۲۸۸۴۷۵
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۳
در بخش کشاورزی هم بالاتر از نرم‌های جهانی مصرف داریم و نسبت به اصلاح آن اقدامي صورت نمي‌گيرد. بر اساس آمارهاي موجود، راندمان آبیاری ما 41 درصد است اما در دنیا كشاورزان به بازدهی 65 درصد رسیده‌اند.
نمي‌خواهند بحران آب را بپذيرندپول‌نیوز - آينده پژوهان مي‌گويند اولين  و مهم‌ترين بحران ِ ايران آب است. بحراني كه شروع شده اما آنطور كه بايد و شايد جدي گرفته نمي‌شود. بر اساس گزارشي كه امسال «آينده‌بان» اعلام كرده بحران آب بر اساس انتخاب همه جامعه نخبگان در صدر 10 مساله اصلي ايران قرار دارد و 90.52 امتياز كسب كرده است. اين گزارش كه با حمایت و مسئولیت انتشار مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری انتشار يافته است نوعي هشدار است. هشدار به مسئولان و مردم كه از سال 93 داده مي‌شود اما متاسفانه جدي گرفته نمي‌شود.

بحران آب غير قابل انكار است.كافي است با سنجش شاخص سرانه آب و بررسی نسبت میزان مصرف و آب موجود کشور به همگان ثابت شود كه ایران وارد مرحله بحران آب شده است. بارها گفته شده اگر وضع فعلی مصرف آب در بخش کشاورزی ادامه داشته باشد در کمتر از ٢٥‌سال دیگر شرق و جنوب کشور کاملا خالی از سکنه خواهد شد.

هدايت فهمي كارشناس منابع آب وزارت نيرو به پول نيوز مي‌گويد: بحران آب در ابتداي كار بايد پذيرفته شود. نه فقط توسط من و شما بلكه توسط همه افراد، همه شهروندان، همه مسئولان. تصور كنيد استاندارد مصرف آب در دنیا 140 لیتر در شبانه روز برای هر فرد است و اين در حالي است كه  در ایران هر فرد بين  200 تا 240 لیتر در روز مصرف مي‌كند. هنوز كه هنوز است بيش از 1.5 برابر استاندارد جهاني مصرف مي‌كنيم با وجود اينكه نسبت به بحران آب بارها هشدار داده شده است. 

فهمي ادامه مي‌دهد: وقتي بين 60 تا 80 درصد آب‌های تجدید پذیر مصرف شود،‌ نام آن بحران آبی است و  بالاتر از اين درصد نشانگر فوق بحران است. از اين نظر هم ما در شرایط بسیار بدی قرار گرفته ایم.

او با اشاره به هدر رفت حجم زيادي از آب در حوزه كشاورزي تاكيد مي‌كند: در بخش کشاورزی هم بالاتر از نرم‌های جهانی مصرف داریم  و نسبت به اصلاح آن اقدامي صورت نمي‌گيرد. بر اساس آمارهاي موجود، راندمان آبیاری ما 41 درصد است اما در دنیا كشاورزان به بازدهی 65 درصد رسیده‌اند. 

او ادامه مي‌دهد: از طرفي بهره‌وری از آب در کشورهای پیشرفته بالا و قابل توجه است. در كشورهاي توسعه يافته به ازای هر متر مکعب آب، 2 تا 2.5 کیلوگرم محصول تولید می شود اما در ايران گاهي اين عدد به يك دوم هم كاهش پيدا مي‌كند.

همچنين کشورهای پیشرفته به لحاظ ارزش اقتصادی هم از ما جلوتراند. برخي از اين كشورها 5 برابر ارزش اقتصادی که در ایران تولید می‌کنیم ارزش افزوده ایجاد می‌کنند و اين  ناشي از ارزشي است كه به آب اختصاص مي‌دهند.

برچسب ها: وزارت نیرو ، پول نیوز ، آب
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: