کد خبر: ۲۷۵۷۸۳
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۳
پول‌نیوز - هزاران سال پیش از آنکه مردان کلمبوس در سواحل آمریکا فرود آیند، یک شهر جدید در سواحل سنت لوئیس مدرن، میسوری به عنوان بزرگترین شهر جهان ساخته شد.

این شهر در شمال مکزیک و در قرن 10 و 12، با استانداردهای امروزی بیش از 16 کیلومتر مربع، وسعت داشته و حتی در آن زمان بزرگتر از بسیاری از شهرهای اروپایی از جمله لندن بوده است. کوهکیا (Cahokia) جمعیتی بین 10،000 تا 20،000 نفر داشت و دارای حداقل 120 قنات بود. امروزه، کمتر از 80 قایق در این شهر رفت و آمد می کنند. چگونه و به چه دلیل کوهکیا از بین رفت یکی از اسرار بزرگ آمریکا است.

کوهکیا حدودا در سال 600 میلادی توسط میسی سی پی ها، گروهی از بومیان آمریکایی که اکثرا امروزه جنوب شرقی ایالات متحده را از رودخانه می سی سی پی به سواحل اقیانوس اطلس اشغال کرده اند، تاسیس شد. این افراد زبان نوشتاری نداشتند، بنابراین ما نمی دانیم که آنها خود یا شهرشان را به چه نامی صدا می زدند. بعدها در قرن 17 این منطقه توسط کاشفان فرانسوی کوهکیا نامگذاری شد.

یافته های باستان شناسی نشان می دهد که شهر در اطراف یک مرکز گسترده شهری قرار گرفته است و به وضوح مناطق مختلف برای عملکرد های اداری و مراسم، برنامه های نخبگان، محله های مسکونی و حتی حومه شهر تقسیم بندی شده است.

در اطراف این شهر، زمین های کشاورزی وجود داشته و ساکنان ذرت، لوبیا و میوه ها را کشت می کردند. کوهکیا بزرگترین مرکز شهری در شمال شهرهای بزرگMesoamerican در مکزیک و آمریکای مرکزی بود و تا دهه 1780 بزرگتر از هر شهر دیگری در ایالات متحده بود.

مهمترین ویژگی کوهکیا، کوه های آن است که بزرگترین این کوهها، کوه Monks است که ارتفاع 100 فوتی دارد. قله Monks قله ی حکومت برای کوهکیا محسوب می شد، و بالای آن یک ساختمان که حدودا 100 فوت طول و 50 فوت ارتفاع دارد، ساخته شده است. این ساختمان با میلیونها تن خاکبرداری ساخته شده است.

در حدود 1100، کوهکیا به اوج خود رسید و پس از آن جمعیتش شروع به کاهش و در نهایت تا سال 1350 ناپدید شد. شکار بیش از حد ، تخریب محیط زیست، تغییرات اقلیمی، بیماری ها و جنگ ممکن است عوامل این اتفاق باشد، اما بزرگترین علت سیل است.

در سال 2015، تجزیه و تحلیل رسوبات جمع شده از دریاچه های مختلف و گیاهان که چندین مایلی شمال کوهکیا واقع شده اند، نشانه هایی از حداقل دو سیل بزرگ را بین 1100 تا 1400 نشان می دهد که مربوط به زمانی است که جمعیت کاهکیا شروع به کاهش می کند. به منظور جمع شدن رسوبات در این دریاچه ها، رودخانه می سی سی 10 متر بالاتر از ارتفاع پایه قرار گرفته است.

سایت کوهکیا امروزه یک نشانه ملی_تاریخی و یک سایت میراث جهانی یونسکو است. بیش از 70 کوه در این منطقه با 2200 هکتار وسعت وجود دارد.
منبع:لست سکند
برچسب ها: گردشگری ، پول نیوز
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: