کد خبر: ۲۷۴۸۱۵
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۶
رییس مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی در گفت و گو با پول‌نیوز
به گفته این مقام مسئول در حالی که باید هر منطقه ای دو بیمارستان ایمن داشته باشد اما بسیاری از بیمارستان‌های ما در زمانی ساخته شده‌اند که حتی مقررات ملی تدوین نشده بود.
هیچ‌ بیمارستانی در کرمانشاه عملکرد مناسبی نداشتپول نیوز- محمد شکرچی زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به پول نیوز گفت: آیین نامه 2800 به تنهایی نمی تواند ضامن کیفیت بیمارستان ها و مقاومت کامل آن ها در برابر زلزله باشد. 

این مقام مسئول افزود: در ضوابط جدیدی که برای طراحی و اجرای بیمارستان‌ها در نظر گرفته‌ایم فراتر از آیین‌نامه 2800 است زیرا که ما از بیمارستا‌ن‌ها انتظار یک عملکرد بدون وقفه داریم. پیش از این، 2800 حتی اگر کامل و بدون نقص اجرا می شد به دنبال عملکرد بدون وقفه نبود. البته مشکل اصلی عدم اجرای کامل و دقیق همین آیین نامه 2800 موجود و کنونی است. 

شکرچی زاده درباره بیمارستان‌های بلااستفاده پس از زلزله کرمانشاه گفت: در زلزله کرمانشاه، هیچ بیمارستانی عملکرد مناسبی نداشت. البته در بیمارستان های از پیش ساخته شده، در حال ساخت یا  حتی نوساز محدوده سرپل ذهاب، حداقل موارد همان آیین نامه 2800 هم رعایت نشده بود. اگر کیفیت مصالح، کیفیت بتن و کیفیت کار در همین بیمارستان‌ها در حد استانداردهای مورد تایید مقررات ملی ساختمان، 2800 موجود و حتی آنچه در نقشه‌های ارائه دهنده توسط خودشان پیش بینی شده بود، خسارت خیلی کمتر از آن چیزی که امروز به بیمارستان‌ها وارد شده، می‌بود. 

این مقام مسئول در ادامه گفت و گو با پول نیوز می گوید: ساختمان‌های بیمارستان‌های ما فرو نریخته. کسی در بیمارستان‌های کرمانشاه کشته نشده اما ساختمان بیمارستان به عنوان ساختمانی که باید بی وقفه به کار خود ادامه دهد، بلا استفاده شده است. خدمات رسانی که از بیمارستان در حین زلزله انتظار داریم، انجام نشده است. 

به گفته او این در حالی است که بیمارستان باید با کیفیتی ساخته شود که حتی دیوارها فرو نریزد چرا که با کمترین آسیبی، کارکرد خود را از دست می‌دهد. همچنین موجب ایجاد حالت وحشت و اضطراب در بیماران و پرسنل درمانی می‌شود. در این صورت بیمارستان نه تنها نمی‌تواند مجروحان ناشی از زلزله را پذیرش کند، بلکه تبدیل به مکانی نا امن برای بیماران موجوئد هم می‌شود. 

اما چرا همیشه کار به اینجا می‌رسد؟ شکرچی زاده در پاسخ به این سوال از تعدد ارکان‌های موجود در ساخت و ساز کشور می‌گوید: ارکان‌های مختلفی  برای انجام کار در کشور ما وجود دارد، از کارفرما، دستگاه نظارت، مشاوره و پیمانکار گرفته تا سازمان فنی احرایی و سازمان‌های بزرگ نطارتی . 

رییس مرکز تحقیقات وزارت راه می‌افزاید: اما در نهایت، باز هم از ظرفیتی مثل بیمه استفاده نمی کنیم و پیمانکار مسئولیت را از خودش، به راحتی، پس از تحویل پروژه سلب می‌کند. موارد امنیتی لازم برای افزایش کیفی بناهای ساخته شده هنوز آنطور که باید و شاید رعایت نمی شود که البته به عنوان مرکز تحقیقات در صددیم تا به بالاترین سطح پیروی از این قوانین و موارد برسیم. 

مطالعات میدانی نداریم!
اقدامات مهمی برای رفع این مشکل بزرگ انجام شده اما هنوز اقداماتی که می توانسته و باید انجام نشده است. شکرچی زاده ادامه می دهد: متاسفانه هنوز مطالعات میدانی برای بررسی کیفیت بیمارستان‌های ساخته شده در کشور و پیش بینی عملکرد احتمالی آن‌ها در برابر زلزله انجام نشده است. 

او تاکید می کند: علاوه بر لزوم انجام مطالعات میدانی، در لایحه جدید مدیریت بحران کشور باید مساله بیمارستان‌ها به صورت جدی‌تری دیده شود. راهکار مدیریت بحران کشور ما مبتنی بر پس از حادثه است. اما واقعیت این است که که مدیریت بحران باید به این سمت بیاید که چه کنیم تا حوادث احتمالی، کمترین خسارت ممکن را برای ما داشته باشند؟ 

به گفته این مقام مسئول در حالی که باید هر منطقه ای دو بیمارستان ایمن داشته باشد اما بسیاری از بیمارستان‌های ما در زمانی ساخته شده‌اند که حتی مقررات ملی تدوین نشده بود. 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: