کد خبر: ۲۷۰۱۰۷
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۹
استان مرکزی از بحران آبی موجود در کشور مستثنی نیست
پول‌نیوز - مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی در میز گرد سازگارگاری با کم آبی که در خبرگزاری تسنیم برگزار شد گفت: وضعیت آبی در مجموع رو به کاهش است و پیرو آن استان مرکزی هم با توجه به گزارش آمار کاهش بارندگی نسبت به نرمال همیشگی از این بحران مستثنی نیست.

به گزارش گروه انرژی پول‌نیوز، میزگردی با عنوان «سازگاری با کم آبی»  با حضور "مهندس مهدی زندیه‌وکیلی" معاون عمرانی استاندار مرکزی، "مهندس حمیدرضا نوازنی" مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی، "مهندس عبدالرضا خلیلی"، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان مرکزی و جمعی از مدیران کل دستگاه های مرتبط با این بخش در استان مرکزی  در خبر گزاری تسنیم برگزار گردید.

در این میزگرد مهندس عبدالرضا خلیلی مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی عنوان کرد : دربیشتر مناطق ایران ظرفیت کشاورزی وجود ندارد، بر اساس مرکز آمار ایران، 18میلیون روستایی داریم که 10 میلیون و 600 نفر آن نقشی در کشاورزی و صنعت کشاورزی ندارند در نتیجه باید نقش افراد در توسعه کشور مشخص شود و همه مراقب رفتار و اقدامات خود باشند.

وی اضافه نمود: کشاورزی مدرن پنج مولفه دارد که یکی از آنها آبیاری مکانیزه است و اگرچهار مولفه دیگر رخ ندهد اگر تمام ایران هم آبیاری قطره‌ای شود هرگز اتفاق مثبتی در آب و کشاورزی رخ نمی‌دهد.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی افزود :  متوسط برداشت محصول کشاورزی در دنیا 4.3 متر مکعب است که این آمار در ایران 1.200 مترمکعب است ابتدا هدف ما ایراد به کشاورزان نیست این در حالی است که آنها هم مشکلات خود را دارند.

وی تصریح کرد:  در زمینه تامین و توزیع آب شرب و خدمات دفع فاضلاب هم برنامه عملیاتی تهیه شد و مهم‌ترین بحث تاکید بر سیستم تسویه پساب است که این مسئله از الزامات محسوب می‌شود،

وی با اشاره به اولویت های شرکت در زمینه مدیریت مصرف گفت: نصب کنتورهای هوشمند، مدیریت مصرف و تقاضای آب، جداسازی آب شرب از فضای سبز و سایر مسائل دیگر از اولویت‌های این شرکت  بوده که آن را پیگیری می‌کنیم تا در نتیجه سال 97 را با موفقیت به پایان برسانیم.

وی تاکید کرد: اما حساسیت زیادی دارد، در آب شرب یک تحلیلی درآبان ماه انجام شد و به این نتیجه رسیدیم که امسال به طور حتم با مشکل روبه رو هستیم.

مهندس خلیلی با اشاره به استفاده بهینه از منابع آبی و اصلاح الگوی مصرف تصریح کرد: درست است که کمتر از پنج یا 6 درصد مصرف آب کشور در بخش خانگی و شرب است است، اما حساسیت زیادی دارد، باید در بخش آب رفرم ایجاد کنیم  و این کار سختی نیست و هر چه می‌گذرد زمان از دست می‌رود این در حالی است که ما نمی‌توانیم تماشا کنیم که کشور در حال نابودی است.

وی در ادامه تصریح کرد : جای تکنولوژی و مهندسی در مدیریت آب کشور خالی است و اگر این اقدام انجام نشود ما نمی‌توانیم کاری را از پیش ببریم، باید یک فداکاری مهندسی انجام دهیم، از ملاحظه کاری دست برداریم و کمک کنیم کشور به یک پویایی و نتیجه خوب برسد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب  استان مرکزی تاکید کرد: با مهندسی در آب، واجرای یک برنامه حداقل ده ساله که همه کشور به آن متعهد باشند و همچنین نگرش در اقتصاد آب می‌توانیم به اهداف مورد نظر دست یابیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: