کد خبر: ۲۶۸۳۲۶
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۰
در حالی برخی از زلزله‎زدگان کرمانشاه به دلیل ترس از بازپرداخت تسهیلات بدون هیچ گونه ایمن‌سازی به خانه‌های ناایمن خود بازگشته اند که مسئولان بنیاد مسکن می‌گویند که بر روند بازسازی خانه‌های زلزله زده به صورت کامل نظارت می شود و اجازه داده نمی شود که هیچ خانه غیر ایمنی در کرمانشاه وجود داشته باشد.
از عقرب و مار در اطراف کانکس‌ها تا خانه‌هایی که همچنان نا‌ایمن هستندباران ایمانی –پول نیوز | بیش از 160 روز از زلزله کرمانشاه سپری می شود اما گویا مشکلات مردم زلزله زده تمامی ندارد. نه تنها ساخت و ساز در مناطق زلزله به کندی در حال انجام است بلکه عدم رعایت مسائل بهداشتی و آغاز فصل گرما مشکلات متعددی را برای مردم این شهرها ایجاد کرده است.

بیان به همراه 3 خواهری و مادری که از بیماری پوکی استخوان رنج می برد، در خانه که نه یک چهار دیواری زندگی می کنند. ترک‌های زلزله اخیر هنوز روی دیوارها بر جای مانده است. او که هم سن و سال‌هایش ست کردن رنگ شال و کفش دغدغه اصلی زندگیشان است، نگران بازپرداخت تسهیلاتی است که گفته می شود از دو سال دیگر آغاز می شود.

او به پول نیوز می گوید: 15 سال است پدر خود را از دست داده و از مستمری ناچیزی که از بهزیستی دریافت می کنند، امورات زندگی خود را می‌گذرانند. او سخنان خود را اینگونه ادامه می دهد: تا سقف 35 میلیون تومان تسهیلات برای بازسازی خانمان می دادند اما با این مستمری که از بهزیستی نمی توانیم آن اقساط را پرداخت کنیم. هرچند که قرار است بازپرداخت تسهیلات با یک دوره تنفس 2 ساله انجام شود اما هیچ یک از ما کاری نداریم که بتوانیم روی آن حساب کنیم .

به خاطر همین سعی کردیم که خانمان را با حداقل هزینه ها بازسازی کنیم. اما در حالی برخی از زلزله زدگان کرمانشاه به خانه های ناایمن خود بازگشته اند که مسئولان بنیاد مسکن می گویند که بر روند بازسازی خانه های زلزله زده به صورت کامل نظارت می شود و اجازه داده نمی شود که هیچ خانه غیر ایمنی در کرمانشاه وجود داشته باشد.

مار و عقرب میهمانان ناخوانده مردم زلزله زده

چادرها و کانکس ها کوچک هستند برخی از وسایل خانه را پشت چادرها چیده‌اند. هوا که گرم می شود مارها و عقرب ها تعدادشان چند برابر می شود. معصومه صحبت هایش را اینگونه ادامه می دهد:هیچ وسیله سرمایشی نداریم و مواد غذایمان به سرعت خراب می شود . قول داده اند که برایمان کولر بیاورند و اما جز چند امضا که از ما گرفته اند، خبری نیست. او با اشاره به افزایش بیمارهای عفونی با گرم تر شدن هوا، می گوید: دوا و درمان گران است خانم. برای درمان هم باید برویم به کرمانشاه. " بیمارستان سرپل ذهاب چیزی ندارد. "

شیوع بیماری‌های عفونی با وجود سم پاشی مناطق زلزله زده

یکی دیگر از بیماری هایی که به وسیله حشرات منتقل می‌شود و مخزن آن جوندگان به ویژه سگ‌ها هستند، بیماری سالک است که متاسفانه انبوه نخاله‌های ساختمانی در مناطق زلزله‌زده به کانون بسیار مناسبی برای رشد جواندگان، حشرات، مار و عقرب تبدیل شده است. مردم زلزله زده در حالی از افزایش تعداد مار و عقرب ها در کنار کانکس ها و بیماری های ناشی از عدم رعایت مسائل بهداشتی خبر می دهد که جمالی نیا فرماندار سرپل ذهاب می گوید داخل شهرها و مزارع را چند نوبت سم پاشی کردیم و داخل روستاها هم در حال انجام است.

گفتنی است زمین لرزه 7.3 ریشتری 21 آبان در 11 کیلومتری بخش ازگله و 32 کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه 620 کشته و 12 هزار و 386 مصدوم داشته است.این زلزله به 10 شهرستان و یک هزار و 930 روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرده و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بیش از 100 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دیده اند

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: