کد خبر: ۲۶۵۸۰۴
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۱
آیا اقتصاد ایران در سال 97 روزهای خوشی به خود خواهد دید؟
هادی حق شناس تاکید کرد: آنچه که تولید ملی کشور را می تواند با کیفیت کند بحث رقابت است. نباید در بازار محدودیت ایجاد کرد بلکه نهادهای دولتی باید گره های تولید را باز کنند و فضای رقابت را برای همه فراهم کنند.
همه چیز به اردیبهشت ماه بستگی داردپول نیوز- درحالی که گمانه زنی ها حاکی از تورم دو رقمی و تدام رشد اقتصادی مثبت در سال 97 است هادی حق شناس اقتصاددان و معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی کشور در این باره پول نیوز توضیح می دهد: می توان انتظار تورم مهار شده دو رقمی در مدار 10 درصد، رشد اقتصادی حدود 5 درصد که نشات از بخش واقعی اقتصاد بگیرد داشت اما همه این بهبودها به اردیبهشت ماه و سرنوشت برجام بستگی دارد.

او درباره نامگذاری سال 97 با نام حمایت از کالای ایرانی توضیح داد: اگر می خواهیم واقعا از کالای ایرانی حمایت کرده باشیم باید در گام اول موانع بخش تولید را برداریم که روی سخن اینجانب در این باره مشخصا غالب ارگان های دولتی و غیر دولتی است.

این اقتصاددان ادامه داد: نظام ادارای ایران هزینه زاست و این موضوع باید اصلاح شود. در گام بعدی قیمت‌ها باید توسط بازار تعیین شده و هزنیه های زائده تولید از بین رود.

هادی حق شناس تاکید کرد: آنچه که تولید ملی کشور را می تواند با کیفیت کند بحث رقابت است. نباید در بازار محدودیت ایجاد کرد بلکه نهادهای دولتی باید گره های تولید را باز  کنند و فضای رقابت را برای همه فراهم کنند.

معاون سازمان بنادر کشور افزود: از طرف دیگر به دلیل اینکه برخی از سرمایه گذاری‌ها در سنوات گذشته به بهره برداری نرسیده با اتمام پروژه های نیمه کاره کشور در سال 97 می توان انتظار داشت که در بخش واقعی اقتصاد شاهد رشد باشیم. می توان امیدوار بود که سرمایه گذاری ها در حوزه صادرات غیر نفتی هم به بهره برداری برسد. گفتنی است که در سال گذشته صادرات غیر نفتی به بیش از 40 میلیارد دلار رسید.  


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: