کد خبر: ۲۶۱۸۹۶
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۵
پول‌نیوز -دغدغه ها و رفاه خانواده ی ایرانی هم اکنون مورد توجّه بسیاری از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی است. در صنعت خودرو نیز این حساسیّت به نحو بارزی نمود یافته و گویی بخشی از تلاش تولیدکنندگان و همچنین واردکنندگان اتومبیل، علاوه بر سود ناشی از فروش، معطوف به جلب توجّه و رضایت خانواده هایی است که در پی خریداری یک خودروی خوب برای سفرها و کاربری های معمول روزانه هستند.

 در این نوشته با توجّه به برخی پارامترها و واقعیت های موجود در بازار خودرو تلاش می شود، سه نمونه از محصولاتی که با این هدف در بازار خودرو عرضه شده اند را به مقایسه بگذاریم و مصرف کننده ی نهایی را در انتخاب بهتر از میان آن ها یاری کنیم.

ام جی 6

بررسی خودروهای کلاس C از شرق آسیا؛ ام جی 6، مزدا 3 جدید و کیا سراتو (+عکس)

ام جی 6 که توسط مدیا موتورز وارد ایران شد، از لحاظ آماری یک سر و گردن از عمده ی تولیدات داخلی بالاتر است و گرچه یک محصول چینی است، لیکن از لحاظ کیفی با برخی از سدان های صاحب نام و قلدر در بازار ایران، همانند کمری، سوناتا و اپتیما مقایسه شده و کسب نشان های برنز در میان خودروهای خانوادگی سال 2016 از نشریه ی اتو اکسپرس و نیز نشان نقره در زمینه هندلینگ از همین نشریه، نشان دهنده درستی نسبی این مقایسه است.

به واقع، بهتر است در مقایسه ی یک موتور 1800 سی سی ، که 160 اسب بخار قدرت دارد و می تواند بدنه ی 1.5 تنی ام جی 6 را در 8.8 ثانیه به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت برده و نهایتاً به سقف سرعت 220 کیلومتر برساند و برای همه ی این کارایی ها تنها 7.5 لیتر در هر 100 کیلومتر بنزین بسوزاند، قدری احتیاط به خرج داد.

 خصوصاً که این محصول چینی استاندارد آلایندگی مطلوب یورو 5 را نیز کسب کرده و از لحاظ ایمنی نیز 5 ستاره ی موسسه ی ایمنی و استاندارد اروپا را احراز نموده باشد. جعبه دنده 6 سرعته ی اتوماتیک دو کلاچه نیز از دیگر امکانات و تمایزات مبنایی ام جی 6 با برخی تولیدات داخلی است.
 
گویی چینی ها این بار توانسته اند یک محصول قابل احترام به ایرانی ها بفروشند. تفاوت ها در فنربندی، سیستم ترمزها، امکانات رفاهی، تعداد کیسه های هوا، سیستم مدیریت پایداری خودرو، ترمزهای دیسکی خنک شونده با جریان هوا، طراحی داخلی زیبا و با استفاده از مواد با کیفیت، طراحی بدنه ی متفاوت (ناچبک/ سدان با صندوق ادغام شده در بدنه) و ... نمایان است. این امکانات و سطح قابل قبول رفاه و توجه به استانداردها، موجب شده تا قیمت ام جی 6  مدل 2016 رقمی حدود 104 میلیون تومان است.

مزدا 3 جدید

بررسی خودروهای کلاس C از شرق آسیا؛ ام جی 6، مزدا 3 جدید و کیا سراتو (+عکس)

مزدا 3 جدید، در بسیاری از ویژگی های آمارهای، نتایج ضعیف تری نسبت به ام جی 6 دارد. 147 اسب بخار قدرت موتور، جعبه دنده 5 سرعته، سقف سرعت 210 کیلومتر بر ساعت، 9.2 ثانیه شتاب صفر تا 100، مصرف سوخت ترکیبی 7.6 لیتری و ... حتّی نمایندگی فروش مزدا (گروه بهمن خودرو) برای یک مزدا 3 جدید 36 ماه یا 60 هزار کیلومتر گارانتی در نظر گرفته که این رقم در ام جی، 5 سال یا 150 هزار کیلومتر است. تنها نکته ی برتری فنّی مزدا 3 جدید احتمالاً حجم 2 لیتری موتور و 1340 کیلو گرم وزن خودرو است، که البته تأثیری بر آمار و ارقام عملکرد آن نداشته است. لیکن با تمام این تفاسیر، اصالت یک گمنام چینی، به ندرت با مزدای ژاپنی قابل مقایسه است.

و گزارش ها البته حاکی از دوام بیشتر بدنه ی مزدا نسبت به ام جی است. قیمت مزدا 3 جدید مدل 96 در بازار چیزی حدود 128 میلیون تومان ارزیابی می شود.

کیا سراتو

بررسی خودروهای کلاس C از شرق آسیا؛ ام جی 6، مزدا 3 جدید و کیا سراتو (+عکس)

احتمالاً هنگامی که بحث از مقایسه ی قیمت کیا سراتو با ام جی 6 و مزدا 3 جدید به میان می آید، تمرکز بیشتر بر مدل های جدید کیا سراتو با مشخصات فنّی کلاس c خانوادگی است و از این رو محصولاتی چون سراتو کوپه و سراتو 1600 از حلقه ی این مقایسه بیرون خواهند رفت. باز در این محدوده نیز دو نوع از سراتو وجود خواهند داشت که می بایست در مقایسه ی یاد شده، ویژگی های فنبی و قیمت آنها مورد توجّه قرار بگیرد. کیا سراتو 2000 (محصول کره جنوبی و واردات شرکت اطلس خودرو) و کیا سراتو 2000 مونتاژ داخل (تولید گروه صنعتی سایپا).

تفاوت های این دو نوع از کیا سراتو، یکی در جعبه دنده ی آنها است که مدل وارداتی از نوع 4 سرعته اتوماتیک و و مدل مونتاژ داخل از 6 سرعته ی اتوماتیک بهره مند است. و دیگری در قدرت موتور که مدل داخلی 156 اسب بخار و مدل خارجی 143 اسب بخار را ثبت نموده اند. شتاب صفر تا 100 و مصرف سوخت متوسط این هردو سراتو به ترتیب 10.5 ثانیه و 7.7 لیتر در هر 100 کیلومتر است و استاندارد آلایندگی نیز در مدل داخلی یورو 4 و در مدل خارجی یورو 3 است. البته تولید سراتو 2000 در خارج از ایران، از سال 2010 متوقّف شده است.

نکته ی بسیار جالب توجّهی در باب قیمت ماشین سراتو تفاوت قیمت حدود 50 میلیون تومانی در بین مدل خارجی و مدل داخلی است. در حالیکه قیمت کیا سراتو 2000 اتوماتیک و مدل 2016 بعضا به 160 میلیون تومان می رسد اما قیمت سراتو تولید شده در سالن های سایپا خودرو نهایتا به 108 میلیون تومان می رسد.

با تمام این توصیفات نظرسنجی ها و مشاهدات بازار آزاد نشان از اقبال عمومی بیشتر به کیا سراتو و مزدا 3 دارد تا به ام جی 6، و این مسئله، تلویحاً بیانگر این است که اعتماد به کالای اصیل کره ای و ژاپنی، بیش از محصولات جدید و حتّی با کیفیت چینی است. البته تلاش بزرگی که خودروسازان چینی در گسترش افق های خود در بازارهای جهان و خصوصاً ایران داشته اند، نتایج درخور توجّه و کمابیش موفِقی نیز داشته است.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: