کد خبر: ۲۶۰۷۹۹
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۰
90 درصد منابع آب تجدید پذیر در ایران مصرف شده است
ما هم اکنون در ایران 90 درصد منابع آب تجدید پذیر خود را مصرف می کنیم. به عبارت دیگر ما برای چرخه حیات طبیعت و نسل های بعدی آبی باقی نگذاشته ایم.
برای نسل های بعدی و چرخه طبیعت آبی باقی نگذاشتیمباران ایمانی– پول نیوز| تحلیل موسسه بین المللی سیاست پژوهی غذا نشان می دهد چنانچه وضعیت بارندگی ها و مصرف آب به همین منوال پیش رود تا سال 2050 میلادی بیش از 4.8 میلیارد نفر(بیش از نیمی از مردم جهان)، حدود نیمی از تولید غله جهان و 45 درصد از تولید ناخالص داخلی (63 تریلیون دلار)معادل 1.5 برابر اقتصاد امروز مورد تنش آبی قرار خواهند گرفت.

این گزاشر اگرچه نشان می دهد که بحران آبی تنها محدود به ایران نیست اما آنگونه که کارشناسان حوزه آب می گویند شرایط در کشور ما به مراتب نگران کننده تر است . ایران نه تنها در زیست بوم خشک و نیمه خشک  قرارگرفته  بلکه سرانه مصرف آب در آن جتی چندین برابر کشورهایی است که بحران آبی ندارند.

رییس سابق کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی با اشاره به موقعیت جغرافیایی ایران، به پول نیوز می گوید: کشور ما در جایی از کره زمین قرار گرفته که بارش ها در آن یک سوم و تعریق و تبخیر در آن 3 برابر متوسط جهانی است.

او با بیان اینکه بخش دیگری از خشکسالی به تقویم بستگی دارد، توضیح داد: میزان بارش ها در ایران همواره کمتر از استانداردهای جهانی بوده اما در برخی از سال ها این سطح بارندگی ها در مقایسه با دوره های مشابه قبلی کمتر و در برخی از مواقع بیشتر است. به عنوان مثال سطح بارندگی ها نسبت به سال گذشته کاهش حدود 60 درصدی را تجربه می کند که از وضعیت بحرانی منابع آبی کشور حکایت می کند.

سوء برداشت عامل سوم بحران منابع آب در ایران است که به اذعان این کارشناس منابع آب خطرناک تراز دو عامل دیگر است. کریمی پور می گوید: بومی که90 درصد منابع آب تجدید پذیر خود را مصرف کند همواره در تعادل به سر می برد، این میزان مصرف تا 40 درصد قابل تحمل است، اگر میزان مصرف  در بومی به 60 درصد برسد وارد بحران آبی می شود ؛ ما هم اکنون در ایران 90 درصد منابع آب تجدید پذیر خود را مصرف می کنیم . این بدین معناست که ما برای چرخه حیات طبیعت و نسل های بعدی آبی باقی نگذاشته ایم.

او با اشاره به احداث کارخانه های آب بر در مناطق خشک  و نیکه خشک ایران، گفت: 20 درصد تولید ناخالص ملی در نواحی کم آب یا درگیر با خطر کم آبی تولید می شود . شاید این میزان تولید و اشتغال زایی در نگاه ابتدایی بسیار پسندیده به نظر رسد اما حالا که چندین سال از احداث این کارخانه ها گذشته ، به دلیل بحران آب تولید در این مناطق غیر ممکن یا غیر اقتصادی شده است.

مشاور سابق رییس اتاق بازرگانی ایران  با  اشاره به این نکته که طبق پیش بینی سازمان ملل تا سال 2025 حدود 60 درصد مردم جهان با تنش آبی روبرو می شوند، ادامه داد : این بحران در کشور ما به مراتب جدی تر است  و باید تا بیشتر از این دیر نشده تحولات اساسی در حکمرانی منابع آب صورت گیرد .نباید فراموش کرد که بخش آب با سایر عرصه های توسعه ای کشور همچون کشاورزی ، صنعت، سیاست، اجتماع و فرهنگ ارتباط تنگاتنگ دارد و نمی توان نگاه مجزایی به آنها داشت .

برچسب ها: منابع آبی ، پول نیوز
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: