کد خبر: ۲۵۷۲۶۳
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۸
هزینه کرد دولت برای هر ایرانی از چه قرار است؟
فکر می‌کنید دولت برای گردشگری هر ایرانی سالانه چقدر هزینه می‌کند؟ 3 هزار تومان! این در حالی است که هزینه‌ای که برای رفاه اجتماعی مردم می‌شود بیش از 970 هزار تومان و هزینه فرهنگ و هنر هر ایرانی بیش از 22 هزار تومان و هزینه دین و مذهب هر ایرانی توسط دولت حدود 26 هزار تومان است.
پول نیوز-فکر می‌کنید دولت برای گردشگری هر ایرانی سالانه چقدر هزینه می‌کند؟ 3 هزار تومان! این در حالی است که هزینه‌ای که برای رفاه اجتماعی مردم می‌شود بیش از 970 هزار تومان و هزینه فرهنگ و هنر هر ایرانی بیش از 22 هزار تومان و هزینه دین و مذهب هر ایرانی توسط دولت حدود 26 هزار تومان است.

بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس و یک نگاه اجمالی به لایحه بودجه 97، متوجه می‌شویم که به طور میانگین سهم هر ایرانی از هزینه‌های بودجه عمومی را می‌توان 408 هزار تومان برآورد کرد.

دولت درحالی لایحه بودجه پیشنهادی کل کشور برای ‌سال آینده را روانه مجلس شورای اسلامی کرده است که در این لایحه مصارف بودجه عمومی ‌سال آینده ۳۹۴‌هزار‌ میلیارد تومان است که حوزه وسیعی از هزینه‌های کشور از امنیت و امور دفاعی گرفته تا آموزش، بهداشت، رفاه و درمان، آب، محیط زیست، خرید تضمینی محصولات کشاورزی و امور عمرانی را دربرمی‌گیرد و توزیع سرانه هر ایرانی به نظر منطقی به نظر نمی‌رسد.

البته گفتنی است این توزیع سرانه همواره در کشور وجود داشته و در این دولت صرفا نسبت به آن اطلاع رسانی شده است.

براساس ارقامی که مرکز پژوهش‌های مجلس محاسبه کرده است، هر ایرانی به‌طور متوسط در‌ سال حدود یک‌میلیون و ۵۹۸‌هزار تومان مالیات می‌دهد و  بیش از چهار‌میلیون و ۹۰۰‌هزار تومان خدمات دریافت می‌کند.

مقدار بودجه عمومی دولت که به ازای هر ایرانی در ماه، در‌ سال ۹۷ هزینه می‌شود شامل قانونگذاری ٩‌هزار و ٢١٨ تومان، امور قضائی ١١٠‌هزار و ٧٣٧ تومان، دفاع ٤٢٥‌هزار و ٢٦١ تومان، نظم و امنیت عمومی ٢٠٧‌هزار و ٨٨١ تومان، آموزش و پژوهش ٣٤٦‌هزار و ٤٧١ تومان، بهداشت ١٥٩‌هزار و ٤٣٣ تومان، درمان ٥٤٠‌هزار و یک تومان، فرهنگ و هنر ٢٢‌هزار و ١٨٦‌هزار تومان، منابع آب ٤١‌هزار و ٥٠٦ تومان، صنعت و معدن ١٧‌هزار و ٤٣١ تومان، محیط ‌زیست ٣‌هزار و ٥١١ تومان، بازرگانی ٢٠‌هزار و ٥٩٥ تومان، انرژی ٣٠‌هزار و ٥٩٥ تومان، حمل‌ونقل ٧٩‌هزار و ٦٤٥ تومان، ارتباطات و فناوری اطلاعات ٤٧‌هزار و ٨٩٢ تومان و رفاه اجتماعی ٩٧٩‌هزار و ١٦١ تومان است.


گردشگری مظلوم است!

برچسب ها: گردشگری ، پول نیوز ، بودجه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: