کد خبر: ۲۵۵۷۶۰
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۶
39 سال گذشت و دولت‌‌ها نتوانستند بازار را تنظیم کنند
در تمامی این سال‌های بعد از انقلاب، دولت‌ها نه مدیریت داشتند نه تنظیم بازار می‌دانستند. هربار که قیمت تخم‌مرغ گران شد مدتی به این صنعت ورود و با واردات بازار را تنظیم کردند بعد هم دوباره مرغداران را به حال خود رها کردند.
تخم مرغ کی ارزان می‌شود؟ پول‌نیوز-قیمت تخم‌مرغ نجومی شده است. قیمتی که نه سقف دارد نه قابل پیش‌بینی است. در برخی مغازه‌های شمال تهران یک شانه تخم‌مرغ تا 20 هزار تومان هم قیمت گذاری شده و در مناطق میانی یا جنوبی شهر اما قیمت هر شانه بین 15 تا 17 هزار تومان است. مردم اما چشم به رسانه‌ها دوخته‌اند تا ببینند تخم مرغی که امروز به کیلیویی 7 هزار و 900 تومان هم رسیده، کی قرار است ارزان شود؟

عباس رحمانی، رییس هیات مدیره اتحادیه سراسری شرکت های تعاونی صنعت مرغداری کشور به پول نیوز گفت: در سالن‌ها و مرغداری‌های ما قیمت این نیست و صد در صد پایین‌تر است. واسطه‌ها و دلال‌ها آفت شده و به جان صنعت طیور افتاده‌اند.

رحمانی افزود: در تمامی این سال‌های بعد از انقلاب، دولت‌ها نه مدیریت داشتند نه تنظیم بازار می‌دانستند. هربار که قیمت تخم‌مرغ گران شد مدتی به این صنعت ورود و با واردات بازار را تنظیم کردند بعد هم دوباره مرغداران را به حال خود رها کردند.

 امروز هم که تخم مرغ گران شده باز وعده تنظیم بازار می‌دهند. چند صباحی دیگر هوا گرم می‌شود و تخم‌مرغ ارزان، باز دولت یادش می‌رود که زمستان چه اتفاقی افتاده بود.

او گفت: چون مدیریت ریشه‌ای در کشور ما وجود ندارد، قیمت مرغ در هر جای کشور که چه عرض کنم در هرجای تهران هم با جای دیگر متفاوت است. من از 6 استان ترکیه بازدید کردم و قیمت مرغ در همه جای این کشور یک عدد ثابت بود.

این مقام مسئول ادامه داد: مرغداران ما نیمه ورشکسته‌اند. نهاده‌ها روز به روز گران‌تر می‌شود و جیب واسطه‌ها و دلالان بازار طیور کشور پر پول‌تر می‌شود. دولت‌ها باید صنعت طیور که را درآمدزا ترین صنعت بعد از نفت است جدی گرفته و برای آن هزینه کنند اما به جای کمک و هزینه کردن حتی جلوی وارد کننده خرد را هم می‌گیرند. نمی‌گذارند خرده فروش کار کند.

به گفته این مقام مسئول قیمت منطقی تخم مرغ در صورتی که دلالان آن را بالا نبرند، کیلیویی 4 هزار و 500  تا 5 هزار تومان است و امروز اوضاعی شده که همه از آب گل آلود گرانی تخم مرغ ماهی می‌گیرند.

مطالب مرتبط
برچسب ها: تخم مرغ ، ارزان ، گران ، پول نیوز
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: