کد خبر: ۲۵۳۷۰۰
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۶ - ۰۶:۵۷
هر چند خودروهای موجود در این نمایشگاه با حرکت در خیابان ها فاصله زیادی دارند اما تمامی تلاش ها در راستای برگزاری رویداد مذکور و دیگر موارد مشابه از جانب چینی ها برای تقویت توانمندی های جوانان این کشور در حوزه طراحی صنعتی است.

پول نیوز؛ سمیه علی اصغری- اخیرا شهر ووهان مرکز استان هوبئی کشور چین میزبان یک نمایشگاه متفاوت و جالب برای علاقه مندان تکنولوژی بود. این رویداد که با نام "خلاقیت، نگرش سبز و توسعه" برگزار شد فرصتی را برای فعالان طراحی صنعتی فراهم آورد تا به ارائه ماجراجویی  های ذهنی خود در بخش های خودروهای خودران، خودروهای مفهومی و سه چرخه های الکتریکی بپردازند. این نمایشگاه با حمایت وزرات صنعت و فناوری اطلاعات کشور چین و همچنین شهرداری شهر ووهان مدیریت می شود و به عنوان اولین دوره از "نمایشگاه طراحی صنعتی چین" اهمیت بالایی برای برگزارکنندگان آن دارد.

هر چند خودروهای موجود در این نمایشگاه با حرکت در خیابان ها فاصله زیادی دارند اما تمامی تلاش ها در راستای برگزاری رویداد مذکور و دیگر موارد مشابه از جانب چینی ها برای تقویت توانمندی های جوانان این کشور در حوزه طراحی صنعتی است که اهمیت بسیار زیادی در شکل گیری ایده های خلاقانه و آینده نگر دارد.

در ادامه تصاویری از خودروهای متفاوت با ظاهر عجیب که در این نمایشگاه رونمایی شده اند را مشاهده خواهید کرد.

خودروهای مفهومی جالب در نمایشگاه ووهان (+عکس)

خودروهای مفهومی جالب در نمایشگاه ووهان (+عکس)

خودروهای مفهومی جالب در نمایشگاه ووهان (+عکس)

خودروهای مفهومی جالب در نمایشگاه ووهان (+عکس)

خودروهای مفهومی جالب در نمایشگاه ووهان (+عکس)

خودروهای مفهومی جالب در نمایشگاه ووهان (+عکس)

خودروهای مفهومی جالب در نمایشگاه ووهان (+عکس)

خودروهای مفهومی جالب در نمایشگاه ووهان (+عکس)

خودروهای مفهومی جالب در نمایشگاه ووهان (+عکس)

خودروهای مفهومی جالب در نمایشگاه ووهان (+عکس)

درباره طراحی صنعتی

مطالب این بخش از وب فارسی گردآوری شده است

طراحی صنعتی چیست؟

طراحی صنعتی همان طور که از نامش پیداست ترکیبی است از هنر طراحی و آشنایی با صنعت. نوآوری در صنعت عاملی است که به دلیل بروز نیازهای جدید و همچنین نیاز انسان به تنوع، همواره مورد توجه است. در این میان لازم است افرادی با تسلط به طراحی با توجه به جنبه های هنری آن، و همچنین آگاهی کافی نسبت به سایر علوم وجود داشته باشند که با طرح ها و ایده های جدیدی که ارائه می دهند، جواب این نیازها را از تصور (یا آرزو) به بهترین شکل ممکن به واقعیت تبدیل کنند.

به جز مباحث پایه هنری و زیبایی شناسی، لازم است که در هر پروژه خاص، علوم مرتبط با آن به طور خلاصه فراگرفته شود. زیرا طراحی بدون در نظر گرفتن عوامل تأثیرگذار بر آن غیر ممکن است. به همین دلیل رشته طراحی صنعتی در نگاه اول یک رشته بسیار گسترده به نظر می رسد که هر کدام از فارغ التحصیلان آن در یک زمینه خاص توانایی هایی دارند که سایر همکلاسی ها و هم رشته های آنان، ممکن است در زمینه دیگری تبحر داشته باشند.

یک طراح صنعتی ممکن است علاوه بر دانش هنری طراحی، با توجه به زمینه تخصصی مورد علاقه خود، اطلاعات جامعی در زمینه مواد، مکانیک، برق و کامپیوتر، کنترل، پزشکی و حتی دانش های علوم انسانی نظیر روانشناسی، جامعه شناسی و اقتصاد داشته باشد.

طراحان صنعتی بیشتر در چه زمینه هایی مشغول به کار می شوند؟

یک طراح صنعتی ممکن است در شرکت شخصی یا شرکت دولتی مشغول به کار باشد و اگر در جایگاه درست خود به کار گرفته شده باشند، مهم ترین وظیفه آنها ایده پردازی برای نوآوری است. شرکت های طراحی داخلی، تولیدات وسایل خانگی و اداری و ورزشی، شهرداری ها و سازمان زیباسازی، شرکت های تبلیغاتی، صنعت خودرو، کارخانه هایی که نیاز به بسته بندی های متعدد و متنوع دارند و سایر شرکت هایی که به امر برند (هویت سازمانی) اهمیت می دهند، عمده جاهایی هستند که طراحان صنعتی جذب آنها می شوند.

زمینه هایی که طراحان صنعتی معمولا به دلیل جنبه های هنری در آنها بیشتر فعالیت دارند به طور جزئی تر شامل موارد زیر است:

·     طراحی محصول (شامل لوازم خانگی، مبلمان اداری و خانگی، وسایل صوتی و تصویری، موبایل، ماشین های اداری، نوشت افزار، اسباب بازی، پوشاک و غیره.)

·         طراحی دکوراسیون: شامل دکوراسیون خانگی، اداری، فروشگاه ها، مراکز تجاری و غیره.

·     طراحی محیطی: فضا، مبلمان و چیدمان شهری و کلیه فضاهای زیر مجموعه آن نظیر پارک ها، نمایشگاه ها، مراکز خرید، ایستگاه های اتوبوس و تاکسی و کلیه محیط های عمومی، تأسیسات ترافیکی، تبلیغات شهری، فضای سبز، زیباسازی شهری و....

·         طراحی خودرو: طراحی بدنه و نمای داخلی خودرو و سایر وسایل نقلیه

·         طراحی بسته بندی: بسته بندی کالاهای مصرفی و محصولات مختلف.

·         طراحی اصلاحی: اصلاح خصوصیات عملکردی یا فرمی یک محصول به منظور بهبود کارایی آن.

·     طراحی هویت: به دلیل توانایی های طراحان صنعتی در ایده پردازی، فارغ التحصیلان این رشته بعضا به عنوان مشاور در شرکت های بزرگ و کوچک ظاهر می شوند. طراحی هویت سازمانی (برند) برای مجموعه های صنعتی نیز از توانایی های برخی فارغ التحصیلان این رشته است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: