کد خبر: ۲۵۳۲۹۵
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۴
کار‌شناس اقتصاد و برنامه‌ریزی کشاورزی در گفت‌و‌گو با «پول نیوز»:
«در یک اقتصاد یارانه‌ای نمی‌توان توقع زیادی از بهره‌وری داشت. بخصوص اینکه پرداخت یارانه موجب شده است انرژی در ایران بسیار در دسترس و ارزان باشد؛ به همین علت هم انرژی ارزان قیمت در ایران رابطه تنگاتنگی را با تامین انرژی و کشیدن آب به سطح زمین ایجاد کرده است.»
یارانه‌ دشمن صنعتی شدن کشاورزی استپول نیوز-یک کار‌شناس اقتصاد و برنامه‌ریزی کشاورزی معتقد است با اقتصاد یارانه‌ای نمی‌توان به یک کشاورزی اقتصادی و پررونق دست پیدا کرد.

محمد ابراهیم رئیسی در گفت‌و‌گو با «پول نیوز» می‌گوید: «در یک اقتصاد یارانه‌ای نمی‌توان توقع زیادی از بهره‌وری داشت.

بخصوص اینکه پرداخت یارانه موجب شده انرژی در ایران بسیار در دسترس و ارزان باشد؛ به همین علت هم انرژی ارزان قیمت در ایران رابطه تنگاتنگی را با تامین انرژی و کشیدن آب به سطح زمین ایجاد کرده است؛ ‌‌‌همان اتفاقی که طی سال‌ها موجب ازدیاد برداشت از سطح آب‌های زیرزمینی و وضعیت بحرانی آب در کشور شده است.»

رئیسی صحبت‌های خود را اینطور ادامه می‌دهد: «با این توضیح یکی از راه های حفظ منابع آب در ایران قطعا پرداختن به اصلاح موضوع قیمت انرژی و یارانه‌ای که برای آن پرداخت می‌شود، است.»

به اعتقاد او همواره راهکارهای مقابله با بحران آب در ایران نتیجه‌ای عکس داده است.

او افزود: اینکه دائم چاههای غیر مجاز پر شوند، برخی دستگیر شوند و عده‌ای هم برای آنکه معیشتشان با پر کردن این چاهها به خطر افتاده و جان خود را از دست بدهند باری از دوش بحران آبی در کشور بر نمی‌دارد.

به اعتقاد رئیسی مساله اساسی‌تر، برق ارزان قیمت است. برقی که که به کشارزان اجازه می‌دهد آب شیرین کن سر زمین‌هایشان ببرند. آب را به سطح زمین بکشند و محصولاتی مثل هندوانه و سیفی جات تولید کنند که تولید این محصولات در این بی‌آبی شاید ضرورت چندانی هم نداشته باشد. مجموعه این عوامل باعث شده کشاورزی در بسیاری از استان‌ها توجیه اقتصادی خود را از دست بدهد.»

او همچنین تصریح می‌کند: «در جنوب کشور مجموعه‌ای از عوامل که منجر به بحران آب می‌شود وجود دارد. در حالت کلی چند اتفاق مختلف می‌تواند به عنوان عوامل این بحران معرفی شود؛ شرایط اقلیمی، مصرف بی‌رویه و بهره وری پایین کشاورزی. این در حالی است که حالا در جنوب کشور، گرمای شدید و تبخیر منابع آبی هم به مشکلات قبلی اضافه شده است.»
برچسب ها: کشاورزی ، کشاورزی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: