کد خبر: ۲۵۳۱۱۷
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۴
آسیب‌شناسی ماجرای بدهکاران بانک سرمایه از نگاه کارشناسان
مهدی تقوی، تحلیلگر اقتصادی در این باره به «پول‌نیوز»، می‌گوید: « در این مورد خاص مشهود است که دولت‌های نهم و دهم دست در جیب مردم کرده ، وامهای کلان را بدون وثیقه و تضمیمن بذل و بخشش کرده اند.»
دست رانت‌خوارها در جیب مردمپول نیوزدولت و مردم 200 هزار میلیارد تومان مطالبات معوق به بانک‌ها دارند. بانک‌ها می‌گویند این بدهی‌ها کمرشان را شکسته و توان وام دهی آن‌ها را کاهش داده است. در این میان اخبار متفاوتی این اتفاق را تحلیل می‌کنند؛ برخی می‌‌گویند مشکلات اقتصادی، بالا بودن سود و سخت‌گیری بانک‌ها برای در یافت باز پرداخت و جریمه بانکی موجب شده در بلند مدت بسیاری از اقشار ضعیف جامعه توانایی پرداخت اقساط بانکی خود را نداشته باشند. تحلیل‌های دیگری نیز این اتفاق را از منظر دولت دیده و اینطور توضیح می‌دهند، دولت چند سالی است به دلیل اجرای سیاست‌های نادرست اقتصادی با کسری بودجه مواجه شده است.

 اما به نظر می‌رسد حساب برخی بدهکاران بانکی از دولت و مردم جدا افتاده است. بدهکارانی که وام را گرفته و ریالی هم پس نداده‌اند.  همین چند روز پیش بود که محمود صادقی نماینده مردم تهران در کانال تلگرامی خود،  لیستی از بدهی 20 بدهکار دانه درشت  بانک سرمایه را اعلام کرد. جمع اعداد  به روشنی روایت کرد که این 20 بدهکار ، جمعا  6 هزارو 900 میلیارد تومان به بانک سرمایه بدهی دارند. بدهی ای که طی10 سال( بین سال‌های 85 تا 95) به وجود آمد  و هر سال جریمه دیرکرد هم روی  آن حساب شده است. طی روزهای گذشته فضای مجازی و سایت‌های خبری هر کدام به نوبه خود رقم بدهی این 20 نفر را به تفکیک محاسبه و اعلام کرده اند. حالا بسیاری از کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند بیش از ارقام باید دلیل چنین اتفاقی در نظام بحران زده بانکی ایران مورد بررسی قرار گیرد.

مهدی تقوی، تحلیلگر اقتصادی در این باره به «پول‌نیوز»، می‌گوید: « در این مورد خاص مشهود است که دولت‌های نهم  و دهم  دست در جیب مردم کرده‌اند، وامهای کلان را بدون وثیقه و تضمیمن پرداخت کرده‌اند. » تقوی در ادامه توضیح می‌دهد:«  البته بانک‌ها هم به خاطر سکوتشان شریک جرم دولت هستند.» تقوی معتقد است: « دوات به جای افزایش سرمایه بانک ها به هر روش ممکن سرمایه آنها را به نفع خود جذب می‌کند، بعد دستور می‌دهد نرخ سود بانکی کاهش پیدا کند و مدتی پیش هم قرار بود اقدام به ادغام بانک‌ها برای جلوگیری از ورشکستگی آنها کند. » به اعتقاد تقوی؛ دولت مسبب بحران نظام بانکی در ایران هستند.مطالب مرتبط
برچسب ها: بدهکاران ، بانک ، پول نیوز
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: