کد خبر: ۲۵۰۱۶۶
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۹
یک استعفا و نگرانی یک میلیون و 77 هزارو 820 بازنشسته
حالا یک میلیون و 244 هزار بازنشسته در کشور، چشم انتظار هستند تا ببینند تغییرات جدید در صندوق بازنشستگی کشوری با سرنوشت معیشتی آنها چه خواهد کرد. همچنین که از میان یک میلیون و ۷۷ هزار و ۸۲۰ نفر بازنشسته صندوق بازنشستگی، ۱۲ هزار و ۶۳۳ نفر از کار افتاده‌اند که سه درصد از کارافتادگی‌ها ناشی از کار است.
ابراهیم صادقی‌فر، سرپرست صندوق بازنشستگی شدپول نیوز؛ فرشته بهروزی نیک- خیلی سریع اتفاق افتاد؛ 10 آبانماه جاری، رئیس سازمان بازرسی کل کشور اعلام کرد: «  قانون منع به کارگیری بازنشستگان از ماه جاری اجرایی می‌شود»، 14 آبان،  محمود اسلامیان، رئیس صندوق بازنشستگی کشوری از سمت خود استعفا کرد و امروز، 17 آبان، خبر آمد که علی ربیعی وزیر کار،  ابراهیم صادقی‌فر را به عنوان سرپرست صندوق بازنشستگی کشوری منصوب کرده است. صادقی فر، پیش از این، از سوی ربیعی  به عنوان معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت کار و رفاه اجتماعی منصوب شده بود. به نظر می‌رسد آهنگ تغییر مدیریتی در وزارت کار و زیر مجموعه‌های آن  تند شده است.

حالا یک میلیون و 244 هزار بازنشسته در کشور، چشم انتظار هستند تا ببینند تغییرات جدید در صندوق بازنشستگی کشوری  با سرنوشت معیشتی آنها چه خواهد کرد.   همچنین که از میان یک میلیون و ۷۷ هزار و ۸۲۰ نفر بازنشسته صندوق بازنشستگی، ۱۲ هزار و ۶۳۳ نفر از کار افتاده‌اند که سه درصد از کارافتادگی‌ها ناشی از کار است. ۴,۲۸ درصد کل جمعیت کشور، تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری قرار دارند.
 

اما آن 583 هزار نفر بازنشسته در کشور که از این صندوق درخواست وام‌های ضروری کرده بودند بیشتر نگران هستند. آنطور که صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرده است، 583 هزار باز نشسته برای دریافت 4 میلیون تومان وام  به صندوق درخواست داده‌اند و اعلام کرده‌اند این وام «ضروی» است.  این تعداد درخواست از 22 مهرماه در «سامانه ثبت‌نام وام ضروری بازنشستگان و موظفین 96» ثبت شده است.

براساس گزارش شرکت طراحي و مهندسي بهور که  تارنمای صندوق بازنشستگی کشوری آن را منتشر کرده است، از 26 مهر که سامانه فعالیت خود را آغار کرد تا 13 آبان ماه،  ۵۸۳ هزار و ۳۷۸ نفر از بازنشستگان و موظفين تحت پوشش صندوق بازنشستگي کشوري، در سامانه وام ضروري ۴ ميليون توماني ثبت نام کردند. از اين تعداد بيشترين آمار ثبت درخواست وام ضروري، مربوط به استان هاي تهران با ۱۰۳ هزار و ۴۷ نفر، فارس با ۴۴ هزار و ۶۸ نفر، خراسان رضوي با ۴۲ هزار و ۷۷۱ نفر، اصفهان با ۳۹ هزار و ۳۶۳ نفر و مازندران با ۳۲ هزار و ۴۷۴ نفر است.

همچنين استان هاي خراسان شمالي با ۴ هزار و ۵۲۱ نفر، قم با ۴ هزار و ۷۹۲ نفر، هرمزگان با ۵ هزار و ۵۷۱ نفر، ايلام با ۵ هزار و ۶۵۸ نفر و کهگيلويه و بويراحمد با ۶ هزار و ۱۹۵ نفر، کمترين آمار ثبت نام وام ضروري را به خود اختصاص دادند. همچنین  گفته  شده است: « با توجه به تعداد تقاضاهاي ثبت شده در سامانه ثبت نام وام، نسبت به تعداد تسهيلات ارائه شده، پرداخت وام در قالب «قرعه کشي» انجام مي شود.»

 این اعداد و ارقام به خوبی دلایل چند شغله بودن  بازنشستگان در کشور را نشان می‌دهد و معلوم نیست بازنشسته‌ای که در خواست تنها 4 میلیون تومان وام «ضروری» دارد در صورت بیکار شدن آیا با حقوق بار نشستگی چطور روزگارش را خواهد گذراند؟

محمود اسلامیان  که حالا از ریاست صندوق بازنشستگی کشوری استعفا داده است، 6 دی ماه سال 95  گفته بود: « حدود 25 درصد از کل بازنشستگان ما حداقلی بگیر هستند و با برنامه‌ریزی صورت گرفته کف حقوق آنها به یک میلیون و 50 هزارتومان خواهد رسید و می‌توان گفت سال آینده دیگر حقوق زیر یک میلیون تومان در جمعیت بازنشستگان کشوری نخواهیم داشت.»  باید دید رئیس جدید صندوق بازنشستگی چه راهی برای مشکل معیشتی باز نشستگان در پیش خواهد گرفت؟


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: